Kolor we wnętrzu. Jaki wybrać? Kilka praktycznych wskazówek!

Kolor we wnętrzu. Jaki wybrać? Kilka praktycznych wskazówek!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
23 sie 2022 10:05

Jaki kolor wybrać do wnętrza? Postaw na mocne barwy – granaty, czerwienie, róże i błękity, szarości oraz nieziemsko piękne zielenie. Zobacz, jak łączyć ze sobą barwne dekory, aby stworzyć we wnętrzu spektakularny efekt.

  • Kolory nadają wnętrzom klimat, mogą sprawić, że pomieszczenie będzie przytulne i ciepłe lub wręcz przeciwnie, tajemnicze lub pełne nostalgii.
  • Kolory mają duży wpływ na nasze samopoczucie, dlatego powinniśmy je dobierać z rozwagą.
  • Jedne kolory pozwalają nam się wyciszyć w ich otoczeniu, drugie zaś pobudzają nas do działania. 

Kolory są nieodłącznym elementem naszego życia, otaczają nas z każdej strony i wpływają na nasze emocje. W aranżacji wnętrz znane i stosowane są od dawna, chociażby u Le Corbusiera, wybitnego architekta, który stworzył rewolucyjną teorię koloru i zapoczątkował nowy sposób myślenia o barwach w architekturze. Jego paleta z 1931 roku zawiera 49 kolorów – w tym ilością przeważają ciepłe kolory ziemi – ochry i sjeny, delikatny brudny róż, błękity, sporo też odcieni szarości, piękne zielenie.

Nie mniej znane jest barwne trio – czerwony, niebieski i żółty, rozpowszechnione przez Pieta Mondriana, które zapisały się na zawsze w historii designu i kojarzone są do dziś z jednym z najbardziej wyrazistych nurtów stylistycznych – stylem Bauhaus. Jedno jest pewne, chętnie zapraszamy kolory do swoich wnętrz, bo to właśnie one budują w nim nastrój i czynią je bardziej osobistym.

Jak stosować w aranżacji wnętrza kolory? Sposobów jest wiele – można pomalować ściany na różne odcienie, wykorzystać kolorowe dodatki lub stworzyć funkcjonalne zabudowy meblowe. 

Kolor żółty

Barwy nadają wnętrzom klimat, mogą sprawić, że pomieszczenie będzie przytulne i ciepłe lub wręcz przeciwnie, tajemnicze lub pełne nostalgii. Mają również duży wpływ na nasze samopoczucie, dlatego powinniśmy je dobierać z rozwagą. Jedne kolory pozwalają nam się wyciszyć w ich otoczeniu, drugie zaś pobudzają nas do działania i są niczym zastrzyk pozytywnej energii. Taki właśnie jest kolor żółty, uważany za bardzo pogodny i ciepły. Idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których chcemy wypocząć lub poprawić sobie humor. Gdy wybierzemy odcień wpadający w złoty, nadamy aranżacji wnętrza również wysmakowanej elegancji, a nawet luksusu. Żółte barwy pomagają rozładowywać napięcie, sprzyjają także skupieniu, warto więc stosować je w pokojach dziecięcych, salach zabaw czy w gabinetach

Kolory pełne głębi

Kolor niebieski jest bardzo popularny w aranżacji wnętrz, szczególnie jego ciemne, mocne odcienie. To barwa, która wnętrzom nadaje wyjątkowej głębi i tajemniczości. Możemy łączyć go z niebieskim w różnych odcieniach, ale dobrze prezentuje się także w otoczeniu drewna, bieli oraz czerwieni tj. Salsa U16166. To niejednoznaczny kolor czerwony, ognisty, z domieszką ceglanych odcieni. W jego towarzystwie fenomenalnie prezentują się dekory tj. Granat Skagerrak U18006 - chłodny, połączony z zielenią odcień koloru niebieskiego czy mocny i zdecydowany Błękit Ciemny U18004. Równie ciekawy jest Granat Królewski U17500, bardzo ciemny, niemalże wpadający w czerń. W kolekcji Mood Stories, w nastroju Color & Wood został on zestawiony z eleganckim Burgundem U17054, głębokim odcieniem ciemnej czerwieni nawiązującej do koloru najwyższej jakości francuskiego wina. Razem tworzą absolutnie spektakularny duet. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także