×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Od czego zależy zużycie energii elektrycznej? Praktyczny poradnik!

Od czego zależy zużycie energii elektrycznej? Praktyczny poradnik!

Autor: Ewa Kozioł
22 gru 2022 13:23

To, ile zapłacimy za prąd zależy nie tylko od ilości domowników. Na wielkość rachunku wpłynie także rodzaj ogrzewania, styl życia oraz to, czy mieszkamy w mieście, czy na wsi. 

Liczba i rodzaj urządzeń

Średniej wielkości gospodarstwo domowe zużywa około 2.000-2.500 kWh energii elektrycznej rocznie (bez ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej). Według statystyk na całe zużycie energii składa się:
– ogrzewanie budynku 71%,
– ciepła woda 15%,
– sprzęt AGD 7%,
– sprzęt RTV 5%,
– oświetlenie 2%.

Niektóre urządzenia są w gospodarstwie domowym niezbędne i działają przez wiele godzin w ciągu każdego dnia. Jednak są urządzenia, których pracę należy kontrolować, aby obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Fot. Atlantic Polska

Wieś czy miasto?

Zużycie prądu będzie się różnić w zależności od tego, czy mieszkamy na wsi czy w mieście. Z badań, które przeprowadził GUS wynika, że w latach 2009-2018 średnie zużycie energii w gospodarstwie domowym na wsi było o ponad 30% wyższe niż w mieście. Spowodowane jest to m.in. średnią powierzchnią domów, która wyższa jest na wsi. A także tym, że w gospodarstwie domowym na wsi mieszka średnio więcej osób niż w mieście.

Styl życia

Nasz rachunek za prąd zależy także od czasu, w jakim przebywamy w pomieszczeniach. Jeśli spędzamy czas aktywnie na świeżym powietrzu – zużyjemy mniej energii elektrycznej, niż gdy większość czasu przybywamy w domowym zaciszu (korzystając z tv, komputera czy konsoli).

Fot. Atlantic Polska

Jak zaprojektować system ogrzewania?

Już na etapie projektowania należy uwzględnić takie czynniki jak konstrukcja budynku, sterowanie i inne źródła ciepła (np. system solarny, kominek etc.). System ogrzewania to inwestycja długoterminowa, więc istotnym czynnikiem jest jego niezawodność, koszt eksploatacji oraz całkowity koszt inwestycji.

Odpowiedni dobór ogrzewania elektrycznego to przede wszystkim odpowiedni wybór urządzenia, które powinno wytwarzać ciepło o odpowiedniej jakości i charakterze względem naszych preferencji oraz przystosować się do wszelkiego rodzaju aranżacji oraz stylu życia.

O czym trzeba pamiętać?

Nie możemy zapomnieć o:
– izolacji (np. konstrukcja podłogi powinna być odpowiednio izolowana termicznie, by ciepło wytwarzane przez urządzenia kierowało się wyłącznie ku górze),
– wentylacji budynku (dom musi oddychać, a wypełniające go powietrze trzeba co jakiś czas poddawać wymianie),
– wilgotności powietrza (powinna się wahać w przedziale 40-60%),
– stratach ciepła (dla budynków nowych i izolowanych wynoszą średnio od 15 do 25 W/m3, dla domu dobrze izolowanego możemy przyjąć wartość < 10 W/m3),
– umiejscowieniu urządzeń (rozwiązaniem optymalnym jest montaż grzejnika bezpośrednio pod oknem, alternatywą zaś pozostaje jego instalacja na ścianie bocznej lub przeciwległej).

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także