PARTNER PORTALU
Przygotuj się na Wielkanoc! Jak zaplanować przedświąteczne obowiązki?

Przygotuj się na Wielkanoc! Jak zaplanować przedświąteczne obowiązki?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
05 kwi 2019 11:38

Do Wielkanocy już niewiele czasu – warto więc ten, który nam został, dobrze rozplanować, żeby w święta być w pełni sił i móc się nimi prawdziwie cieszyć. Jak w takim razie zorganizować sprzątanie, gotowanie i zakupy, żeby ominęła nas przedświąteczna gorączka?

W tym roku święta wypadają co prawda bardzo późno, ale łatwo się zagapić. Odpowiednim momentem na podjęcie pierwszych kroków będzie początek kwietnia – mniej więcej 3 tygodnie przed świętami. To najlepszy czas na zrobienie listy obowiązków i przemyślenie świątecznego menu.

Trzy tygodnie do świąt

Trzy tygodnie wcześniej warto podjąć się pierwszych, rzadziej wykonywanych czynności, jak mycie okien i drzwi, pranie firan oraz zasłon. To właściwy moment na sprawdzenie i uzupełnienie dekoracji oraz przygotowanie kartek świątecznych. Dobrze również już teraz przygotować listę zakupów spożywczych, uwzględniając zapasy, które mamy w domu.

Przed świętami warto też upewnić się, czy mamy kompletną zastawę i sprzęt kuchenny, odpowiedni do wielkanocnych wyzwań kulinarnych – podpowiada Grzegorz Kozieł, ekspert marki Zwieger. Być może będzie nam potrzebny większy garnek na tradycyjny żurek albo brytfanna na pieczeń? Jeśli tak duże porcje rzadko zdarza nam się gotować, warto przemyśleć inwestycję w naczynie uniwersalne, które może pełnić funkcję zarówno garnka, jak i brytfanny, ponieważ nadaje się do użycia w piekarniku – dodaje.

Dwa tygodnie do świąt

Żeby nie zostawić wszystkiego na ostatni moment, już dwa tygodnie wcześniej można zrobić pierwsze zakupy spożywcze – dotyczy to oczywiście rzeczy o odpowiednio długim terminie przydatności, jak bakalie, kasze, makarony, słodycze czy produkty konserwowe. W kwestii porządków domowych warto wygospodarować chwilę na wyczyszczenie piekarnika i lodówki, a także sprzątnięcie balkonu.

Tydzień przed świętami

Ostatni tydzień można zacząć od wysłania kartek świątecznych. W tym okresie dobrze podjąć się sprzątania rzadziej wykorzystywanych pomieszczeń i trudniej dostępnych zakamarków. Nadszedł też czas na zakupy spożywcze oraz pierwsze przygotowania kuchenne, jak na przykład siekanie orzechów do mazurka czy sianie rzeżuchy, by wyrosła na kilka centymetrów. Jeśli robimy żurek na własnym zakwasie, to właściwy moment, żeby go nastawić. Zanim jednak zabierzemy się za kuchenne prace, dobrze pamiętać o odpowiednim naostrzeniu noży – radzi Grzegorz Kozieł. Używając tępych ostrzy, niepotrzebnie tracimy energię i czas.

Ostatnie dni przed Wielkanocą

Gotowanie najczęściej ląduje na końcu listy. Warto jednak pamiętać, że na przykład makowca można upiec nawet 2-3 dni wcześniej – wystarczy zawinąć go szczelnie w folię spożywczą i przechowywać w chłodnym miejscu. Jeśli chodzi o porządki: w pierwszej kolejności zajmujemy się pokojami, potem kuchnią, łazienką i przedpokojem. W miarę możliwości dobrze skoordynować prace tak, żeby generalne sprzątanie kuchni robić po najbardziej brudzących zmaganiach kulinarnych. Wtedy po skończeniu gotowania wystarczy już tylko umyć naczynia, przetrzeć blaty i zamieść podłogę.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Wam zorganizować przedświąteczne obowiązki tak, żeby między pichceniem a sprzątaniem znalazła się jeszcze chwila na wytchnienie, by cieszyć się świętami w rodzinnym gronie w pełni sił.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także