Spieki kwarcowe - czy warto? Zalety i wady spieków kwarcowych

Spieki kwarcowe - czy warto? Zalety i wady spieków kwarcowych

Autor: Justyna Łotowska
08 lut 2022 15:02

Materiał drogi, choć sztuczny? Kłopotliwy w obróbce, a przy tym mało odporny? Imitujący tylko polerowany marmur? Co warto wiedzieć o spiekach kwarcowych, by w pełni wykorzystać ich zalety we własnym domu?

Spieki kwarcowe powstały jako alternatywa dla kamienia naturalnego – z jego pięknem, ale i fantastycznymi zaletami użytkowymi. Efekt przerósł oczekiwania. Jednak choć ten innowacyjny materiał z roku na rok coraz częściej jest wykorzystywany w polskich domach, wciąż trudno nazwać go zjawiskiem dobrze wszystkim znanym.

Jaka jest prawda o spiekach? Zapytaliśmy o to ekspertów firmy Interstone, dystrybutora włoskich spieków Laminam. Oto, co nam powiedzieli.

Mit 1. „Spieki są materiałem sztucznym”

Choć nie występują w przyrodzie, okazują się być materiałem na wskroś naturalnym i ekologicznym. Powstają z rozdrobnionego kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych, które zostają sprasowane, a następnie wypalone. W temperaturze aż 1220°C luźne dotąd kruszywa stapiają się ze sobą, tworząc niezwykle trwałą płytę.

Sposób produkcji tego nowoczesnego materiału przekłada się na jego zalety użytkowe – od wytrzymałości w codziennym użytkowaniu przez naturalną higienę i bezpieczeństwo dla zdrowia, aż po łatwość w utrzymaniu w czystości. Stąd wielka popularność spieku w roli blatu kuchennego czy łazienkowego – choć stosować je można dosłownie wszędzie, m.in. na podłogach, frontach mebli, skrzydłach drzwi, w elementach wyposażenia obiektów usługowych, a nawet na tarasach czy elewacjach

Mit 2. „Spieki będą pękać i odbarwiać się”

Spotkać się można czasem z nieprawdziwymi opiniami, jakoby spieki były nieodporne na intensywne użytkowanie. Niektórzy powtarzają, że nie można stawiać na nich gorących garnków, a upływ czasu czy ostre słońce zmieniają ich kolorystykę. To nieprawda. Skoro są wypalane w 1220°C, bez najmniejszego problemu znoszą wszelkie domowe wyzwania – wrzątek, żar piekarnika, potoki wody czy kłęby pary, a także promieniowanie UV i wszelkie kaprysy pogody (również mróz) w przestrzeniach otwartych.

Bez względu na warunki, przez cały czas użytkowania zachowują zarówno kolor, jak i fakturę. Ważne tylko, by wybierać spieki renomowanych marek, a nie np. ich tanie naśladownictwa importowane z Chin. Wtedy można mieć pewność, że spieki będą nam doskonale służyły przez lata.

Mit 3. „Spieki są bardzo drogie”

Materiał ten dostępny jest w bardzo szerokim zakresie cenowym – na dosłownie każdą kieszeń. Koszt konkretnej płyty zależy m.in. od jej formatu, a ogólna suma wydatków od skali inwestycji (inaczej kosztuje remont kuchni lub łazienki w bloku, inaczej aranżacja obszernego apartamentu). 

Mit 4. „Przekrój spieku różni się od jego powierzchni”

Trzeba tu kolejny raz wrócić do sposobu wytwarzania spieków. Skoro powstają ze sprasowanych kruszyw, bez nakładanej na wierzch warstwy dekoracyjnej (jak barwna glazura w płytkach ceramicznych), wewnątrz mają ten sam kolor, który widać w tle wzoru na powierzchni.

Dlatego tak dobre efekty wizualne daje m.in. frezowanie (pozwalające np. uzyskać na blacie kuchennym ociekacz) czy wycinanie otworów pod zlewozmywaki lub umywalki podwieszane. Najnowsza technologia możliwiła z kolei przeniesienie wzoru także do przekroju płyty - co sprawia że slab ucięty w jakimkolwiek miejscu wygląda identycznie, jak jego powierzchnia.

Mit 5. „Montaż spieków jest banalnie prosty” kontra „spieki strasznie trudno się tnie”

Spieków nie wolno traktować jako kolejnego rodzaju płytek ceramicznych. To materiał innego typu! Montaż wymaga użycia specjalnych narzędzi i preparatów (m.in. odpowiednich klejów), inaczej końcowy efekt prac mógłby być niezadowalający. Dlatego też zadania te należy powierzać wyłącznie fachowcom wyspecjalizowanym w pracy ze spiekami. 

Mit 6. „Można zaoszczędzić na blacie kuchennym, obkładając płytę meblową cieńszym spiekiem”

Montaż spieków należy oddać w ręce fachowców i z tego powodu, że tradycyjny pan złota rączka (choćby najlepszy we wszelkich innych robotach remontowo-budowlanych!) może nie znać specyfiki tego innowacyjnego materiału. A błędy, w tym nietrafione „pomysły racjonalizatorskie”, będą się mściły.

Jedną z ważniejszych wytycznych dotyczących doboru spieku do konkretnego zastosowania jest to, że grubość i format płyt ma znaczenie w kontekście funkcji, którą będą one pełnić. Inne stosuje się na blatach, inne na ścianach, inne na elewacjach. Wszelkie wątpliwości z tym związane chętnie wyjaśnią eksperci w każdym z oddziałów firmy Interstone.

Mit 7. „Spiek to zawsze wzór marmuru na wysoki połysk”

Obecnie rzeczywiście rekordy popularności biją spieki naśladujące marmur. Takie są obowiązujące trendy we wnętrzach. Ale oprócz tego rodzaju modeli w wielu wariantach znaleźć można również wzory innych kamieni naturalnych, a także drewna, betonu, metalu. Nie brakuje modeli abstrakcyjnych – o własnej, unikatowej urodzie. Dodatkowe zróżnicowanie w ofercie włoskich spieków wprowadzają rozmaite wykończenia. Prócz powierzchni polerowanych dostępne są matowe, groszkowane i płomieniowane (z wyrazistą, przyjemnie szorstką fakturą) oraz delikatną, przyjazną powierzchnią soft-touch.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także