PARTNER PORTALU
Montaż grzejników: praktyczny poradnik. Sprawdź o czym pamiętać!

Montaż grzejników: praktyczny poradnik. Sprawdź o czym pamiętać!

Autor: Ewa Kozioł
08 kwi 2021 12:01

O czym pamiętać przy montażu grzejnika? Na co zwrócić uwagę instalując urządzenie grzewcze? Co warto wiedzieć? Podpowiadamy. Koniecznie przeczytajcie co radzą eksperci. 

Rodzaje grzejników

Na rynku instalacji grzewczych wyróżnia się kilka typów grzejników: m.in. wodne, elektryczne czy wodno-elektryczne. Jak sama nazwa wskazuje, siłą napędzającą pierwszego modelu jest oczywiście gorąca woda, która krąży w obiegu zamkniętym. W momencie, kiedy następuje uruchomienie systemu centralnego ogrzewania, ciecz ulega błyskawicznemu nagrzaniu, które z kolei przekłada się na temperaturę panującą w domu lub mieszkaniu.

Drugi typ grzejnika bazuje na energii elektrycznej. Choć trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie komfortowe i niewymagające specjalnej ingerencji, to ogrzewanie pomieszczeń przy użyciu prądu jest nie tylko kosztowne, ale również mniej efektywne. Ten typ kaloryferów zdecydowanie lepiej jest więc traktować w kategorii opcji tymczasowej lub wykorzystywanej sezonowo, na przykład w siedzibach letniskowych niż jako stałe źródło ciepła. Trzeci typ łączy w sobie obie powyższe opcje i jest szczególnie przydatne w łazienkach, które można dogrzać poza sezonem grzewczym.

Umiejscowienie urządzeń grzewczych

Rozmieszczenie urządzeń grzewczych w domu zależy przede wszystkim od rozkładu mieszkania. Zgodnie z podstawową zasadą montażu grzejnika, wymiennik cieplny powinien znaleźć się w strefach, w których występują największe straty ciepła, a więc przy oknach i drzwiach balkonowych lub też niedaleko drzwi wyjściowych. Takie umiejscowienie pozwoli na zachowanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu, która wynosi około 20°C.

Nie bez znaczenia jest zachowanie wolnej przestrzeni pomiędzy grzejnikiem a podłogą, a w przypadku montażu tego produktu pod oknem – dopilnowanie odpowiedniego dystansu od parapetu. W obu przypadkach urządzenie grzewcze powinno zostać umieszczone w odległości od 10 do 12 cm od ewentualnej przeszkody. Wynika to ze specyfiki ogrzewania grawitacyjnego, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje przestrzeni zapewniającej powietrzu swobodny przepływ, który jest odpowiedzialny za bezproblemowe nagrzanie pomieszczenia.

Dostosowanie grzejnika do potrzeb – wybór zaworu

Dużą rolę w efektywnym montażu grzejnika odgrywa również wybór zaworu termostatycznego. W zależności od cech charakterystycznych można je podzielić ze względu na rodzaj podłączenia grzejnika (osiowe, zespolone), a także pod kątem kształtu jego korpusu (zawory kątowe, proste, trzydrogowe i czterodrogowe). Ich rodzaj należy przede wszystkim dostosować do określonych parametrów grzejnika – jego rozmiaru I instalacji centralnego ogrzewania.

– Gwarancją pomyślnego przebiegu montażu grzejnika z pewnością jest jego pierwsze uruchomienie. Należy pamiętać również o skontrolowaniu szczelności wszelkich połączeń. Konieczne może okazać się także kilkukrotne odpowietrzenie wymiennika cieplnego – ten zabieg będzie zapewnieniem wydajnego ogrzewania pomieszczenia, w którym został zamontowany grzejnik – mówi Tomasz Zalewski z marki Luxrad.

Jak widać, w procesie montowania urządzenia grzewczego istotne jest nie tylko skrupulatne dobranie rozmiaru czy wymierzenie odległości od podłogi i parapetu, ale także funkcjonalne oraz efektywne rozmieszczenie grzejników i zakup optymalnego zaworu. Wszystkie te czynniki przyczynią się do rozgrzewającej satysfakcji wynikającej z samodzielnego montażu, a także z otulającego ciepłem wnętrza.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także