×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ściany we wnętrzu. Mat czy połysk na ścianie? Praktyczne porady!

Ściany we wnętrzu. Mat czy połysk na ścianie? Praktyczne porady!

Autor: Ewa Kozioł
17 sie 2021 13:23

Jak wykończyć ściany we wnętrzu? Wybrać mat czy połysk? Która farba będzie lepsza? Podpowiadamy! Sprawdź, kiedy lepiej sprawdzi się we wnętrzu wykończenie w połysku, a kiedy w macie.

Matowe ściany przez długi czas były nieodzownym elementem pięknych, eleganckich wnętrz. Jednak farby z połyskiem w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Pozwalają tworzyć niezwykle efekty we wnętrzach, mają też wiele praktycznych zalet. Nie zawsze jednak można je zastosować zamiast farby matowej. Przed wyborem produktu do pomalowania ściany czy sufitu, obok koloru, warto również zastanowić się nad stopniem połysku, bo oferta w tym zakresie jest zróżnicowana. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę?

1. Jakość podłoża

Matowa farba optycznie niweluje niedoskonałości podłoża. Jeśli więc ściana lub sufit nie są idealne gładkie, warto zdecydować się na taki właśnie produkt. Podłoże pod farbę o wysokim stopniu połysku powinno być idealnie przygotowane. Połysk bowiem podbije wszelkie niedoskonałości.

2. Trwałość i odporność na zabrudzenia

Farby o wyższym stopniu połysku będą lepszym wyborem do wnętrz intensywniej użytkowanych i bardziej narażonych na zabrudzenie. Świetnie sprawdzą się w kuchni czy jadalni, ale też w łazience, korytarzu i w pokoju dziecięcym. Są mniej podatne na osadzanie brudu, łatwiej się je czyści i z mniejszym ryzykiem uszkodzenia powłoki. W przypadku farb matowych istnieje niestety ryzyko powstania nieestetycznych wybłyszczeń podczas zmywania plam. Dlatego, jeśli zależy nam na utrzymaniu pięknego matowego efektu przez dłuższy czas, należy sięgać wyłącznie po wysokojakościowe farby. 

3. Rozświetlenie lub dyskretny szyk

Farby o wyższym stopniu połysku zapewniają efekt odbicia światła, dzięki temu rozświetlają wnętrze. Doskonale sprawdzają się w niewielkich lub słabo doświetlonych pomieszczeniach optycznie je powiększając. Podbijają również kolor, który wydaje się bardziej intensywny. Farby o matowym wykończeniu stworzą klasyczne tło dla eleganckich, subtelnych wnętrz. Będą z pewnością trafionym rozwiązaniem do salonu czy sypialni.

4. Efekty dekoracyjne

Poszukujący oryginalnych, czasem ekstrawaganckich rozwiązań, powinni rozważyć wykorzystanie farb z połyskiem do pomalowania choćby fragmentów ścian. Oprócz farb ściennych o wysokim stopniu połysku ciekawym wyborem będą farby dekoracyjne z metalicznym lub perłowym efektem, jak Tikkurila Taika Paint Pearl, którą na złotej i srebrnej bazie można wybarwiać na kilkadziesiąt kolorów. Połączenie farb matowych i połyskliwych w jednym pomieszczeniu pozwoli na stworzenie niezwykłych przestrzeni, które pod wpływem światła w zależności od pory dnia prezentować będą różne oblicza.

5. Umiejętności malarskie

Niestety, połysk jest mało wyrozumiały dla błędów malarskich. Przy braku wprawy malarza bezpieczniej jest zdecydować się na farby matowe. Im głębszy mat, tym łatwiej jest osiągnąć piękny efekt idealnej ściany. Farby ścienne w pełnym macie oznaczone są symbolami od 0 do 5. Matowe farby mają symbol do 10, zaś półmatowe do 35. Farby oznaczone wyższymi numerami dają już efekt połyskliwości – do 60 to półpołysk, wyższe do 80 określa się jako połysk, a powyżej 80 to farby w wysokim połysku.

Wybierz farbę o wysokim stopniu połysku, jeżeli...

● chcesz, aby powierzchnia była łatwa do utrzymania w czystości,
● zależy Ci na powierzchni o wyjątkowej trwałości,
● chcesz osiągnąć efekt kontrastu i odbicia światła.

Wybierz farbę matową, jeżeli...

● chcesz, aby wykończenie powierzchni było łagodne i stonowane,
● chcesz stworzyć we wnętrzu harmonijny, spokojny nastrój (salon, sypialnia),
● potrzebujesz farby, która zniweluje niedoskonałości powierzchni,
● lubisz bezpieczne rozwiązania dekoracyjne.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także