PARTNER PORTALU
Naczynia emaliowane: trwałe, oryginalne, wyjątkowe

Naczynia emaliowane: trwałe, oryginalne, wyjątkowe

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
03 gru 2019 12:07

Naczynia emaliowane, które zostały wyparte przez ceramikę i szkło, dziś przeżywają swój renesans. Wynika on nie tylko z mody na vintage, ale też faktu, iż szukamy rzeczy wyjątkowych, oryginalnych w swym wyglądzie, ale i trwałych.

Jak wiele osób z mojego pokolenia miałem wspomnienia związane z emalią, więc kiedy po latach w muzeum statku polarnego Fram w Oslo natrafiłem wśród eksponatów na naczynia emaliowane, od razu skojarzyłem je z tradycyjną polską emalią. Była to dla mnie olbrzymia inspiracja i impuls. Postanowiłem dać emalii drugie życie - opowiada Waldemar Brzozowski, właściciel Emalco Enamelware. Teraz naczynia emaliowane to nie tylko nasza praca. Napędza nas pasja kultywowania tej tradycji - dodaje.

Tradycja produkcji sprzed lat

Naczynia emaliowane to synonim tradycji, nie tylko ze względu na ich długą historię (emalia jaką znamy pochodzi z XVIII wieku), ale też sposób produkcji, który przez dziesiątki lat pozostał niezmieniony. Dlatego chcąc na nowo pisać historię emalii, warto postawić właśnie na tradycję, czyli ręczną technikę produkcji.

Nasze naczynia emaliowane wytwarzane są w głównej mierze ręcznie według tradycyjnych metod. Jest to wielostopniowy proces - wyjaśnia Anna Brzozowska, właścicielka Emalco Enamelware. Pierwszym etapem jest przygotowanie samego naczynia ze stali – prasa wytłacza formę, a specjalne urządzenie wywija charakterystycznie brzeg. Następnie rozpoczyna się emaliowanie formy metalowej. Najpierw jest ona pokrywana zabezpieczającą warstwą gruntową i wypalana. Następnie nakładana jest kolejna warstwa, nadająca naczyniu kolor. W zależności od projektu inna barwa może być w środku, inna na zewnątrz. Obecnie gama kolorów jakie proponujemy jest bardzo szeroka. To 31 różnych odcieni – dodaje Anna Brzozowska.

Charakterystycznym elementem naczyń emaliowanych jest zarysowany innym kolorem brzeg oraz uchwyt. W tym miejscu także ręczne, palcem, nakładana jest twardsza emalia, która zapewnia tym obszarom, większą ochronę. Po nałożeniu koloru następuje kolejne wypalanie naczynia. Ostatnim etapem jest dekorowanie.  

Trwałe przez lata

Tradycyjna technika produkcji naczyń emaliowanych zakłada ich wypalanie w temperaturze około 850°C. Proces ten zapewnia im niezwykłą trwałość i sprawia, że mogą być używane zarówno w wysokich temperaturach - czy to w piekarniku czy na otwartym ogniu, jak i w niskich - w lodówce i zamrażarce.

Choć bazę stanowi stalowe naczynie warstwa emalii sprawia, że jest ono odporne na rdzę i ścieranie. Nie trzeba martwić się też o kolor – ten nie blaknie pod wpływem promieni UV.

Funkcjonalność i uniwersalność

Dziś w pośpiechu dnia codziennego szukamy rozwiązań funkcjonalnych i łatwych w użytkowaniu. Takimi są właśnie naczynia emaliowane. Można w nich gotować na każdym rodzaju kuchenek, także na tych indukcyjnych, których montaż w domu zwykle wiąże się z wymianą wszystkich garnków. Tymczasem naczynia emaliowane należą do tych najbardziej uniwersalnych i wygodnych, bo można myć je także w zmywarce.

Podobnie jak przed laty, tak i teraz, największą popularnością cieszą się kubki, jednak z naczyń emaliowanych można stworzyć całą zastawę stołową. Właśnie z myślą o wspólnych rodzinnych obiadach tworzymy kolekcje, w których są talerze, miski, kubki w różnych rozmiarach, tumblery czy rondle – mówi Waldemar Brzozowski, właściciel Emalco Enamelware. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także