PARTNER PORTALU
Podłoga drewniana. Czy warto postawić na podłogi warstwowe?

Podłoga drewniana. Czy warto postawić na podłogi warstwowe?

Autor: Ewa Kozioł
04 lut 2022 16:38

Podłoga z drewna jest ciepła i miła w dotyku. Wygląda bardzo ładnie i nadaje wnętrzom przytulności. Dlaczego warto postawić na podłogi warstwowe? Podpowiadamy i radzimy.

Co kojarzy się z rodzinnym domem? Ciepło, wygoda, trwałość. W czasach nieustannego pędu, błyskawicznych zmian i wszechobecnych zanieczyszczeń – z uśmiechem wracamy do tego, co ponadczasowe, proste i zdrowe. Ta tęsknota dotyczy również otaczających nas wnętrz. Po chwilowej ekscytacji plastikiem, metalem i tworzywami sztucznymi – z powrotem szukamy naturalnych, a zarazem trwałych materiałów.

Dobre podstawy

Formaldehyd, ftalany i PCW – czy to brzmi przytulnie? Niezbyt. Dlatego w dzisiejszych mieszkaniach znowu prym wiodą deski oraz podłogi warstwowe z drewna, naturalna alternatywa dla sztucznych i toksycznych paneli. Jak sama nazwa wskazuje – wykonane są z dwóch lub trzech sklejonych ze sobą warstw: użytkowej (wierzchniej), środkowej oraz spodniej.

– Warstwa użytkowa ma grubość od około 3 mm do 6 mm i jest wykonana z dębu, orzecha, akacji, jesionu lub innego pięknego oraz mocnego drewna. Do wyboru mamy w zasadzie wszystkie gatunki drewna, których używa się do produkcji podłóg. Dzięki warstwowej budowie desek możemy zapomnieć o słabościach poszczególnych gatunków i stabilności wymiarowej, gdyż spód i warstwa środkowa wykonane są z wodoodpornej sklejki brzozowej. Dzięki temu całość jest stabilna i nadaje się do pomieszczeń, w których ułożenie tradycyjnego parkietu byłoby niemożliwe – mówi Iza Jarosik, ekspertka firmy JAF Polska.

W przeciwieństwie do drewna litego podłogom warstwowym niestraszna jest zmienna wilgotność oraz wahania temperatury. Nie zmienia to faktu, że podłogę warstwową zaliczamy do podłóg w pełni drewnianych i możemy wykończyć ją po swojemu – lakierem lub olejem. Podłogi warstwowe bez problemu współgrają z ogrzewaniem podłogowym – elektrycznym i wodnym.

Sklejka do podłóg

Ciekawą propozycją jest sklejka firmy Sveza, przeznaczona bezpośrednio do podłóg warstwowych. Jak mówi ekspertka firmy JAF Polska, to wytrzymała sklejka wykonana z rosyjskiej brzozy, która z nawiązką spełnia kluczowe wymagania producentów podłóg:

– Zawiera klej wodoodporny, zawężoną tolerancję grubości do około ±0,3 mm oraz optymalny poziom wilgotności 5-9%. Jest zdecydowanie wytrzymalsza od płyt HDF i przyjazna środowisku, gdyż pochodzi z całkowicie odnawialnych surowców. To naturalnie dobry wybór.

Sveza Parquet oferowana jest w dwóch wariantach – standard oraz premium. Ta druga – oprócz znakomitych właściwości – charakteryzuje się jeszcze lepszą selekcją stosowanych fornirów. Możliwe, choć nadal rzadko spotykane, są podłogi wykonane w całości ze sklejki. Arkusze ze sklejki umożliwiają wydajne krycie dużych płaszczyzn, przy zachowaniu minimalnej ilości podziałów.

Sklejkę stosuję się do wszelkiej maści podestów np. scenicznych oraz rusztowań. W tym celu wykorzystywana jest sklejka antypoślizgowa, która zapewnia podwyższoną przyczepność i bezpieczeństwo użytkowania.

Wprowadzamy się

Po zakończeniu prac wykończeniowych nadchodzi czas na upragnioną przeprowadzkę. Warto wspomnieć, iż sklejka sprawdza się również w transporcie. Zabudowa ze sklejki służy do zabezpieczenia wnętrza pojazdu przed uszkodzeniami. Na podłogę przysłowiowej „paki” idealnie nada się sklejka antypoślizgowa, a na ściany – sklejka surowa. Jak widać, ten solidny i naturalny materiał, towarzyszy nam dzielnie na każdym z etapów w drodze do wymarzonego domu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także