PARTNER PORTALU
Stolik z piłkarzykami: zrób to sam!

Stolik z piłkarzykami: zrób to sam!

Autor: Anna Sołomiewicz
10 cze 2016 13:04

Dziś rozpoczęcie Euro 2016. W oczekiwaniu na niedzielny mecz polskiej reprezentacji warto umilić sobie czas grając w piłkarzyki na samodzielnie wykonanym stole.

W tym roku odbywają się mistrzostwa Europy w piłce nożnej - to doskonała okazja do tego, by zaprosić kolegów na turniej piłkarzyków. Dzięki poniższej instrukcji w łatwy i szybki sposób można zbudować mały i praktyczny stół do piłkarzyków, wykorzystując wyłącznie swoje własne umiejętności
oraz kilka narzędzi firmy Dremel.

Zbudowany mini-stół do piłkarzyków będzie tak mały i wygodny, że zmieści się nawet na skrzynce po piwie.

Krok 1:
Aby stół zmieścił się na skrzynce, w pierwszej kolejności konieczne będzie odmierzenie wymiarów skrzynki - około 40 x 30 cm. Po obu stronach należy doliczyć 6 centymetrów na bramki. Narysuj kontury boiska do piłki nożnej na matrycy do sitodruku i przytnij ją do odpowiednich rozmiarów przy pomocy piły ręcznej Dremel DSM20 oraz prowadnicy do cięcia.

Krok 2:
Twój stadion będzie zbudowany ze sklejki multiplex. Narysuj kontury paneli bocznych (40 x 10 cm) oraz paneli końcowych (27,6 x 10 cm), następnie wytnij je używając piły ręcznej Dremel DSM20 oraz prowadnicy do cięcia.

Krok 3:
Teraz zajmiemy się przygotowaniem bramek. Bramka powinna mieć 12 centymetrów szerokości i 6 cm wysokości. Zaznacz krawędzie do wycięcia, pamiętając o tym, że bramki muszą znaleźć się w środkowej części paneli końcowych. Następnie wytnij je piłą DSM20.

Krok 4:
Wszystkie ściany stadionu należy połączyć na rogach. Nawierć otwory pod śruby, następnie połóż warstwę kleju, złóż i skręć wszystkie cztery części. Ściany stadionu mogą zostać przykręcone do podstawy.

Krok 5:
Figurki zawodników powinny mieć wymiary 6 x 2,5 centymetra. Narysuj kontury na płycie ze sklejki i wytnij przykładowego zawodnika przy użyciu narzędzia Dremel Moto-Saw z ostrzem do drewna.

Krok 6:
Skróć bukowe drążki o średnicy 12 mm do długości 53 centymetrów, używając narzędzia Dremel 4200 oraz tarczy tnącej do drewna. Użyj wzoru aby sprawdzić odległość pomiędzy poszczególnymi drążkami. Pamiętaj, że figurki graczy będą miały grubość 18 mm. Po wybraniu odległości pomiędzy drążkami należy wymierzyć, na jakiej wysokości znajdą się otwory w panelach bocznych.

Można ją wyznaczyć używając figurki zawodnika - drążek powinien być przymocowany na wysokości ich ramion, a figurki powinny znajdować się nieco ponad podstawą boiska. Po wyznaczeniu odpowiedniej wysokości i zaznaczeniu miejsc, w których znajdą się otwory, wywierć je używając wiertła Forstnera o średnicy 12 mm. Otwory muszą być równoległe.

Krok 7:
Używając szablonu narysuj 12 figurek zawodników na sklejce oraz 6 na płycie multiplex. Wytnij je przy pomocy narzędzia Dremel Moto-Saw. Figurki wycięte z multiplexu będą wymagały jeszcze drobnej obróbki: należy je skrócić o 12 mm powyżej ramion, dzięki czemu będzie można je zainstalować na drewnianych drążkach.

Krok 8:
Po wycięciu wszystkich części należy umieścić figurki ze sklejki po obu stronach figurek z multiplexu, a następnie skleić je razem. Aby zwiększyć stabilność i wytrzymałość połączenia można je także zbić krótkimi gwoźdźmi lub pinezkami. Następnie należy wygładzić krawędzie przy pomocy narzędzia Dremel 4200, wyposażonego w trzpień do szlifowania i taśmy szlifierskie. Rezultatem będzie sześć figurek graczy, które powinny znaleźć się na drążkach, przymocowane na wysokości ramion. Stopy graczy powinny znajdować się nad podstawą stadionu.

Krok 9:
W tym kroku należy wyciąć cztery kawałki drążka bukowego o średnicy 30 mm. Każdy kawałek powinien mieć długość ok. 11 centymetrów - posłużą one jako uchwyty do drążków. Nawierć otwór o głębokości 2 cm na końcu każdego kawałka. Wygładź i zaokrąglij krawędzie uchwytów przy pomocy narzędzia Dremel 4200, wyposażonego w trzpień do szlifowania i taśmy szlifierskie. Następnie przyklej nowe uchwyty do drążków o średnicy 12 mm, które można na tym etapie umieścić w wyciętych otworach w ścianach.

Krok 10:
Kolej na montaż zawodników. Sprawdź, czy zainstalowane figurki mogą poruszać się po całym boisku oraz czy gracze mają odpowiedni zakres ruchu, jako, że piłkarze są zabezpieczają drążki przed wysunięciem. Przykręć zawodników do drążków, kiedy uznasz że efekt jest zadowalający. Następnie możesz skrócić wystające końcówki drążków przy pomocy narzędzia Dremel 4200 oraz tarczy tnącej do drewna.

Krok 11:
Utnij dwa kawałki płyty aluminiowej o długości 24 centymetrów używając narzędzia Dremel 4200 oraz tarczy tnącej do metalu. Następnie wygraweruj liczby w aluminium. Mosiężna płytka o szerokości 2 cm będzie „oczkiem”, które będzie wskazywało liczbę zdobytych punktów - warto zatem wygrawerować numery w odstępach 2 cm. Możesz narysować cyfry używając wzorca, a następnie wygrawerować je używając narzędzia Dremel Engraver.

Jeśli masz wyjątkowo pewną rękę, możesz także użyć w tym celu urządzenia Dremel 4200 oraz końcówki do grawerowania. Aby stworzyć wskaźnik punktów, utnij 4 cm pasek płyty mosiężnej używając narzędzia Dremel 4200 oraz tarczy tnącej do metalu. Wytnij na środku paska otwór, który będzie nieco większy od cyfr wygrawerowanych na pasku aluminium. Zagnij mosiężną płytkę wokół paska aluminium tak, by w dalszym ciągu było możliwe przesuwanie wskaźnika w obie strony. Przykręć „tabliczki wyników” nad bramkami, używając podkładek.

Krok 12:
Używając narzędzia Dremel 4200 oraz wiertła 2 mm nawierć otwory na bramki po zewnętrznej stronie wycięć - dwa otwory powinny znajdować się w podstawie stadionu, dwa kolejne w górnych rogach bramki. Zagnij stalowy drut i umieść go w otworach tak, by utworzył bramkę. Jedyna rzecz, której wciąż brakuje to siatka, do stworzenia której możesz wykorzystać plastikową siatkę na pomarańcze lub cytryny. Przymocuj siatki do ściany stadionu i oklej je taśmą samoprzylepną.

Porada: Jeśli naprawdę chcesz zagrać w piłkarzyki na skrzynce, przykręć do każdego rogu mały kawałek drewna, dzięki czemu zbudowany stół nie ześlizgnie się ze skrzynki.

 

Komentarze

Zaloguj się