Modne wnętrze. To będzie na topie w 2022. Najnowsze trendy!

Modne wnętrze. To będzie na topie w 2022. Najnowsze trendy!

Autor: Ewa Kozioł
01 lut 2022 20:37

Powrót do korzeni, barwne lata 80. czy wyrazisty vintage? Z czym wchodzimy na salony w 2022 rok? Jak będą wyglądały wnętrza domów w covidowych i pocovidowych realiach? Bo to, że się zmieniają wraz ze zmianą naszego stylu życia, to jest jasne.

Wnętrze wypełnione naturą

Biuro, szkoła, plac zabaw i miejsce rozrywki, to tylko kilka z licznych funkcji, jakie obecnie pełnią nasze mieszkania. Spędzając niemałą część czasu w zamkniętej przestrzeni, postanowiliśmy ten pobyt sobie umilić. Jak sądzi Piotr Przekop, architekt, zdobywca III miejsca w konkursie Jawor-Parkiet Design Awards 2021, jednym z wiodących trendów we wnętrzach w tym roku będzie przewaga naturalnych materiałów, które cechują się dużą wytrzymałością i ekologią w procesie produkcji. Zapytany o kierunki w urządzaniu wnętrz na najbliższe miesiące, odpowiada:

– Natura, jakość, cyrkularność. Modne jest nudne, prawdziwą wartość nadaje czas.

Świadomość ekologiczna będzie niezwykle ważna i wreszcie stanie się nieodłącznym wyznacznikiem dobrego designu. W aranżacji wnętrz będziemy sięgać po len, drewno i jutę. Zauważalne będą też elementy wyprodukowane z bambusa oraz rattanu. Jeśli podłogi to naturalne, z wyraźnym rysunkiem drewna, sękami. Takie, które oddają naturalny urok drewna i wprowadzają naturę do domu. Postawimy na meble ze starego drewna i podłogi retro, którym pęknięcia, sęki i przebarwienia dodają jedynie uroku.

Szalone lata 80.

Drugim gorącym nurtem w tym roku w designie okaże się fascynacja tym, co już było. Styl Memphis z lat 80. w 2022 roku przeżyje swą drugą młodość. Charakterystyczna estetyka pełna niezwykłych form, kolorów, geometrycznych kształtów i printów ponownie ujrzy światło dzienne. Urszula Karasiewicz, zdobywczyni wyróżnienia w II edycji konkursu Jawor-Parkiet Design Awards, tak prognozuje trendy wnętrzarskie na ten rok:

– W moim odczuciu w tym roku we wnętrzach będą dominować łuki na ścianach malowane farbą lub pod postacią tapet. Możliwe, że do łask wrócą zaokrąglone wnęki. Myślę, że będą dominować kolory intensywne i przeciwstawne(..).

Z zamiłowania do vintage

Współczesny design to poszukiwanie harmonii. Otaczanie się przedmiotami, kolorami i fakturami, które odzwierciedlają naszą osobowość. W tym roku odstawimy na bok myślenie w kategorii modne – niemodne. Wskrzesimy pewne trendy i nadamy im nowy kontekst. Będziemy mieszali style, łączyli dodatki i meble z różnych epok i podarujemy im drugie życie. Takie działania okażą się korzystne nie tylko ze względów estetycznych, ale i ekologicznych.

W poszukiwaniu rozwiązań zaskakujących i zupełnie innych niż wszystkie, postawimy na eksperymenty. Pozwoli to nam kreować wnętrza, dające poczucie bezpieczeństwa, z którymi będziemy stanowić spójną całość. W tym kontekście podłoga czy dobrej jakości i z pomysłem zaprojektowanie meble okażą się doskonałą bazą, a wyszukane dodatki pozwolą nam na odrobinę szaleństwa. Fani poszukujący takich nieoczywistych połączeń aranżacyjnych w tym roku, będą mogli zaprosić do swoich domów wyjątkowy styl vintage.

– Od kilku lat na podłogach królują naturalne odcienie drewna. Zauważyć można, że podłoga jest bazą, która zostanie z nami na dłużej, niż wyposażenie ruchome, dlatego stawiamy raczej na neutralne wybarwienia. W ostatnim czasie widzimy też tendencję do wyboru ciemniejszych, ciepłych barw, coraz częściej klienci wybierają bardziej nasycone kolory, zbliżające się nawet do koniaku, miodowych odcieni brązu – mówi Katarzyna Kacik zdobywczyni wyróżnienia w konkursie Jawor-Parkiet Design Awards zeszłorocznej edycji.

Ostatnie lata uświadomiły nas, że nasz dług wobec natury ciągle rośnie. I właśnie ten fakt, będzie determinował sposób aranżacji wnętrz w tym roku. Ekologiczne podejście do tematu, dziś nie jest tylko wykreowaną fanaberią, a wręcz koniecznością. Efektywne wykorzystanie przestrzeni, zmniejszenie zużycia energii czy odpadów posłuży całej ludzkości, pomoże utrzymać równowagę w środowisku, ale też wpłynie dobrze na nasze samopoczucie w tak zabieganych i niezwykle dynamicznych ostatnio czasach.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także