PARTNER PORTALU
Ogrzewanie podłogowe. Jakie ma zalety?

Ogrzewanie podłogowe. Jakie ma zalety?

Autor: Ewa Kozioł
27 paź 2022 12:07

Ogrzewanie podłogowe pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, co przy dzisiejszych cenach ma ogromne znacznie w domowym budżecie. Jak zatem działa? Jakie są jeszcze zalety ogrzewania podłogowego? Podpowiadamy.

  • Tajemnica niższych rachunków za energię dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego tkwi w sposobie jego funkcjonowania.
  • Ogrzewanie podłogowe nie powoduje takiego przesuszenia powietrza jak tradycyjne grzejniki, dzięki czemu wilgotność w pomieszczeniach jest odpowiednia.
  • Podłogówka i wykorzystywane przez nią zjawisko promieniowania ma również korzystny wpływ na samopoczucie użytkowników.

Tajemnica niższych rachunków za energię dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego tkwi w sposobie jego funkcjonowania. Technologia oparta na promieniowaniu wykorzystuje do oddawania ciepła dużą powierzchnię posadzki, dzięki czemu może pracować przy znacznie niższych temperaturach. Najczęściej jest to około 25 stopni (maksymalnie 29 stopni), co w zupełności wystarcza, by osiągnąć pożądany komfort termiczny.

– Ta wartość to ponad dwukrotnie mniej niż w przypadku tradycyjnych grzejników, które wykorzystują zjawisko konwekcji, czyli cyrkulacji ogrzanego powietrza. Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego odczuwalna temperatura będzie o ok. 1-2 stopnie wyższa niż dla tradycyjnych systemów ogrzewania, ponieważ przekazywanie ciepła następuje poprzez promieniowanie, co również daje spore oszczędności. Znajdując się w wybranych, pojedynczych punktach poszczególnych pomieszczeń, grzejniki muszą dostarczyć ciepło na większe odległości. By było to możliwe do osiągnięcia, konieczne jest nagrzanie ich do dużo wyższych temperatur, czyli zużycie większej ilości energii, a to kosztuje – wyjaśnia Piotr Serafin, ekspert firmy Uponor.

Inteligentne rozwiązania

Choć urządzenia sterujące ogrzewaniem podłogowym są zaprojektowane z myślą o komforcie użytkowania i intuicyjnej obsłudze, warto sięgnąć po rozwiązania, które jeszcze bardziej usprawnią zarządzanie temperaturą w domu. Przykładem mogą być specjalne aplikacje umożliwiające sterowanie ogrzewaniem z poziomu telefonu komórkowego czy tabletu. Dzięki nim nie trzeba przerywać odpoczynku czy seansu filmowego, by podwyższyć temperaturę lub też wyłączyć ogrzewanie.

– Wygodnym rozwiązaniem pozwalającym na intuicyjną obsługę systemów ogrzewania płaszczyznowego jest aplikacja Uponor Smatrix Pulse, która nie dość, że jest bardzo prosta w użytkowaniu, to jeszcze może zostać sparowana z systemami sterowania głosem, takimi jak Alexa czy Google Assistant. Co ważne, aplikacja umożliwia zarządzanie urządzeniami grzewczymi zdalnie, nawet wtedy, gdy użytkownik znajduje się daleko od domu – tłumaczy Piotr Serafin.

Mniej problemów z drogami oddechowymi i alergią

Istotnym problemem zgłaszanym przez osoby ogrzewające swoje domy i mieszkania za pomocą grzejników jest zbyt niska wilgotność powietrza. Aby, trochę poprawić sytuację niektórzy układają na grzejnikach wilgotne ręczniki lub decydują się na zakup nawilżaczy. Mimo to zazwyczaj mikroklimat w pomieszczeniach i tak pozostaje nieodpowiedni dla zdrowia – przesuszone powietrze sprzyja chorobom gardła i dróg oddechowych, negatywnie wpływa na stan skóry oraz może powodować tzw. zespół suchego oka. Zjawisko konwekcji sprzyja także większemu przemieszczaniu się roztoczy w powietrzu, co jest szczególnie odczuwalne przez alergików. O tych problemach można jednak zapomnieć stosując ogrzewanie podłogowe.

– Ogrzewanie podłogowe nie powoduje takiego przesuszenia powietrza jak tradycyjne grzejniki, dzięki czemu wilgotność w pomieszczeniach jest odpowiednia. Dodatkowo ciepło rozprowadzane „z dołu” jest lepiej odbierane przez ludzki organizm, w którym to stopy potrzebują być dogrzane w większym stopniu niż górne części ciała – tłumaczy Piotr Serafin.

Dobre samopoczucie

Podłogówka i wykorzystywane przez nią zjawisko promieniowania ma również korzystny wpływ na samopoczucie użytkowników. – Równomierne oddawanie ciepła, które zachodzi w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego, powoduje, że w każdym miejscu pomieszczenia mamy do czynienia z taką samą temperaturą. Tymczasem w domu czy mieszkaniu wyposażonym w grzejniki naturalną sytuacją jest, że w ich pobliżu odczuwamy zbyt wysoką i wręcz nieprzyjemną temperaturę, a w oddalonych punktach może nam być zbyt chłodno – wyjaśnia specjalista firmy Uponor.

Aranżacja wnętrza

Tradycyjne grzejniki to również wiele ograniczeń w kwestii aranżacji wnętrz. By system ogrzewania był efektywny, grzejniki nie mogą być zasłonięte meblami czy innymi urządzeniami, które blokowałyby przepływ powietrza. Domownicy muszą więc znaleźć dla nich miejsce w innych częściach pomieszczeń. Do tego dochodzi jeszcze kwestia estetycznego przeprowadzenia rur oraz wyboru odpowiednich grzejników, które będą pasowały do stylu wnętrza – tak, by go nie szpeciły, jak to często ma miejsce w przypadku starych modeli żeberkowych. Bliskość grzejników nie służy również roślinom, które mogą zostać przesuszone, tym bardziej że kwiaty ustawiamy zazwyczaj na parapecie przy oknie, pod którym znajduje się grzejnik.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także