PARTNER PORTALU
Polacy chcą mieszkać w pobliżu zieleni. Park podnosi wartość mieszkania o 15%

Polacy chcą mieszkać w pobliżu zieleni. Park podnosi wartość mieszkania o 15%

Autor: Justyna Łotowska
19 maj 2022 14:04

74% Polaków jest gotowych zapłacić więcej za mieszkanie graniczące bezpośrednio z parkiem czy lasem. Dostęp do terenów zielonych podnosi wartość inwestycji nawet o 15%. Czy exodus za miasto stanie się jeszcze popularniejszy?

Od ograniczeń wynikających z pandemii wzrosło pragnienie powrotu do kontaktu z naturą i oddalenia się od przepełnionych ośrodków miejskich. Tym samym na całym świecie odradzało się zjawisko migracji z miast na wsie lub tereny podmiejskie w poszukiwaniu zdrowszego i bardziej zrównoważonego stylu życia. Ostatnie badania Ministerstwa Klimatu pokazują, że dla 91% rodaków zamieszkanie wśród terenów zielonych jest kwestią kluczową.

Zieleń na pierwszym miejscu

Najnowszy raport NIK dotyczący zachowania i zwiększania terenów zielonych w miastach pokazuje, że obowiązujące przepisy wciąż nie chronią przed zabudową terenów zielonych, które spełniają w miastach istotne funkcje: klimatyczną, wentylacyjną czy hydrologiczną.

Wpływ na komfort mieszkania ma nie tylko łatwy dostęp do pracy, lokali handlowo-usługowych czy ośrodków zdrowia. Coraz więcej osób bierze pod uwagę dostępność terenów zielenionych. Z badań Ministerstwa Klimatu wynika, że dla 91% Polaków posiadanie terenów zielonych w okolicy zamieszkania jest ważne. Pragnienie otwartych przestrzeni sprawia, że coraz więcej ludzi wybiera obszary podmiejskie jako miejsce zamieszkania.

Zieleń przy domu poprawia zdrowie mieszkańców

Tereny zielone to miejsca, do których można się udać w celach odnalezienia ciszy i spokoju – szczególnie po pracy. To korzystnie wpływa na zdrowie i zmniejsza poziom stresu mieszkańców.

Ostatnie wnioski naukowców, które zostały opublikowane w czasopiśmie „JAMA Network Open”, pokazują, że kontakt z zielenią poprawia funkcje poznawcze, a także zapobiega nawrotom depresji i chroni przed zachorowaniem na demencję. Obecność terenów zielonych w pobliżu inwestycji zachęca mieszkańców do wycieczek rowerowych, spacerów lub pracy w ogrodach, co sprzyja poprawie ich zdrowia.

Kreatywne miejsca, takie jak place zabaw są ważne, szczególnie dla młodszych mieszkańców osiedli. Poprawiają ich koncentrację oraz pozwalają na zdobycie umiejętności w budowaniu relacji międzyludzkich. 

Zieleń w pobliżu podnosi wartość mieszkania o 15%


Z raportu „Global Garden Report”, przygotowanego przez producenta sprzętu ogrodowego Husqvarna wynika, że 74% Polaków jest gotowych zapłacić więcej za mieszkanie graniczące bezpośrednio z parkiem czy lasem. Obecność atrakcyjnej przyrody w pobliżu osiedla generuje wzrost jego wartości.

Według opracowania „ZIELONY POTENCJAŁ INWESTYCJI. Obiekty przyjazne przyrodzie”, wydanego pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, dostęp do terenów zielonych podnosi wartość inwestycji nawet o 15%.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także