×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
08 paź 2020 10:46

Drzwi wewnętrzne powinny być ładne, lecz także solidne oraz funkcjonalne. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby cieszyły nasze oczy i zapewniały komfort użytkowania przez długi czas.

Kształt i kolor mają znaczenie

Drzwi wewnętrzne muszą pasować przede wszystkim do stylistyki wnętrza. W zależności od naszych preferencji, mogą też posiadać przeszklenia, które nadają pomieszczeniu lekkości i szyku, a także optycznie go powiększają. Jeśli marzymy o domu pełnym światła, pójdźmy o krok dalej i postawmy na drzwi pełnoszklane renomowanego producenta.

Znaczenie dla odbioru aranżacji wnętrza ma również kolorystyka drzwi. Kolor powinniśmy dopasować do całości wnętrza, a nie tylko do jednego z elementów – na przykład podłogi. Dużo ciekawszy efekt uzyskamy, dobierając je na zasadzie kontrastu. Ostatnimi czasy największą popularnością cieszą się drzwi w kolorze białym, które pięknie komponują się zarówno z rustykalną, bieloną podłogą, jak i szarym gresem kojarzącym się z industrialnym stylem. Dobrze będą wyglądać także w domach, w których wystroju dominuje drewno. Optycznie powiększają i rozświetlają przestrzeń, co jest ogromną zaletą w przypadku małometrażowych mieszkań w bloku. Dodatkowo na podłodze możemy zastosować wówczas, bez żadnej obawy, najbardziej śmiałe wzory. Nie bez znaczenia jest ponadto dobór akcesoriów, np. klamek.

Solidna konstrukcja to podstawa

Nie warto iść na kompromis jeśli chodzi o jakość. W myśl znanego porzekadła: chytry dwa razy traci – najtańsze produkty dostępne na rynku będą prawdopodobnie wykonane ze słabych materiałów, więc szybko się zniszczą. A każda wymiana drzwi wiąże się z pewnymi pracami remontowymi, gdyż montując nową ościeżnicę ingerujemy zazwyczaj w ściany, zatem może być konieczne wyrównanie ubytków i ponowne ich malowanie. Zawsze pytajmy więc sprzedawcę, co składa się na konstrukcję danego rozwiązania. Drzwi mogą być zbudowane w pełni z drewna (zamówimy takie z reguły u stolarza; sprawdzą się zwłaszcza w domu, w którym są zwierzęta, gdyż będzie można je odnowić) lub materiałów drewnopochodnych. Ramy skrzydeł i ościeżnice są zazwyczaj wykonane z profili drewnianych, płyty MDF lub stali – wyjątkowo odporne na uderzenia, a więc idealne dla rodzin z dziećmi.

Ważne jest także wykończenie skrzydła. Większość producentów oferuje drzwi wewnętrzne wykończone fornirami z naturalnego drewna, lakierem lub laminatem CPL (wykonany z warstw włókien celulozowych). Rodziny z dziećmi czy posiadacze zwierząt domowych, powinni zwrócić szczególną uwagę na najbardziej wytrzymałe powierzchnie, takie jak okleina Duradecor, która jest łatwa w utrzymaniu czystości. Odznacza się również imponującą odpornością na uderzenia.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także