PARTNER PORTALU
Podłoga lita czy warstwowa - którą wybrać?

Podłoga lita czy warstwowa - którą wybrać?

Autor: Katarzyna Masłowska
09 sty 2018 14:46

Drewniana podłoga to najpiękniejsza i najbardziej naturalna ozdoba wnętrza. To właśnie dlatego, tak często wykorzystywana jest ona do zwieńczania przestrzeni mieszkalnych oraz publicznych.

Podłogi drewniane cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno, jeśli chodzi o wykańczanie wnętrz mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Z jednej strony, a z drugiej wiele szlachetności. Na którą podłogę drewnianą jednak postawić – litą czy warstwową? Podjęcie decyzji wcale nie jest takie proste, ponieważ oba rozwiązania posiadają wiele zalet zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym.

Podłoga lita vs podłoga warstwowa

Deski lite produkowane są w całości z jednego kawałka drewna. Z tego powodu uchodzą za najbardziej tradycyjne i szlachetne rozwiązanie w zakresie wykańczania podłóg. Odznaczają się one wysokim stopniem twardości, przez co świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na intensywną eksploatację, czyli takich jak: salony, pokoje dziecięce czy przestrzenie publiczne. Deski lite możemy stosować także w kuchniach i łazienkach, jednak powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drewna przed wilgocią.

Zobacz także: Płytki ceramiczne: polecamy modne aranżacje w szarościach i bieli

W ofercie DLH znajdują się deski lite wytwarzane zarówno z gatunków rodzimych, jak i egzotycznych. Podłogę tego typu można cyklinować 3-4 razy w ciągu życia parkietu, co przy założeniu, że czynność tą wykonujemy co 10-15 lat, oznacza, że jest ona długowieczna. Drugim rozwiązaniem w zakresie wykańczania posadzek naturalnym drewnem są podłogi warstwowe.

W asortymencie DLH możemy znaleźć deski zarówno o budowie dwuwarstwowej, jak i trójwarstwowej. Wierzchnią warstwę takich produktów wytwarza się z docelowego, szlachetnego gatunku drewna, natomiast spodnie z innych mniej szlachetnych odmian lub materiałów drewnopochodnych. Jest to świetnie rozwiązanie pod względem ekologii – tym sposobem oszczędzamy bardzo cenny i coraz trudniejszy do zdobycia surowiec, jakim jest dąb oraz pod względem jakości i wytrzymałości desek. Podłogi warstwowe można kilkukrotnie cyklinować, co stanowi ich kolejny atut. Parkiety warstwowe doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu naszego domu czy też mieszkania, wnosząc do niego nowoczesny akcent.

Piękno i jakość idą w parze

Podłogi lite oraz warstwowe oferowane przez DLH dostępne są w rozmaitych wykończeniach. Najpopularniejszymi środkami przeznaczonymi do pokrywania podłóg są lakiery oraz oleje. Deski wykończone lakierem dedykowane są osobom, które cenią łatwość konserwacji oraz możliwość renowacji desek nawet po wielu latach użytkowania.

Podłóg lakierowanych nie możemy jednak poddać miejscowej renowacji. Dzięki utwardzeniu lakieru kilka razy promieniami UV, powierzchnia deski staje się twardsza i odporniejsza na codzienną eksploatację. Parkiety lakierowane efektownie odbijają światło, rozjaśniając tym samym wnętrze.

Podłogi olejowane z kolei wymagają konserwacji specjalnymi preparatami i regularnej renowacji, polegającej na uzupełnianiu wypłukiwanej warstwy oleju. Możemy jednak poddawać je miejscowej renowacji, dzięki czemu parkiet tego typu doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na zarysowania oraz usterki mechaniczne.

Olejowanie zapewnia najbardziej naturalne wykończenie podłogi, pięknie podkreślające usłojenie oraz kolorystykę desek. DLH oferuje podłogi lite i warstwowe w różnych rozmiarach, dzięki czemu bez problemu możemy dobrać parkiet do każdej przestrzeni oraz ułożyć go według wielu wzorów.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także