
Rośliny oczyszczające powietrze. Te kwiaty doniczkowe warto mieć w domu!
Jak zadbać, aby powietrze, jakim oddychamy w naszym mieszkaniu, było czystsze? Pomogą nam w tym urządzenia do nawilżania i oczyszczania powietrza, ale przede wszystkim rośliny oczyszczające powietrze. Które z nich warto mieć w domu?

W okresie jesienno zimowym dużo czasu spędzamy we wnętrzach naszych domów i mieszkań; nie tylko dlatego, że pogoda nie sprzyja spacerom czy aktywności na świeżym powietrzu. Mieszkańcy miast doskonale wiedzą, że jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia, a poziom zanieczyszczenia często przekracza dopuszczalne normy.
Jak zadbać o zdrowe powietrze w domu?
Jeśli chcemy, aby nasz dom był zdrowy, przede wszystkim zadbajmy o prawidłową wentylację pomieszczeń, temperaturę i poziom wilgotności. Zainstalujmy nowoczesne regulatory ułatwiające utrzymanie właściwej temperatury. Stosujmy zdrowe, atestowane materiały wykończeniowe.
A jeśli ogrzewamy dom piecem dwufunkcyjnym, stosujmy paliwa najmniej szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska. Tam gdzie jest to możliwe stosujmy panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, dzięki którym zmniejszymy koszty energii i oszczędzimy środowisko naturalne.
Rośliny oczyszczające powietrze
Rośliny doniczkowe są naszym naturalnym sprzymierzeńcem w nawilżaniu i odświeżaniu powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza wtedy gdy nie możemy otworzyć okien. Kilka odpowiednio dobranych dorodnych roślin doniczkowych potrafi zmniejszyć stężenie substancji toksycznych w powietrzu.
Najlepsze zdolności oczyszczania powietrza mają m.in.: bluszcz, areka, dracena, paprocie, dieffenbachia, fikusy, skrzydłokwiat, kalatea, zanokcica.
Zaleca się przynajmniej 2-3 rośliny w doniczkach o średnicy 20-25 cm na pomieszczenie o powierzchni ok. 25 m2. Rośliny powinniśmy uprawiać nie tylko w domu, ale także w klimatyzowanych pomieszczeniach biurowych, aby poprawić jakość przesuszonego powietrza.
Nawilżanie powietrza
O tym, jak ważna jest prawidłowa wilgotność powietrza w domu, przekonujemy się zazwyczaj w zimie, gdy grzeją kaloryfery. Łzawią nam oczy, piecze skóra, szybciej „łapiemy” infekcje.
Skutki przesuszonego powietrza odczuwamy, gdy wilgotność wynosi poniżej 40%. Tymczasem zimą w zamkniętych pomieszczeniach może spaść nawet do 10%. W takiej sytuacji nie pomogą mokre ręczniki rozłożone na kaloryferach albo pranie rozwieszone w sypialni. Jedyny ratunek w nowoczesnych nawilżaczach powietrza. Warto o tym pomyśleć, gdy mieszkają z nami małe dzieci lub osoby chore.
Oczyszczanie powietrza w domu - pomogą urządzenia oczyszczające
To, że mamy bardzo zanieczyszczone powietrze już wiemy. Problem smogu w naszych miastach nasila się w sezonie jesienno-zimowym. Zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy, staje się realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.
Powinniśmy więc zadbać o jakość powietrza przynajmniej we własnych domach, aby uniknąć problemów z oddychaniem i innych komplikacji zdrowotnych. Urządzenia do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinny być dostosowane do kubatury pomieszczenia i wyposażone w filtry HEPA.