×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Oświetlenie ogólne. To warto wiedzieć. Praktyczny poradnik!

Oświetlenie ogólne. To warto wiedzieć. Praktyczny poradnik!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
28 gru 2022 16:48

W każdym wnętrzu trzeba zadbać o oświetlenie ogólne, czyli takie, którego zadaniem jest równomierne oświetlenie przestrzeni. Powinno ono zapewnić taką ilość światła, aby po zmroku można było komfortowo korzystać z pomieszczenia jak za dnia.

  • Zadbaj, żeby oświetlenie ogólne nie było za mocne właśnie ze względu na inne warstwy. Ich zadaniem jest przede wszystkim wzajemne uzupełnianie się.
  • Oświetlenie ogólne tworzy przyjazny efekt we wnętrzu. Taki, który zaprasza nas do środka.
  • Oświetlenie ogólne powinno zapewnić taką ilość światła, żeby po zmroku można było komfortowo korzystać z pomieszczenia jak za dnia.

Oświetlenie ogólne przede wszystkim dba o to, aby we wnętrzu było dostatecznie jasno. Co więcej, tworzy tło dla innych warstw oświetlenia. A czym są warstwy oświetlenia? To poszczególne konfiguracje opraw oświetleniowych we wnętrzu, które mają zupełnie różne zadania. Dobrze, kiedy w pomieszczeniu jest ich kilka – ogólna, akcentująca, zadaniowa i dekoracyjna. Inna do przygotowywania posiłków przy blacie w kuchni, a jeszcze inna, kiedy chcemy się zrelaksować z książką na kanapie.

Fot. AQForm

Wracając do oświetlenia ogólnego – zadbaj, żeby nie było za mocne właśnie ze względu na inne warstwy. Ich zadaniem jest przede wszystkim wzajemne uzupełnianie się. Dlatego często w salonie mamy światło ogólne i np. akcentujące. A jeśli dzielimy przestrzeń z częścią jadalnianą to również pojawi się zadaniowe oświetlenie nad stołem.

Oświetlenie ogólne tworzy przyjazny efekt we wnętrzu. Taki, który zaprasza nas do środka. Ogranicza też kontrast między maksymalnym a minimalnym natężeniem oświetlenia w pomieszczeniu. Dzięki temu nasz wzrok nie męczy się, ponieważ zmniejsza różnicę między najjaśniejszym a najciemniejszym miejscem w domu.

Fot. AQForm

Czy oświetlenie ogólne może być również dekoracyjne? Oczywiście, że tak. Możliwości jest naprawdę sporo, ale pamiętaj, że oświetlenie ogólne ma zapewnić wystarczającą ilość równomiernego światła we wnętrzu – nie może być ani za duża, ani za mała. Gdy jest za mała, spada funkcjonalność przestrzeni, bo wzrok przechodząc z jednego miejsca w drugie, musi się dostosowywać do zmiennych warunków. Warto zapamiętać, że oświetlenie ogólne nie powinno być jedyną warstwą oświetlenia we wnętrzu. Nie powinno też być zbyt mocne, by inne warstwy mogły wyróżnić się na jego tle.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także