Kolory we wnętrzu. Świetne pomysły na aranżację!

Kolory we wnętrzu. Świetne pomysły na aranżację!

Autor: Ewa Kozioł
21 lut 2022 11:46

Kolory pełnią bardzo ważną rolę we wnętrzach. Wpływają na jego wygląd pomieszczenia, charakter i samopoczucie mieszkańców. Nie tylko mogą je optycznie powiększyć czy rozświetlić, ale też ocieplić jego wystrój. Jaki zatem kolor wybrać do salonu czy do sypialni?  Podpowiadamy!

We wnętrzach, jak w modzie – trendy wyznaczają kierunek. W tym roku niewątpliwie rządzić będzie kolor, czego zapowiedzią jest ogłoszony przez Instytut Pantone kolor roku 2022 Very Peri. To barwa, która ma zachęcać do odważnej kreatywności i twórczej ekspresji. Oczywiście magię „koloru roku” warto traktować z przymrużeniem oka i raczej jako wskazówkę na temat nastrojów czy palet, do których warto sięgać.

Pamiętajmy jednak, że wpływ kolorów na nasze życie i samopoczucie jest udowodnionym naukowo faktem. Dlatego pełnią one ważną rolę we wnętrzach. Wpływają na wygląd pomieszczenia, jego charakter, a także samopoczucie mieszkańców. Nie tylko mogą je optycznie powiększyć czy rozświetlić, ale też ocieplić jego wystrój. Energetyczne barwy dodają dynamiki i pobudzają do działania, zaś stonowane, utrzymane w chłodnej palecie sprzyjają relaksacji i wypoczynkowi.

Stonowane tło

Najbardziej powszechnym i przyjętym sposobem na wprowadzanie koloru do wnętrz jest pomalowanie jednej ze ścian w pomieszczeniu. To dość bezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy postawimy na jasną, stonowaną kolorystykę. Możemy jednak pójść o krok dalej i zamiast eksponowania jednej ze ścian, wybrać zabudowę meblową w kolorze. Takie możliwości daje system Heliodor marki Komandor. Duże, gładkie powierzchnie drzwi przesuwnych, bez widocznych ram, w naturalnych stonowanych kolorach z palety RAL tworzą jednolite tafle, które pięknie odbijają światło i rozświetlają całe pomieszczenie. W razie potrzeby przysłaniają też strefę telewizyjną, budując minimalistyczną scenerię idealną do wypoczynku.

Ciekawy efekt wizualny uzyskamy także, gdy zamiast kolorowej ściany postawimy na sufit w zdecydowanym odcieniu, np. granatu. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym czy młodzieżowym na poddaszu. Aby jednak nieco rozświetlić wnętrze, warto wtedy zdecydować się na zabudowę ze szklanymi frontami, które odbijają światło. 

Mocny akcent

Przez wiele lat aranżacje wnętrz zdominowane były przez jasne kolory i odcienie bieli. Z biegiem czasu w naszych domach zaczęło się pojawiać coraz więcej barw o bardziej zdecydowanym charakterze. W ostatnim okresie niezwykłą popularność zdobyły m. in. butelkowa zieleń i głęboki granat. Nasycone kolory przełamują monotonię neutralnych barw, dodając wnętrzom pazura. Należy jednak stosować je z umiarem, tak by nie przytłoczyć pomieszczenia. Dlatego doskonale sprawdzają się one w postaci dodatków dekoracyjnych – zasłon, poduch, czy zdobnych detali. To jednak bardzo asekuracyjne rozwiązanie i dlatego warto pójść o krok dalej. Mocny, ekspresywny kolor we wnętrzach może stanowić jeden, ale zdecydowany stylistycznie akcent.

Śmiało może nim być kolorowa sofa w salonie. Gdy jednak zdecydujemy się na taki motyw we wnętrzu, warto zadbać o odpowiednią scenerię, do jego wyeksponowania. W tej roli doskonale sprawdzi się system meblowy, który poza funkcją estetyczną stanowić też będzie praktyczne miejsce do przechowywania. Piękna zabudowa z podświetlanymi witrynami stworzy wyrafinowany klimat wnętrza. 

Zabawa kolorem

Coraz większa popularność kolorów sprawia, że chętniej także bawimy się nimi we wnętrzach. Zachęcają do tego aktualne trendy, które nawiązują do barwnej stylistyki retro. Do zabawy modnymi inspiracjami w nowoczesnym wnętrzu wykorzystać można charakterystyczne motywy, materiały i właśnie kolory. I choć przyjęło się, iż te ostatnie we wnętrzach należy stosować bezpiecznie, w pomieszczeniach inspirowanych stylem retro czy modern, śmiało można mieszać i łączyć ze sobą barwy, tworząc ekscytujące kompozycje. Kolory bowiem ożywiają i rozweselają przestrzeń. Coraz częściej na powierzchni ściany pojawia się kilka różnych odcieni, a całość uzupełniają równie wyraziste meble. Także szafa z drzwiami uchylnymi na całej długości sypialni nie musi być nudna. Odpowiednia kolorystyka, detale w postaci nietuzinkowych uchwytów i funkcjonalne wnętrze z akcesoriami Mocca z oferty Komandor sprawią, że z pozoru zwykły mebel, nabierze zupełnie nowego charakteru. A jeśli dodatkowo sypialnię dopieśćmy kolorami i tkaninami oraz komfortowym łóżkiem, uzyskamy wnętrze, w którym każdy dzień będzie zaczynał się wyjątkowo.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także