PARTNER PORTALU
Solidarni z Ukrainą. Polacy pomogą w zatrudnieniu ukraińskich architektów, grafików i kulturoznawców!

Solidarni z Ukrainą. Polacy pomogą w zatrudnieniu ukraińskich architektów, grafików i kulturoznawców!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
07 marz 2022 09:01

Powstała specjalna baza on-line PROJEKTANTKI_CI. Można na niej zgłaszać oferty pracy dla architektów, projektantów i przedstawicieli branży kreatywnej dla obywateli Ukrainy. Mogą się tu także zarejestrować osoby oszukujące pracy. Jest to wspólna inicjatywa Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Warszawski oraz Instytutu Dizajnu w Kielcach. 

Głosy Ukrainy

–Putin wypowiedział wojnę o 4 nad ranem, a godzinę później rozpoczął ostrzał. Zdecydowaliśmy się wyjechać z Kijowa – powiedziała Angelika Garusova, która zarządza ukraińskim konkursem wnętrz Art Space. – Zamknęliśmy oba nasze biura i wszyscy z naszego zespołu próbują wydostać się z niebezpiecznych stref. Bombardowania są w każdym mieście – napisał Alexey Gulesha z pracowni Sivak & Partners ze schronu w stolicy Ukrainy. – Moja mama i ja jesteśmy gotowe w każdej chwili pobiec do schronu, mając pod drzwiami nasze torby z wodą i ciepłymi ubraniami. Planowałam swoje życie, chciałam studiować, projektować, spotykać się z klientami, chodzić na wykłady o architekturze. Ale zamiast tego życie całego kraju zostało zawieszone i ukryte pod ziemią – mówi projektantka Katerina Kovalenko.

Pracownia architektoniczna Balbek Bureau nauczyła swoich pracowników pierwszej pomocy, aby mogli pomagać poszkodowanym. „Nauczyliśmy się, jak zapewnić podtrzymywanie życia: określić stan osoby, wykonywać resuscytację na manekinie i zakładać opaskę uciskową” – napisało studio na Instagramie. – Czat roboczy naszego zespołu służy teraz dowiadywaniu się, czy wszyscy są bezpieczni, gdzie wszyscy są i koordynowaniu działań. To prawdziwa wojna, a nie operacja, nie ćwiczenia wojskowe czy demilitaryzacja. Giną cywile, uderzane są obszary mieszkalne – dodała Victoriya Yakusha, założycielka Yakusha Design i marki mebli Faina.

Polacy gotowi do pomocy

Te mrożące krew w żyłach informacje słyszymy codziennie, dzieją się tuż obok nas. Myśli wszystkich przepełnia ogromny smutek, ale historia już nie raz pokazała, że w obliczu ogromu cierpienia potrafimy szybko zorganizować się i nieść skuteczną pomoc dla najbardziej potrzebujących. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wraz z Oddziałem Warszawskim SARP i Instytutem Dizajnu w Kielcach postanowili wyjść z bardzo przydatną obecnie inicjatywą. Powstaje baza osób i firm z branż kreatywnych, które oferują pomoc w znalezieniu pracy osobom dotkniętym skutkami inwazji Rosji na Ukrainę. Poszukiwane formy pomocy obejmują zarówno pracę na dłuższy czas – dla osób planujących pozostanie w Polsce; pracę dorywczą – dla osób potrzebujących wsparcia i stabilizacji finansowej w czasie pobytu w Polsce; pomoc dla studentów –- płatne staże, ale także pracę zdalną – dla osób, które nie chcą lub nie mogą opuścić Ukrainy, a utraciły miejsce zatrudnienia.

Informacje zostaną przekazane do instytucji, organizacji, biur i osób prywatnych w Ukrainie – w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP oraz Instytutem Dizajnu w Kielcach będą kierować osoby poszukujące pomocy do konkretnych pracowni lub regionalnych oddziałów SARP oraz IARP. Poszukiwana pomoc obejmuje osoby z różnym wykształceniem, wykonujących różne zawody związane z architekturą (nie tylko projektowanie architektoniczne), wzornictwem, projektowaniem graficznym, projektowaniem mebli, kulturą itp.

Organizatorzy proszą o odpowiedzi w języku polskim i angielskim w pytaniach otwartych. Dla osób poszukujących pracy jest dodatkowy formularz na stronie https://niaiu.pl/2022/02/dla-ukrainy/ .
Link do zamieszczania ofert: https://forms.office.com/r/JsMuZ1gnGK

Dodatkowe informacje na temat inicjatywy:
• NIAiU: ukraina@niaiu.pl, (Kacper Kępiński)
• IDK: info@idkielce.pl
• Oddział Warszawski SARP: kontakt@sarp.warszawa.pl (Oliwia Dec-Wolszczak)

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także