PARTNER PORTALU
Salon w stylu industrialnym: zobacz piękne aranżacje okienne

Salon w stylu industrialnym: zobacz piękne aranżacje okienne

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
21 wrz 2020 14:57

Zasłony czy rolety? Jakie dekoracje wybrać do dużych okien we wnętrzach loftowych? Możliwości jest mnóstwo. Zobaczcie kilka z nich.

Dekoracja dużych okien 

Obok surowości w postaci odsłoniętych cegieł na ścianach czy metalowych mebli to właśnie prostota jest jednym z wyznaczników stylu industrialnego. Lofty zdecydowanie nie lubią dekoracyjności, zdobnych form, dlatego taka też powinna być aranżacja okna. Do dyspozycji mamy przede wszystkim minimalistyczne karnisze, najchętniej w zestawieniu z zasłonami, jako że firany są stylistycznie dość odległe. Jeśli chodzi o tkaniny zasłonowe, warto postawić albo na proste materiały o naturalnych splotach, albo przeciwnie – ekstrawaganckie wzory stworzone do odważnej estetyki loftów. Ważny jest też sposób wykorzystania tkanin, który powinien zdecydowanie iść w stronę nonszalancji – ciekawie wyglądać tu będą zasłony opadające luźno na podłogę, podczas gdy o finezyjnych upięciach radzimy zapomnieć. Minimalizm powinien też cechować odpowiedni karnisz, najchętniej w kolorze tak modnego dziś czarnego matu. 

Ponadto specjaliści Marcin Dekor zauważają, że jednym z głównych oczekiwań klientów jest wygoda użytkowania dekoracji okiennej, a tę zapewnią systemy automatyczne, których głównym przeznaczeniem jest ułatwienie przesuwania zasłon osłaniających duże okna, jakie często spotykamy w loftach. To nic, że wnętrza takie adaptuje się z pofabrycznych przestrzeni, a przez to przy oknie nie ma doprowadzonego wyjścia elektrycznego. Producent oferuje systemy z bezprzewodowymi silnikami bateryjnymi, które wystarczy ładować raz na pół roku.

Dekoracja okien zwieńczonym łukiem

Ogromne przeszklenia ze szprosami niekiedy ustępują miejsca oknom zwieńczonym łukiem. Tego rodzaju otwory okienne, tak jak okna zajmujące całą ścianę robią spore wrażenie i nadają wyjątkową atmosferę loftowemu wnętrzu, ale jednocześnie także wymagają dobrego pomysłu na aranżację. Nie musimy obawiać się zostawienia górnej, zaoblonej części nieosłoniętej, jeśli tylko taka dekoracja spełnia nasze wymagania funkcjonalne. Natomiast rozwiązaniem stworzonym wprost do tego typu stylowych okien są karnisze gięte. Powrót karniszy rurowych to właśnie odpowiedź na industrialne trendy w architekturze z ich zwrotem w kierunku półokrągłych form wnęk okiennych.

Karnisze to nie jedyne dostępne w tym przypadku rozwiązanie, ale należy pamiętać, że tego rodzaju metalowe ramy bywają wąskie, dlatego przed decyzją o zakupie systemów roletowych czy plis, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by w loftach zastosować żaluzje, aluminiowe lub drewniane, zwłaszcza w tych wyposażonych w niebyt duże okna. W przeciwnym razie rozmiar i waga dekoracji mogą stanowić znaczące utrudnienie w obsłudze. Mówiąc o loftach, warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie takich rewitalizowanych i dostosowanie do warunków mieszkalnych miejsc. Często wymagają one dzielenia bardzo dużych przestrzeni – jak to zrobić? Dziś odchodzi się w architekturze od trwałych podziałów, fizycznych granic zmniejszających wnętrza i ograniczających dopływ światła. Bardzo popularne są natomiast szklane ściany poprzecinane czarnymi szprosami oraz zasłony, które na potrzeby właścicieli oraz zależnie od pory dnia, odseparują poszczególne strefy, takie jak sypialnia czy domowe biuro. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także