Modne wnętrze. 15 pomysłów na spiek kwarcowy. Piękne inspiracje!

Modne wnętrze. 15 pomysłów na spiek kwarcowy. Piękne inspiracje!

Autor: Ewa Kozioł
28 lis 2022 12:32

Spiek kwarcowy doskonale naśladuje wzory kamieni naturalnych. Jest trwały i pięknie wgląda. Sprawdzi się na ścianach, elewacji, podłodze oraz na meblach i blatach w kuchni czy w łazience. Można go swobodnie wycinać i frezować.

  • Spieki kwarcowe narodziły się z potrzeby naśladowania urody kamieni naturalnych w ekologicznym materiale o nowych potencjałach użytkowych.
  • W ostatnim czasie furorę robią wzory spieków kwarcowych inspirowane marmurem – przede wszystkim białym, o rozmaitym układzie żył.
  • Prawdziwym hitem są aranżacje typu total look, w których spiek kwarcowy pokrywa wszystkie płaszczyzny np. aneksu kuchennego.

Człowiek potrzebuje kontaktu z przyrodą – w naszej epoce być może jeszcze bardziej niż wcześniej. Aby się do niej zbliżyć, do własnych domów świadomie wprowadzamy m.in. drewno, tkaniny z naturalnych włókien, a także surowy w odbiorze kamień. A tam, gdzie materiały te z określonych względów nie mogą być stosowane, szukamy jak najwierniejszego odwzorowania o podwyższonych parametrach. Chodzi m.in. o znakomitą odporność na wszelkie plamy, przebarwienia, zmatowienia i zarysowania. Tu z pomocą przychodzą spieki kwarcowe Laminam.

Fot. Laminam

W ostatnich latach technologia produkcji spieków sprawiła, że dekory kamienne potrafią być nie do odróżnienia od pierwowzoru. Jednocześnie niezwykle ważne jest to, by stosowane materiały miały przyjazny naturze charakter. Dzięki temu będą nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim zdrowe i bezpieczne dla bezpośrednich użytkowników, jak i dla całego ekosystemu

Z czego powstają spieki?

Spieki Laminam powstają z naturalnych kruszyw: rozdrobnionego kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych, które zostają sprasowane, a następnie wypalone w piecach hybrydowych. W temperaturze aż 1220°C pojedyncze dotąd ziarna stapiają się ze sobą, tworząc niezwykle trwałe połączenia – i to w zupełnie naturalny, ekologiczny sposób.

Fot. Laminam

Gdzie można zastosować spiek?

Ogromną rolę odgrywają także kwestie techniczne. Inaczej niż w przypadku kamieni naturalnych, spieki Laminam są dostępne w grubości od zaledwie 3 do 20 mm i niewielkiej wadze (od 8 kg/m2). Dzięki temu wątek kamienny może się pojawić już nie tylko na elewacji, podłodze, ścianie czy na blacie zabudowy meblowej o odpowiednio wytrzymałej konstrukcji. Za sprawą Laminam śmiało zdobywa nowe obszary, takie jak korpusy mebli podwieszanych (np. w łazience czy w przedpokoju) oraz fronty meblowe. I nie tylko! Niezwykle spektakularne prezentują się drzwi typu secret, wtapiające się w pokryte tym samym spiekiem ścianę.

Fot. Laminam

Jednak prawdziwym hitem stały się aranżacje typu total look, w których wybrany materiał pokrywa wszystkie płaszczyzny np. aneksu kuchennego – posadzkę, ściany, niekiedy też fragment sufitu,
a przede wszystkim blaty i fronty meblowe. Przy starannie rozłożonym wzorze, całość wydaje się jakby wykrojona z jednego bloku kamienia. Co ważne, niewiele materiałów umożliwia wykonanie takiej aranżacji i zarazem osiągnięcie odpowiednich parametrów użytkowych. Obok wybranych rodzajów blachy, nadaje się do tego właściwie wyłącznie spiek.

Jakie wzory są modne?

W ostatnim czasie furorę robią wzory inspirowane marmurem – przede wszystkim białym, o rozmaitym układzie żył. Ten szlachetny kamień w naturze jest stosunkowo kruchy, a przy tym porowaty, co czyni go podatnym zarówno na pęknięcia i wyszczerbienia, jak i na przebarwienia oraz plamy. Wolny od tych mankamentów spiek Laminam z sukcesem zastępuje go więc m.in. na podłodze oraz na blatach kuchennych. Umożliwia też wprowadzanie wielkoformatowych płyt ze wzorem marmuru tam, gdzie w przypadku kamienia nie mogłoby się to udać, np. w pomieszczeniach bardzo wąskich – jak wiele łazienek i toalet. Ułatwia przy tym uzyskiwanie szalenie eleganckich układów lustrzanych.

Fot. Laminam

Białe marmury to jednak nie wszystko! Do bestsellerów należy także magnetyzujący wzór Verde Alpi, z zielonkawymi żyłami i wyrazistą teksturą. Duże zainteresowanie budzą ponadto spieki przypominające kamienie brązowe, szare i czarne o różnorodnych, ekspresyjnych lub powściągliwych żyłach. Znakomity efekt gwarantują modele naśladujące trawertyny, wapienie i granity. Nie brakuje wzorów o urodzie drewna oraz metalu. Istnieją też płyty gładkie lub z abstrakcyjnymi deseniami. 

Wyjątkowe przekroje

Jeszcze do niedawna wzorzyste spieki kwarcowe określony deseń prezentowały tylko na powierzchni. Innowacje technologiczne rozwijane przez Laminam pozwoliły pójść krok dalej. W kolekcji In-Side można więc dziś znaleźć modele, w których płaszczyzna płyty ma kontynuację w jej przekroju. W ten sposób spiek dorównał kamiennym pierwowzorom pod względem walorów wizualnych, a przy tym stworzył zupełnie nowe możliwości aranżacyjne i wykonawcze.

Fot. Laminam

Rzecz w tym, że w realizacjach architektonicznych i meblowych spieki ukazują wnętrze płyty częściej niż mogłoby się zdawać. Chodzi m.in. o krawędzie blatów, ale też frontów meblowych czy stopni schodów. Ponadto o wszelkiego rodzaju wycięcia, np. wykonywane na potrzeby montażu podwieszanego zlewozmywaka lub umywalki. Możliwość frezowania pozwala również uzupełnić zlew o dyskretny ociekacz, który nie tylko nie ujmuje nic z elegancji kuchni, ale też realnie nie zmniejszy powierzchni roboczej na blacie.

Zobacz także 45-metrowe mieszkanie w Warszawie. Elegancka kuchnia, nowoczesny salon!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także