PARTNER PORTALU
Pompa ciepła i grzejniki: jak je do siebie dobrać?

Pompa ciepła i grzejniki: jak je do siebie dobrać?

Autor: Justyna Łotowska
13 wrz 2022 10:43

Czy instalując pompę ciepła trzeba wymienić stare grzejniki na ogrzewanie podłogowe? W przypadku istniejącego budynku innym rozwiązaniem są odpowiednie grzejniki płytowe. Jest to nie tylko skuteczne i energooszczędne, ale także znacznie tańsze rozwiązanie. W istniejącym domu doskonale sprawdzi się wymiana części grzejników na nowe o odpowiednich parametrach oraz wykorzystanie i dopasowanie istniejących grzejników.

  • W celu poprawy efektywności energetycznej budynku coraz częściej wykorzystywane są pompy ciepła, które minimalizują koszty ogrzewania i są przyjazne dla środowiska.
  • Pompa ciepła najlepiej współpracuje z systemami ogrzewania niskotemperaturowego do których należy ogrzewanie płaszczyznowe. Równie dobrze można jednak zamontować odpowiednie grzejniki płytowe. 
  • W przypadku budynków o najwyższej efektywności energetycznej, czyli posiadających odpowiednie ocieplenie, roczny koszt ogrzewania powierzchni za pomocą grzejników będzie zaledwie kilkaset złotych wyższy niż w przypadku ogrzewania podłogowego przy wielokrotnie niższych kosztach modernizacji całej instalacji oraz remontu domu.

Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej wymuszają na użytkownikach domów jednorodzinnych decyzję związaną z modernizacją i wymianą istniejących źródeł ogrzewania. Taka inwestycja może przynieść znaczne oszczędności, szczególnie jeśli inwestor zdecyduje się na pompę ciepła.

Jednak w przypadku istniejących domów kosztem jest nie tylko sama wymiana, ale także instalacja odpowiedniego ogrzewania, która zapewni efektywność energetyczną i ekonomiczną całego przedsięwzięcia. Jest na to proste, skuteczne i co najważniejsze tanie rozwiązanie – wymiana i dopasowanie istniejących grzejników!

Pompa ciepła - czy trzeba wymieniać grzejniki na ogrzewanie podłogowe? Niekoniecznie!

W celu poprawy efektywności energetycznej budynku coraz częściej wykorzystywane są pompy ciepła, które minimalizują koszty ogrzewania i są przyjazne dla środowiska, ponieważ korzystają z odnawialnych źródeł energii. Większość inwestorów ma jednak przekonanie, że taka wymiana wiąże się także z koniecznością modernizacji ogrzewania, a co za tym idzie drogich, kłopotliwych i czasochłonnych prac takich jak wykonanie ogrzewania podłogowego i montaż nowej podłogi.

W większości domów wybudowanych kilkanaście lat temu i wcześniej dominującym systemem ogrzewania są grzejniki. Nowa instalacja ogrzewania podłogowego w takim budynku to koszt co najmniej 200-400 złotych za metr kwadratowy powierzchni, wliczając w to remont i nowe posadzki.

Prawdą jest, że pompa ciepła najlepiej współpracuje z systemami ogrzewania niskotemperaturowego do których należy ogrzewanie płaszczyznowe, ale mówiąc dokładniej, instalacje ścienne i podłogowe zdecydowanie nie wyczerpują możliwości w tym zakresie.

W przypadku istniejącego budynku najlepszym rozwiązaniem są odpowiednie grzejniki płytowe. Jest to nie tylko skuteczne i energooszczędne, ale także znacznie tańsze rozwiązanie. W istniejącym domu doskonale sprawdzi się wymiana części grzejników na nowe o odpowiednich parametrach oraz wykorzystanie i dopasowanie istniejących grzejników.

Przykładowo w budynku o powierzchni 200 m2 będzie to koszt zaledwie kilku tysięcy złotych bez konieczności planowania gruntownego i czasochłonnego remontu.

- Grzejniki są najlepszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem w przypadku istniejących domów zarówno pod kątem szybkości wykonania instalacji, jak i ekonomii całego przedsięwzięcia. W przypadku budynków o najwyższej efektywności energetycznej, czyli posiadających odpowiednie ocieplenie, roczny koszt ogrzewania powierzchni za pomocą grzejników będzie zaledwie kilkaset złotych wyższy niż w przypadku ogrzewania podłogowego przy wielokrotnie niższych kosztach modernizacji całej instalacji oraz remontu domu. Dlatego inwestorzy wcale nie muszą rezygnować z instalacji pompy, rozwiązaniem jest szybka wymiana grzejników. Wystarczy dobry instalator i kilka dni pracy – podsumowuje Piotr Krzemiński, kierownik działu technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Purmo.

Wybór grzejników do zastosowania z pompą ciepła

Odpowiednio dobrane grzejniki płytowe współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła np. pompami ciepła równie efektywnie co instalacje podłogowe i ścienne. Z tego rozwiązania mogą skorzystać zwolennicy ekologicznych rozwiązań grzewczych, jeśli z powodu wysokich kosztów lub czasochłonnego remontu nie zdecydują się na montaż ogrzewania płaszczyznowego.

Dodatkowo dzięki oryginalnemu wzornictwu grzejniki płytowe mają szansę stać się niezwykle atrakcyjnym elementem aranżacji każdego wnętrza. W dostępnej na rynku ofercie znajdziemy co najmniej kilka rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w przypadku zastosowania pompy ciepła w modernizowanych budynkach.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także