×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Styl fusion we wnętrzu. Na czym polega? Jak urządzić mieszkanie w stylu fusion?

Styl fusion we wnętrzu. Na czym polega? Jak urządzić mieszkanie w stylu fusion?

Autor: Justyna Łotowska
12 sie 2022 12:14

Styl fusion to kolor, oryginalne pomysły i ciekawe łączenia kolorów, wzorów, materiałów. Czym charakteryzuje się ten styl aranżacji wnętrz i jak urządzić salon lub sypialnię fusion? Podpowiadamy!

Styl fusion, łączący odmienne style, inspiracje i przedmioty z różnych epok bywa adaptowany do wnętrz, na które brakuje jednoznacznego pomysłu. Czy połączenie różnych, niepasujących do siebie mebli i dodatków można zawsze nazwać stylem fusion? Absolutnie nie, bo w tym szaleństwie zawsze powinna być metoda!

Fusion we wnętrzach – Philippe Starck i początki nowego eklektyzmu

Mimo że powszechnie kojarzy się z odważnymi połączeniami i dość luźnym podejściem do konsekwencji, styl fusion charakteryzuje kilka cech, które odróżniają go od innych.

„Fusion”, to w języku angielskim fuzja, połączenie. W języku wnętrzarskim natomiast, jest to nowa interpretacja popularnego już w XIX w. stylu eklektycznego, który w swoim zamierzeniu odważnie łączył elementy nowe ze starymi.

Najsłynniejszy przedstawiciel i prekursor stylu fusion – francuski designer Philippe Starck, nadał mu ton projektując meble łączące klasyczny styl i popularne materiały, takie jak plastik. Jego kultowe krzesło „Louis Ghost”, zaprojektowane dla marki Kartell, to najlepszy przykład tego połączenia – w formie przypominające mebel ludwikowski, zaskakuje wykonaniem z materiału syntetycznego – przezroczystego poliwęglanu.

Styl fusion pozwala na takie właśnie, nieoczywiste połączenia. Jego istotą jest przyzwolenie na współistnienie obok siebie jaskrawych, pop-artowych elementów i tych szlachetnych, z wysokiej półki. Jeśli więc plastikowe krzesło ustawimy na ręcznie tkanym, ekskluzywnym dywanie – będą świetnie ze sobą współistnieć.

Fusion jako stylowa układanka z kluczem

Styl fusion to idealna opcja dla miłośników odważnych połączeń i dla osób, które chciałyby we wnętrzu mocno zaznaczyć swój indywidualizm. Nie każdy bowiem będzie się czuł dobrze w domu urządzonym z lekkością charakterystyczną dla stylu eklektycznego. W łączeniu elementów klasycznych, barokowych i nowoczesnych, wielobarwnych i monochromatycznych, trzeba kierować się wyczuciem i stylistyczną intuicją.

Wnętrza, w których panuje wolność i przyzwolenie na eksperymenty, mogą łatwo zmienić się w te zagracone. Należy więc pamiętać, że mieszkanie urządzone w stylu fusion to nie to, w którym panuje bałagan, ale to, które zostało wymyślone według pewnego klucza. Nawet jeśli jest nim wolność, indywidualizm i zabawa konwencjami.

Stare, nowe i stylizowane

Miłośnicy stylu vintage, perełek odziedziczonych po przodkach i cennych znalezisk z targów staroci zazwyczaj starają się je łączyć z elementami nowoczesnymi. I tak do starego, drewnianego stołu jadalnianego dobierają plastikowe krzesła, nowoczesnym meblom o surowym charakterze dodają towarzystwo wielobarwnego, bogatego dywanu.

Doskonale w roli przyciągającego wzrok, multikolorowego akcentu sprawdzi się dywan Garmee marki Samarth. Odważne połączenia kolorystyczne miękkiej wełny i jedwabiu idealnie pasują do salonu lub sypialni urządzonej w stylu fusion.

Zabytkowe meble wypoczynkowe zyskają natomiast na świeżości na tle pomalowanej na jaskrawy kolor ścianie.

Styl fusion we wnętrzu - na czym polega? Najważniejsze cechy

Podążając za zasadami, jakimi rządzi się styl eklektyczny czy fusion, łatwo wpaść w pułapkę pt. „wszystko do siebie pasuje”. Warto jednak wiedzieć, że tak jak w przypadku każdego innego stylu, tak tutaj obowiązują pewne reguły, które pozwalają osiągnąć stylizacyjny sukces. Jakimi zasadami rządzi się zatem styl fusion?

  • • Mocny kolor – tak, ale z umiarem i z głową. Nie każda para kolorów dobrze ze sobą gra, nawet jeśli mówimy o kontrastach. Warto pomyśleć o ożywieniu spokojnego wnętrza jednym - dwoma akcentami mocnego koloru lub połączyć ze sobą barwy o podobnych temperaturach. Nawet zieleń i róż, pozornie z odrębnych biegunów kolorystycznych, stworzą udany duet, jeśli będą dobrze dobrane.
  • • Łączenie materiałów i faktur – tu mamy zdecydowanie większą swobodę. W nowoczesnych wnętrzach eklektycznych dobrze wygląda obok siebie stal i drewno, wełna i materiały sztuczne, plastik i welurowa tapicerka, surowy beton na ścianach i podłogach, i ciepłe barwy i tkaniny.
  • • Bogactwo i przepych tkanin – fani nieoczywistych wnętrz urządzonych z wykorzystaniem elementów zaczerpniętych z różnych epok, chętnie eksperymentują też z tkaninami. Jako dodatki do wnętrza w stylu fusion świetnie sprawdzają się zarówno materiały syntetyczne w neonowych barwach (choć ważne, aby pochodziły ze zrównoważonej produkcji), jak i szlachetne tkaniny takie jak welur, jedwab czy wełna naturalna.

W doborze tkanin można też znaleźć sposób na łączenie różnych stylów. Dla przykładu – monochromatyczne meble świetnie ożywią barwne poduszki wykonane z fakturowanej tkaniny, a te proste z naturalnego drewna będą wyglądały świetnie obok dywanu wyplecionego na wzór tradycyjnych, perskich kobierców.

Kto odnajdzie się we wnętrzach urządzonych w stylu fusion? Osoby otwarte na wnętrzarskie eksperymenty, mające wyczucie dość kruchej granicy pomiędzy różnorodnością i eklektyzmem, a kiczem. I te, dla których urządzanie wnętrz to zabawa konwencjami, bez presji i wierności utartym schematom.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także