PARTNER PORTALU
Stół na święta - przygotowania czas zacząć

Stół na święta - przygotowania czas zacząć

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
15 gru 2017 12:45

Aby był wizytówką świątecznego wystroju domu, należy starannie go przygotować. Sprawdźcie, jak sprawić, by prezentował się wyjątkowo.

Magiczna atmosfera świąt wymaga odpowiedniej oprawy. Jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia jest wigilijny stół, przy którym podczas uroczystej kolacji gromadzą się rodzina i znajomi. 

Obrus przygotuj wcześniej

Najważniejszym elementem dobrze nakrytego stołu jest obrus. Powinien być skrojony na miarę i zwisać przynajmniej 20 centymetrów z każdej strony blatu. Zadbajmy, aby był czysty i nienagannie wyprasowany. Obrusy powinniśmy prać w pralce osobno, dopasowując temperaturę i liczbę obrotów do rodzaju tkaniny. Białe z bawełny można prać nawet w 90°C, lniane w 60°C, zaś jedwabne w temperaturze nie większej niż 30°C. Natomiast te wykonane ze sztucznych tkanin (np. plamoodporne) maksymalnie w 40°C.

Zanim włożymy obrus do pralki, warto złożyć go w kostkę i wirować ustawiając małą liczbę obrotów. Następnie najlepiej wysuszyć go na odpowiedniej suszarce, wyposażonej w grube druty. Zapobiegną one powstawaniu zagnieceń na tkaninie, tym samym skracając czas prasowania. Idealna na duże pranie będzie suszarka Infinity, zarówno jeśli chodzi o jego ilość, jak i gabaryty. Podwyższony stelaż pozwala na jej rozsunięcie i dopasowanie do potrzebnych akurat rozmiarów. Teleskopowe linki umożliwiają regulację wymiarów od 186 cm aż do 257 cm. To udogodnienie w prosty sposób pozwala dostosować wielkość suszarki do ilości i gabarytów suszonych rzeczy, np. obrusów, pościeli czy ręczników – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.

Nie zapomnijmy również o dokładnym wyprasowaniu obrusa i serwetek. Najlepiej prasować tkaniny, które są jeszcze lekko wilgotne. Wówczas wygładzenie wszystkich zmarszczek będzie proste i szybkie. Można też zwilżyć suchy obrus wodą ze spryskiwacza. Aby nabrał wyjątkowego zapachu wystarczy do czystej wody dodać kila kropel perfum.

Przywróć blask sztućcom i zastawie

Tydzień przed kolacją wigilijną warto zadbać o zastawę i wypolerować srebra. Pociemniałe sztućce oraz naczynia stołowe ze srebra i platerowane można wyczyścić domowym sposobem.

Wystarczy płaski garnek wyłożyć folią aluminiową (także jego boki), włożyć do niego sztućce i zalać zimną solanką, czyli wodą wymieszaną z dużą ilością soli. Następnie postawić na kuchence i doprowadzić do wrzenia. Gotować ok. 10 minut, po tym czasie zdjąć z płyty grzewczej, a po przestudzeniu wyjąć i wytrzeć sztućce do sucha. Najlepiej wypolerować je delikatnymi ściereczkami na rolce (np. Light&Soft marki Vileda), które, w przeciwieństwie do ręcznika papierowego, nie pozostawią mikro włókien. Z kolei sztućce ze stali szlachetnej można myć w zmywarce. Jednak regularne używanie detergentów często powoduje różnego rodzaju zarysowania. Dlatego, jeśli chcemy, aby sztućce na długo zachowały blask skorzystajmy z domowego sposobu. Zanurzmy je na kilka minut w szklance z gorącą wodą i octem. A następnie dokładnie wypolerujmy. Bardziej uporczywe plamy usuniemy specjalną ściereczką do armatury napyloną dwutlenkiem tytanu (np. Anti-Kalk marki Vileda), która zbiera wodę, usuwa osad oraz nie powoduje zarysowań – radzi ekspert Viledy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także