PARTNER PORTALU
Łuki i zaokrąglenia - moda z PRL wraca do łask! Co wy na to?

Łuki i zaokrąglenia - moda z PRL wraca do łask! Co wy na to?

Autor: Justyna Łotowska
20 cze 2022 09:53

Trendy nieustannie zmieniają się, a co pewien czas wraca do nas również to, co już kiedyś było modne. Dobrym przykładem są znane z czasów PRL łuczki w ścianach dzielących pomieszczenia. Jeszcze do niedawna uważane były za kiczowate, z kolei dziś z łatwością zrobiłyby furorę w niejednym wnętrzarskim magazynie. Zobaczcie, co warto wiedzieć o trendzie zwanym dekometrią!

Dekometria łączy elementy znane z różnych epok. Znajdziemy tu łuki i zaokrąglenia, przypominające włoskie arkady, klasykę w klimacie art déco, ale też postmodernistyczną zabawę geometrią i kolorem. Styl ten jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy we wnętrzu cenią nieszablonowe połączenia materiałów i wyraziste detale.

Dekometria - czym jest trend, który wraca do naszych mieszkań?

W trendzie zwanym dekometrią na piedestał stawia się geometryczne, uproszczone kształty – łuki i owale, elipsy oraz koła, jak również graficzne wzory (łącznie z grafiką 3D). Nie brak tu pasów i cętek czy nieregularnych plamek, jak w lastryko. W kolorystyce rządzi pastel, stonowane i ciepłe barwy lub wręcz przeciwnie, krzykliwe neony.

Podobnie jak w stylistyce art déco, tak i w dekometrii dąży się do syntetycznego ujmowania form i poszukiwaniu piękna w funkcji przedmiotu użytkowego. Dekometria jednak jest bardziej uproszczona, pozwala tworzyć wnętrza z klasą, ale bez zbędnego przepychu.

Wnętrza urządzone w klimacie dekometrii są harmonijne, bardzo klimatyczne, a ich siłą są detale, które wabią oko tj. uchwyty meblowe zdobione niczym biżuteria lub o geometrycznych, często bardzo dużych kształtach. Obok takich akcentów nie sposób przejść obojętnie.

Modne kontrasty - jak urządzić tak wnętrze?

Kontrast powierzchni to jeden z najpopularniejszych zabiegów projektowych we współczesnym wzornictwie i wnętrzach. Przykładem może być zestawienie powierzchni matowych z połyskującymi lub z widocznym wzorem. Pozwala to podkreślić szlachetny, elegancki charakter głęboko matowych powierzchni, z kolei powierzchniom tj. kamień, lastryko czy drewno dodaje to nonszalancji.

Ciekawą propozycją jest połączenie stylowego i niezwykle głębokiego granatu z orzechem o pięknym, brązowym wybarwieniu. Dekory drewniane fantastycznie korespondują także z wzorami kamienia.

Dekometria - jakie kolory wybrać?

Dekometria, oprócz ciekawych form, to również zabawa kolorem. To właśnie barwy nadają wnętrzom dynamiki, a w połączeniu z geometrią, potrafią sprawić, że aranżacja będzie jedyna w swoim rodzaju. Kolor może być głównym medium w przestrzeni o nowoczesnym stylu. Może on zostać wprowadzony do wnętrza jako mocny akcent kolorystyczny, ale również delikatnie ukryta forma (na przykład w postaci mebli czy wykończenia).

- Projektanci coraz częściej decydują się na łączenie wielu form geometrycznych, najpopularniejsze aktualnie wydają się łuki oraz półkola. Jest to estetyczna technika, która nadaje charakteru każdemu pomieszczeniu i z pewnością wyróżni projekt. - podkreśla Justyna Hys, projektantka z pracowni Justyna Hys Workshop.

Wnętrze w klimacie dekometrii możemy zbudować również na jasnych, ciepłych kolorach, czyli niezawodnych odcieniach beżu, które aranżacjom dodają mnóstwa przytulności. Beż piaskowy jest dekorem o ponadczasowej barwie. Jest jasny i bardzo naturalny, a więc i uniwersalny. Można go łączyć z pastelami, jasnymi kamieniami czy bielonym drewnem.

Trend zwany dekometrią mocno wzoruje się na stylistyce art déco, której twórcy przykładali niezwykłą wagę do perfekcyjnego wykonania przedmiotu użytkowego. Modne wówczas były np. fornirowane meble z detalami brązu. We wnętrzach urządzonych w stylu dekometrii znajdziemy również elementy tj. zaokrąglone narożniki, kuchenne wyspy o owalnym kształcie czy relify. Na piedestale stawiana jest także jakość zastosowanych materiałów. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także