PARTNER PORTALU
Modne wnętrza - design zaczyna się od posadzki

Modne wnętrza - design zaczyna się od posadzki

Autor: Anna Usakiewicz
16 cze 2016 10:47

Oszczędność stylu i formy, prostota granicząca z ascezą, neutralna kolorystyka pozwalająca na szybkie zmiany aranżacyjne wnętrza przy minimalnym zaangażowaniu – to wiodące obecnie tendencje w urządzaniu wnętrz.

Stąd jasne kolory ścian, geometryczne formy mebli, minimum dekoracji i spokojne, stonowane posadzki, które można zastosować w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu i w różnych stylach. Oto kilka propozycji aranżacyjnych.

Poddasze 

Styl: Zgoda przeciwieństw. Poddasze starego domu aż kusi, by jego przestrzeń uchronić od zapomnienia, proponując powrót do stylistyki sprzed lat. Ale o uwagę upomina się także współczesność – potrzeba światła, przestrzeni, spokoju. Z szacunku dla wieku i wspomnień – pozostała stara więźba dachowa. Z miłości do współczesności – nowoczesna, lekka w wyrazie cienkowarstwowa posadzka cementowa w modnym szarym kolorze z wyraźnymi śladami ręcznej obróbki powierzchni. Taka posadzka to doskonałe rozwiązanie w starych domach, bo jest lekka, więc zanadto nie obciąża stropu.

Loft

Styl: W moim lofcie. Kuszące przestrzenią pofabryczne wnętrza znajdują wielu zwolenników. Zwłaszcza, że można się oprzeć na zastanej materii, delikatnie nadając jej nowoczesności. Nie jest konieczna zmiana zwykle ceglanych ścian na tynkowane, betonowej posadzki na drewnianą, ceramiczną lub kamienną. Cementowa, cienkowarstwowa, w dopasowanym do pozostałych elementów kolorze będzie w sam raz. Matowa albo błyszcząca, imitująca beton lub marmur. Wykończona na gładko albo z wyraźnym śladem narzędzi użytych do obróbki. W każdej z tych wersji cienkowarstwowa posadzka cementowa jest wyraźnym i modnym akcentem we wnętrzu.

Sypialnia

Styl: Na spokojny sen. Przestronna, uporządkowana i czysta sypialnia to warunek dobrego snu i odpoczynku. Tu nie ma prawa nic przeszkadzać i rozpraszać uwagi. W takim wnętrzu dobrze się sprawdzi matowa, nie odbijająca światła podłoga z cienkowarstwowego betonu. Jej dodatkową zaletą jest antyalergiczność – nie przyciąga kurzu i zanieczyszczeń, za to daje wrażenie czystości od pierwszego spojrzenia. Nawet na dużej powierzchni można ją układać bez dylatacji własnych, więc nie ma żadnego zakamarka dla alergenu.

Przestrzeń otwarta

Styl: Na granicy wrażeń. Łączenie posadzek ma walor nie tylko praktyczny, ale także dekoracyjny. Tam, gdzie zależy nam na zachowaniu naturalności i ciepła zwykle stosujemy posadzki drewniane, tam, gdzie ważniejsze są cechy użytkowe, kładziemy ceramikę lub kamienie. Z powodzeniem zastąpi je cienkowarstwowa posadzka cementowa, która w wyrazie może być bliższa betonowi albo kamieniom, na przykład marmurowi. Ma tę przewagę nad ceramiką, że łatwiej ją dopasować do wysokości innych materiałów, szczególnie popularnych paneli, które są cieńsze niż tradycyjny parkiet lub deski. Łatwiejsza do uzyskania jest także subtelna granica między posadzką cementową, a tą z innych materiałów.

Kuchnia otwarta na salon

Styl: Gdy liczy się czas i efekt. Mało jest posadzek, które udaje się ułożyć szybko bez straty dla ich jakości. Jedną z nich jest na przykład cienkowarstwowa posadzka cementowa. Gdy więc chcemy zamieszkać szybko i być trendy, warto po nią sięgnąć. Zwłaszcza w kuchni, ponieważ jest odporna na zabrudzenia, a wino i soki nie zostawiają na niej śladów. Podobnie jak kółka i nogi mebli. Nie musi być tymczasowa – cienkowarstwową posadzkę cementową można bowiem zrobić w dziesięciu jednolitych kolorach albo łączyć kolory i wzory. Może więc pozostać z nami na długo jako na przykład doskonała imitacja włoskiego marmuru.

Pracownia

Styl: Dla artystów do tworzenia. Kiedy w latach 60. XX wieku amerykańscy artyści zasiedlali pofabryczne budynki, nie śnili o tym, że wylansują nowy styl i modę na lofty. Mieszkali w takich wnętrzach, jakie zastali. Współcześnie naśladujemy to, co dla nich było oczywiste - cegły na ścianie, beton na posadzce. Do artystycznej posadzki z cienkowarstwowego betonu potrzebujemy artystów – profesjonalnych wykonawców – by efekt był zadowalający i długotrwały. Za pomocą narzędzi i wyobraźni wyczarują posadzkę marzeń – designerską, równą, gładką i dokładnie wypoziomowaną, ale także trwałą, odporną na plamy, antyalergiczną i jednakową na całej powierzchni.

Źródło: Weber

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także