Oświetlenie we wnętrzu. Zalety lamp z ruchomym źródłem!

Oświetlenie we wnętrzu. Zalety lamp z ruchomym źródłem!

Autor: Ewa Kozioł
24 paź 2022 18:22

Oświetlenie wnętrza jest niezwykle ważne. Zapewni nam bowiem komfort i wygodę na co dzień. O czym zatem warto pomyśleć planując korzystanie oświetlenie? Poznajcie zalety i możliwości wykorzystania lamp z ruchomym źródłem światła.

Nawet rozbudowane systemy z podziałem na funkcje i strefy, nie wspominając już o jednej centralnej lampie, nie zawsze są w stanie zapewnić nam odpowiednie oświetlenie w miejscu, w którym go aktualnie potrzebujemy. Przy pracach wymagających precyzji albo nawet delikatnej zmianie aranżacji wnętrza, często okazuje się, że światło, które do tej pory znajdowało się w idealnym miejscu, należałoby dla wygody przesunąć.

–  Rozwiązaniem dla zmiennych potrzeb w zakresie oświetlenia są lampy z ruchomym źródłem. Możliwości w postaci regulowania kąta padania światła czy przesunięcia kilku źródeł w jedno miejsce, często pozwalają osiągnąć znaczną poprawę komfortu związanego z użytkowaniem danej strefy czy nawet całego pomieszczenia – mówi Paulina Boś, ekspert marki Nowodvorski Lighting. 

Fot. Nowodvorski Lighting

Lampy z regulowanym źródłem światła

Jednym z rozwiązań, oferujących swobodę w uzyskaniu potrzebnego w danej chwili efektu, stanowią lampy z regulowanym źródłem światła. Są to zarówno niewielkie, punktowe lampy, które sprawdzą się idealnie w przestrzeniach o mniejszym metrażu, jak i okazałe oprawy, mogące z powodzeniem pełnić rolę oświetlenia głównego. Spoty np. z kolekcji Mike czy India znakomicie sprawdzą się w mniejszych przestrzeniach, jak korytarze, kuchnie albo jako oświetlenie uzupełniające w pokoju dziennym. Dzięki regulowanej główce z powodzeniem doświetlimy półki w spiżarni czy szafkę z butami. Z kolei lampy wiszące, często o kilku źródłach światła, poza rolą światła centralnego stanowią również element dekoracyjny.

Fot. Nowodvorski Lighting

Lampy z koszem na wysuniętym ramieniu

Inną kategorię stanowią lampy, których klosze znajdują się na wysuniętym ramieniu. Jego obrót umożliwia przesunięcie po łuku źródła światła umieszczając je raz nad częścią główną pomieszczenia, innym razem np. nad stołem w jadalni albo fotelem, w którym czytamy książki. Wśród dostępnych rozwiązań warto zwrócić tu uwagę np. na lampę z kolekcji Falcon, która dzięki dwóm ramionom, o różnych długościach (44 i 76 cm) pozwala nie tylko na obrót, ale także na rozsunięcie lub zbliżenie do siebie punktów świetlnych, co umożliwia również regulację intensywności światła nad określoną przestrzenią.

24_10_disk_nowodvorski__lighting.jpg
24_10_disk_nowodvorski__lighting.jpg
Fot. Nowodvorski Lighting

Szynoprzewody do większych pomieszczeń

W przestrzeniach o większym metrażu idealnie sprawdzą się szynoprzewody. Ich montaż możliwy jest zarówno w wersji na- jak i podtynkowej lub w systemie szyn podwieszanych na linkach, wzdłuż których możemy przesuwać poszczególne oprawy, dopasowując je do bieżących potrzeb. 

Fot. Nowodvorski Lighting

Instalacja szynoprzewodów zapewnia użytkownikom największą swobodę w aranżacji oświetlenia. W dowolnym momencie możemy przesunąć lampę z jednego końca pokoju na drugi zupełnie zmieniając efekt, grupować je w jednym miejscu lub rozsuwać po całym pomieszczeniu. Na szynoprzewodach montujemy przeznaczone do nich specjalne oprawy.

Nowoczesne systemy oświetleniowe pozwalają na komfortowe użytkowanie przestrzeni. Podążając za aranżacyjnymi rozwiązaniami dedykowanymi naszej wygodzie warto zatem postawić na lampy podążające za naszymi potrzebami.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także