×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Meble wypoczynkowe: zobacz jak wybrać trwałą tapicerkę

Meble wypoczynkowe: zobacz jak wybrać trwałą tapicerkę

Autor: Anna Sołomiewicz
08 cze 2016 12:30

Wybierając meble wypoczynkowe warto zwrócić uwagę na funkcjonalność tapicerki, tak aby wytrzymała użytkowanie dzieci czy czworonogów.

Szukając nowych mebli wypoczynkowych, zazwyczaj w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na to, co widoczne, czyli kolor i struktura materiału, w którym mebel jest wykonany. Poza tymi cechami, przed zakupem swojej nowej sofy lub narożnika, warto poświęcić czas na dobór tkaniny, która będzie funkcjonalna.

W każdym salonie meble wypoczynkowe pełnią dwie funkcje – użytkową i estetyczną. Na co dzień powinny spełniać wymagania wszystkich domowników, czyli umożliwiać spokojny i komfortowy wypoczynek po całym dniu spędzonym w pracy czy szkole. Kiedy organizujemy spotkania dla rodziny lub przyjaciół, meble wypoczynkowe stają się wizytówką naszego domu. Przyjmując gości w salonie, zależy nam na tym, by nasze meble nie tylko im się spodobały, lecz także okazały się równie wygodne jak dla nas. O czym powinniśmy pamiętać, by nasze meble służyły nam przez długie lata i wciąż podobały się naszej rodzinie i bliskim?

Meble na lata

Materiał obiciowy mebli wypoczynkowych jest eksploatowany przez nas każdego dnia. Siadamy, kładziemy się i wstajemy – każda z tych czynności naraża tkaninę tapicerki na tarcie. To wszystko stopniowo osłabia wytrzymałość tkanin tapicerskich. Decydując się na zakup nowej sofy czy narożnika, warto zapytać sprzedawcy, jaka jest wytrzymałość danej tkaniny w cyklach skali Martindale’a. Minimum wymagane do normalnego użytkowania to 25 tys. cykli. Jest to wartość, powyżej której możemy być spokojni o wytrzymałość materiału.

Żywotność tkanin obiciowych zależy także od ich pielęgnacji - częstotliwości czyszczenia plam i rodzajów zabrudzeń, z którymi musimy się zmierzyć. Nasze meble wypoczynkowe codziennie narażone są na plamy po napojach czy jedzeniu. Do tego dochodzą zabrudzenia z długopisów czy flamastrów, które mogą pojawić się w trakcie zabaw z dziećmi. Usuwanie ich ze zwykłych tkanin bywa bardzo kłopotliwe i nawet po kilku próbach wyraźne ślady po plamach pozostają, a miejsce mocnego przecierania też jest widoczne. Unikniemy takiej sytuacji, jeśli do naszych mebli wybierzemy tkaninę łatwoczyszczącą.

Magia tkanin

Tkaniny łatwoczyszczące to materiały, które już na etapie produkcji pokrywane są specjalną powłoką ochronną. Dzięki niej z większością zabrudzeń poradzimy sobie w bardzo prosty sposób. Wystarczy skropić zabrudzoną część materiału odrobiną wody, a następnie przy użyciu zwykłego ręcznika papierowego odsączyć plamy. W przypadku wyjątkowo uporczywych zabrudzeń należy użyć niewielkiej ilości szarego mydła. Plama zniknie bez trudu, a materiał powróci do swej pierwotnej czystości.

Taką możliwość oferują np. tkaniny obiciowe z linii Magic Home od firmy Fargotex. W ofercie znajdziemy tkaniny z serii Easy Clean, które szybko wyczyścimy bez naruszania struktury materiału, oraz Easy Life, które poza łatwością czyszczenia, dodatkowo charakteryzują się hydrofobowością, co oznacza, że plamy z płynów pozostają na powierzchni materiału w postaci łatwych do usunięcia kropel. Decydując się na tkaniny łatwoczyszczące, nie będziemy musieli dłużej obawiać się zabrudzeń na naszych meblach wypoczynkowych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także