Panele na ogrzewaniu podłogowym. To trzeba wiedzieć!

Panele na ogrzewaniu podłogowym. To trzeba wiedzieć!

Autor: Ewa Kozioł
25 lut 2022 12:55

Czy panele można układać na ogrzewaniu podłogowym? Jakie panele najlepiej sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym? O czym warto wiedzieć? Podpowiadamy.

Panele podłogowe to materiał łatwy w montażu, o wieloletniej trwałości i w porównaniu do innych rozwiązań stosunkowo tani. Posiada też jeszcze jedną, szczególnie istotną przy zastosowaniu we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym cechę, doskonale przewodzi ciepło, dzięki czemu może ono bez przeszkód przedostać się do wnętrza pomieszczenia. Cały system działa wtedy z większą wydajnością, a my cieszymy się mniejszymi rachunkami oraz zdecydowanie szybszą zmianą temperatury po uruchomieniu ogrzewania. 

Nie izoluj się od ciepła

O tym, który materiał sprawdzi się lepiej przy ogrzewaniu podłogowym decyduje współczynnik oporu ciepła. Im niższy, tym ciepło ma łatwiejszą drogę. Najlepiej, aby nie przekraczał on dla wszystkich warstw wierzchnich wraz z zastosowanymi podkładami wartości 0,15 m²K/W. Tradycyjne drewniane podłogi mogą już nawet przy niewielkich grubościach znacznie przewyższać ten wskaźnik. 

Tymczasem dla paneli parametr ten osiąga znacznie korzystniejsze wartości. Winylowe panele wineo, w zależności od kolekcji mają wartość współczynnika oporu ciepła na poziomie od 0,011 do 0,012 m²K/W. Wraz z materiałami podkładowymi wineo, o współczynniku wynoszącym 0,01 m²K/W, osiągamy więc sumaryczny współczynnik nawet kilkukrotnie lepszy od zalecanego. Zamiast do sąsiadów z dołu czy do piwnicy, dostarczamy ciepło dokładnie tam, gdzie chcemy, a efekty odczujemy już w kilka minut po włączeniu ogrzewania.

Pamiętaj o zasadach

Zanim przystąpimy do układania paneli powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach. Ich przestrzeganie nie powinno nastręczyć specjalnych trudności, a pozwoli cieszyć się elegancką podłogą bez odkształceń i innych problemów przez długie lata. Projektując ogrzewanie podłogowe powinniśmy w kalkulacji gęstości przewodów i mocy systemu pod uwagę wziąć rodzaj planowanych warstw podłogowych. Chodzi między innymi o to, aby temperatura górnej powierzchni warstw posadzki nie przekraczała temperatury 27°C. Stosowne obliczenia wykona za nas projektant instalacji - my musimy jedynie dostarczyć mu informacji o tym, z jakich materiałów chcemy wykonać podłogę. 

Przed montażem paneli dobrze też wykonać rozruch ogrzewania i zaobserwować czy nie ma np. nieszczelności i wycieków. Taka sytuacja ukryta pod warstwami wykończeniowymi spowodowałaby zawilgocenie, odkształcenia lub powstawanie pleśni i grzybów. 

Dobrze też zbadać poziom wilgotności resztkowej podłoża, który określi nam, czy warstwy nośne zawierają już wystarczająco mało wilgoci, aby bezpiecznie układać na nich kolejne. Dla jastrychów betonowych wartość ta nie powinna przekroczyć 1,8% CM, a dla podłoża anhydrytowego 0,3% CM. Gdy podłoże jest odpowiednio suche przed położeniem paneli układamy warstwę folii paroizolacyjnej i materiały podkładowe. Jeśli zależy nam dodatkowo na wyciszeniu pomieszczenia, warto w tym miejscu wybrać specjalne maty wygłuszające. 

Powinniśmy też zadbać o pozostawienie szczelin dylatacyjnych przy ścianach, które umożliwią swobodną pracę materiału i zmianę jego objętości przy wzroście temperatury bez powstawania wybrzuszeń. Szczeliny te (niezbędne zawsze przy podłogach z paneli, ale zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym) ukrywamy pod listwami przypodłogowymi zapewniającymi eleganckie wykończenie. 

Ogrzewanie możemy uruchomić po trzech dniach od ułożenia paneli. To okres, w którym poszczególne elementy dopasowują się, a podłoga adaptuje do warunków panujących we wnętrzu. Od rozruszania systemu ogrzewania do osiągnięcia całkowitego obciążenia powinno upłynąć około 5-7 dni każdorazowo powinniśmy zwiększać temperaturę o kolejnych 5°C, tak aby uniknąć gwałtownego rozszerzania się materiałów. Procedury tej należy przestrzegać także przy kolejnych sezonowych uruchomieniach systemu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także