×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mieszkanie dla alergika. O tym musisz wiedzieć!

Mieszkanie dla alergika. O tym musisz wiedzieć!

Autor: Justyna Łotowska
02 maj 2022 09:52

Jak urządzić mieszkanie dla alergika? Tych 10 zasad aranżacji musisz znać! Brak dywanu to dopiero początek!

Alergia to choroba cywilizacyjna, która doskwiera coraz większemu odsetkowi społeczeństwa. Najczęściej uczulają nas roztocza. W takiej sytuacji, oprócz konsultacji z lekarzem, należy szczególnie zadbać o najbliższe otoczenie, czyli o czystość w mieszkaniu. Sprawdź, jakie rozwiązania pomogą Ci zminimalizować ryzyko występowania objawów.

Jak wielu alergików mieszka w Polsce?

Najnowsze dane podają, że z różnego typu alergiami ma do czynienia już prawie połowa Polaków (nawet ponad 40% naszego społeczeństwa). Ze względu na występujące w powietrzu zanieczyszczenia, z alergiami częściej borykają się mieszkańcy większych miast.

Choroby alergiczne są często nazywane epidemią XXI wieku. Zmagają się z nią osoby niezależnie od wieku, coraz częściej pojawia się też w przypadkach, kiedy jej symptomy nie doskwierały w dzieciństwie. Występowanie chorób alergicznych jest uwarunkowane współdziałaniem czynników środowiskowych, genetycznych oraz cywilizacyjnych (np. dym papierosowy, smog, środki chemiczne).

Najczęściej występującą w Polsce alergią jest alergia na kurz - jej objawami są najczęściej katar, kaszel, duszności i drapanie w gardle.

Jak urządzić mieszkanie dla alergika? 10 najważniejszych zasad

By alergik mieszkał w swoich czterech kątach komfortowo, należy zadbać o odpowiednią aranżację przestrzeni. Dzięki kilku prostym zabiegom możesz sprawić, że Twoje lokum stanie się azylem wolnym od uczulających zagrożeń. Co możesz zrobić, żeby ułatwić codzienne funkcjonowanie?

- Ogranicz liczbę dywanów (a najlepiej postaw na łatwe do czyszczenia panele lub płytki) i zasłon.

- Jeśli już decydujesz się na taki zakup, upewnij się, że będą one nadawały się do częstego prania. To samo tyczy się poszewek, narzut, itp.

- Planując zakup mebli, zwróć uwagę, by w większości były to szafki lub szuflady – zbiera się w nich mniej zanieczyszczeń.

- Często wietrz pomieszczenia, ale unikaj robienia tego podczas wietrznych dni i takich, kiedy obecne jest wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu.

- Dbaj o odpowiednią temperaturę (ok. 20-21°C). Zbyt wysoka temperatura w pokojach to raj dla roztoczy!

- Tak samo jak o temperaturę, dbaj o poziom wilgotności. Nie może być zbyt wilgotno, bo wpływa to na rozwój pleśni i grzybów. Dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w nawilżacz powietrza, który na bieżąco będzie informował Cię o poziomie wilgoci w pomieszczeniu i ją regulował.

- Często zmieniaj pościel i pierz ją w wysokich temperaturach (od 60°C wzwyż). Stosuj hipoalergiczne detergenty do każdego rodzaju prania.

- Do malowania ścian zastosuj specjalne, przeciwalergiczne farby.

- Zadbaj o zieleń i rośliny, które pomogą w filtrowaniu powietrza i są zalecane alergikom. Może to być np. skrzydłokwiat lub dracena, których liście pochłaniają szkodliwe substancje i alergeny. Pamiętaj, że nie wszystkie rośliny będą dla Ciebie odpowiednie (część z nich może pylić).

- Ogranicz ilość dodatków i dekoracji, stawianych na blatach czy półkach – dzięki temu łatwiej zetrzesz kurze.

Mieszkanie alergika - codzienny pomocnik

Najlepiej, jeśli będziesz sprzątać najczęściej jak się da. By usunąć alergen, jakim jest kurz, należy przeorganizować całą codzienność. Kurz, który jest niewidoczny gołym okiem, osadza się dosłownie wszędzie – na ścianach, oknach, w różnych zakamarkach, na regałach i na szafach.

Idealnym kompanem do codziennych porządków, które mogą stać się przyjemnością, będzie system do sprzątania od podłogi aż po sufit marki Vorwerk – Kobold VB100. Dzięki swoim różnorodnym przystawkom pozbędziesz się zanieczyszczeń dosłownie w całym domu! Zastosowane w odkurzaczu filtry HEPA oddzielą nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia od strumienia powietrza. To jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie filtrów do odkurzaczy, które zapewnią skuteczną filtrację. Zbudowany z trzech warstw filtrujących worek zatrzymuje nie tylko kurz, ale też bakterie i zarodniki grzybów. Koniecznie przetestuj też końcówkę potocznie nazywaną „kwiatkiem”. Została ona zaprojektowana w taki sposób, by ścierać kurz efektywnie. Dzięki nasadce z miękkim włosiem, kurz i zanieczyszczenia nie wzniosą się w powietrze, a wszystkie cząsteczki zostaną natychmiast zassane. 

Podsumowując - najlepiej postawić na minimalizm i podstawowe zasady. Im mniej, tym lepiej! Staraj się, by urządzając mieszkanie nie zagracać go. Mniejsza liczba mebli, szczelne szafki, brak dywanów z pewnością ograniczą „festiwal” kichnięć, kaszlu i zaczerwienionych oczu. Z alergią da się normalnie żyć, o czym przekonuje się coraz większa liczba rodzin. Wszystko to, dzięki zastosowaniu odpowiedniej higieny codziennego życia.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także