PARTNER PORTALU
Kominek we wnętrzu: sposób na przytulny klimat!

Kominek we wnętrzu: sposób na przytulny klimat!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
09 lis 2020 13:43

Ciepło kominka tworzy w domu niepowtarzalną atmosferę. Aby się nim cieszyć, trzeba najpierw przygotować opał. I tu pomocne będą narzędzia, dzięki którym praca przebiegnie szybko i bezpiecznie.

Kominek zapewnia we wnętrzu niepowtarzalną atmosferę. Zwłaszcza gdy za oknem deszcz zacina w szyby i dmucha wiatr, przyjemnie jest rozsiąść się na ulubionej sofie i wspólnie z domownikami patrzeć, jak tańczą płomienie. Jesień to początek sezonu kominkowego, a przygotowanie drewna to zazwyczaj męska rzecz. Nie obędzie się przy tym bez poręcznych narzędzi.

Odpowiedni sprzęt oraz strój

Zanim przystąpimy do dzieła, powinniśmy zadbać o odpowiedni sprzęt oraz strój, umożliwiające wygodną i bezpieczną pracę. Sprawdzą się tu gogle ochronne, które ochronią nasze oczy przed odłamkami drewna, długie spodnie, odpowiednie buty oraz rękawice.

Do rąbania mniejszych kawałków drewna niezastąpiona jest tradycyjna siekiera, która towarzyszy człowiekowi już od wieków. To pozornie proste narzędzie, jednak przy jej doborze zwróćmy uwagę na trzonek gwarantujący pewny chwyt, a także wykonanie części roboczej. Wysoki komfort i bezpieczeństwo uzyskamy, stawiając na siekierę ze stali, która jest kuta i hartowana indukcyjnie – doradza Daniel Światłoń, kierownik działu technicznego Juco. Nie chcemy przecież, żeby siekiera ukruszyła się przy mocniejszych uderzeniach czy też odpadła jej głowica (co może zdarzyć się w przypadku niskiej jakości wyrobów). Kucie i odpowiednia obróbka cieplna stali gwarantują odpowiednią twardość materiału, dzięki czemu może być on używany przez wiele lat.

Gdy musimy poradzić sobie z większymi drewnianymi szczapami, sięgnijmy po siekiero-młot. To wielofunkcyjne narzędzie, które posłuży jako siekiera, klin do drewna, a także młot. Ze względu na stosunkowo dużą masę tego sprzętu (z reguły od ok. 2,5 kg do ok. 5 kg) rozłupywanie twardych, mocno wyschniętych kawałków opału nie sprawi nam większych problemów. Kiedy wykorzystujemy wyrób do klinowania, głowicę możemy podbić innym narzędziem. Pod ręka warto mieć również osobny klin do rozłupywania drewna, który w parze z siekiero-młotem zapewni nam szybkie i łatwe działanie, nawet przy szczególnie wymagających fragmentach drewna. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby posiadał on karbowaną powierzchnię, zabezpieczającą przed wypadaniem w trakcie pracy. 

Podobnie jak w przypadku siekiery, tak i przy doborze siekiero-młota oraz klina najlepiej postawić na rozwiązania wysokiej jakości, wykonane z kutej i hartowanej indukcyjnie stali. Wówczas będziemy mogli uderzać w drewno z dużą siłą, bez obawy o uszkodzenie sprzętu i własne bezpieczeństwo. 

Drewno do kominka

Do kominka najlepiej sprawdza się drewno liściaste, takie jak rodzima brzoza, buk czy dąb. Te gatunki palą się długo i pozwalają na osiągnięcie wysokiej temperatury. Żeby nie zniweczyć efektów naszych działań, opał trzeba też odpowiednio przechowywać i chronić przed zawilgoceniem – optymalnie składować go w zadaszonym, przewiewnym miejscu. Mokry materiał nie tylko gorzej się spala, lecz również emituje dużo dymu i sadzy zapychającej przewody kominowe. Zwróćmy też uwagę na przepisy obowiązujące na danym obszarze – w niektórych regionach kraju palenie w kominku może być, np. ograniczone w dni, kiedy podwyższony jest poziom zanieczyszczeń w powietrzu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także