×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Kolor we wnętrzu. Szarości, butelkowa zieleń i granat są bardzo modne!

Kolor we wnętrzu. Szarości, butelkowa zieleń i granat są bardzo modne!

Autor: Urszula Tatur
28 wrz 2021 14:30

Na jaki kolor pomalować ściany w salonie? A tę u wezgłowia łóżka w sypialni? A jaki odcień sprawdzi się w kuchni? Kolorów we wnętrzach nie powinniśmy wybierać, kierując się jedynie naszymi upodobaniami, czy tymczasowymi trendami.

Barwy we wnętrzach mają wielką moc

Projektanci i architekci wnętrz wiedzą to doskonale – kolory mają olbrzymi wpływ na samopoczucie domowników. Potrafią pobudzić do działania, utulić do snu, sprawić, że zaostrzy nam się apetyt lub treść z podręcznika do fizyki nagle stanie się bardziej zrozumiała. Oto krótka ściągawka, która pomoże wam wybrać odpowiedni kolor do konkretnych pomieszczeń.

Biel, z potrzeby przestrzeni

Wciąż najczęstszym wyborem Polaków jest biel. Uniwersalna, neutralna. Uwielbiana przez zwolenników stylu skandynawskiego. Dzięki białym ścianom w pomieszczeniu panuje wrażenie czystości i ładu. Ogólnie wiadomo, że optycznie powiększa i rozjaśnia przestrzeń. Eksperci Dekorian Home polecają ją do wszystkich pomieszczeń w domu.

Oczywiście, odcieni bieli jest bardzo wiele. Przed pomalowaniem należy wybrać tę, która będzie dla nas odpowiednia. Jeśli pragniemy przytulności, zdecydujmy się na ocień złamany żółcią (znakomitą do salonu lub sypialni), natomiast biel z kapką niebieskiego sprawdzi się tam, gdzie potrzebujemy orzeźwienia, np. w gabinecie.

Szarość odpręża i stanowi znakomite tło dla obrazów, mebli oraz dodatków w intensywniejszych kolorach. To najlepsze tło dla czarno-białej artystycznej fotografii - podkreślają właścicieli galerii.

Jeśli nasz salon, sypialnia, czy kuchnia jest niewielka, ciemna, lepiej nie malować na szaro wszystkich ścian, a tylko wybrane. Niech reszta pozostanie biała - tak jak sufit.

Uwaga, psychologowie ostrzegają! W zbyt dużych dawkach szarość może zasmucać, a nawet powodować depresję. Oczywiście podobnie jest z antracytem, ciemnym odcieniem szarości oraz czernią.

Zieleń podpatrzona w naturze

Zieleń to kolor natury. Wprowadza do wnętrza harmonię i równowagę. Eksperci twierdzą, że uspokaja i daje domownikom poczucie bezpieczeństwa, a także regeneruje siły witalne. Zieleń jest bardzo modna. Szczególnie, ta w butelkowym, ciemniejszym odcieniu.
To elegancki odcień, często wykorzystywany we wnętrzach urządzonych ciemnymi meblami lub antykami. Zielony kolor lubią architekci z krajów anglosaskich. Sprawdzi się w salonie, sypialni, a także kuchni i jadalni. Butelkowa zieleń dobrze wyglądać będzie na jednej ze ścian we wnętrzu. Cały pokój pomalowany na butelkowy odcień zieleni, będzie zdecydowaną przesadą.

Jasna zieleń to barwa, którą lubią dzieciaki. To dobra wiadomość, bo ma moc wyciszenia i regeneracji sił fizycznych. Zielona ściana w pokoju dziecka z pewnością ułatwi maluszkowi zasypianie oraz sprawi, że dziecko rano obudzi się wypoczęte i w dobrym humorze.

Granat, kolor nocy

Wszelkie odcienie niebieskiego uspokajają. Specjaliści podkreślają, że niebieski i granatowy to wspaniałe kolory do sypialni, ponieważ obniżają ciśnienie krwi i skutecznie przeciwdziałają bezsenności. Bardziej elegancka wersja niebieskiego to granat. W zestawieniu ze złotymi lub srebrnymi dodatkami sprawdzi się we wnętrzach w stylu glamour. Co ciekawe - niebieskiego powinniśmy za wszelką cenę unikać w kuchni i jadalni, bowiem ma moc obniżania apetytu.

Turkusowy, kolor beztroski

Turkus we wnętrzu to pozytywna energia, świeżość. Kojarzy się ze stylem śródziemnomorskim – wakacjami i beztroską. Projektanci wnętrz proponują turkus do aranżacji w stylu boho. Turkusowy to także odcień świetnie nadający się do wnętrz w stylu vintage i mid-modern. Na jego tle przepięknie wyglądają kultowe komody pokryte fornirem z palisandru lub lekkie szklane barki, tak charakterystyczne dla designu połowy XX wieku.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także