PARTNER PORTALU
Styl industrialny - tak urządzisz klimatyczne wnętrze

Styl industrialny - tak urządzisz klimatyczne wnętrze

Autor: Anna Usakiewicz
04 lis 2019 11:40

Jakich elementów nie powinno zabraknąć w industrialnym salonie? Na pewno białej cegły, betonowej podłogi, mebli z metalu czy ciemnych grzejników. Dzięki odpowiednim dodatkom bez problemu ocieplimy wnętrze, które nawiązuje do fabrycznych pomieszczeń.

Jeśli wejdziemy do domu czy mieszkania urządzonego w stylu industrialnym, zauważymy cegłę, surową posadzkę, odsłonięte rury czy elementy konstrukcyjne, które wykonano z metalu i drewna. Mamy wrażenie, że znajdujemy się w pomieszczeniu, które nie zostało jeszcze ukończone.

Przestrzeń i stonowane barwy

Styl industrialny polega na rezygnacji ze ścianek działowych, aby uzyskać jak największą, otwartą przestrzeń. Myśląc o przestrzeni mamy na myśli nie tylko to co w poziomie, ale także w pionie. Dlatego sufit powinien być wysoki - tak jak w fabryce. Zapewni on możliwość dodatkowej aranżacji jak np. zamocowania widocznych elementów konstrukcyjnych. Kolorystyka wnętrz industrialnych jest stonowana - znajdziemy w niej głównie neutralne odcienie szarego, brązu i bieli. O jakich elementach powinniśmy pamiętać aranżując wnętrze w stylu industrialnym?

Biała cegła

Jeszcze do niedawna myśląc o cegle we wnętrzu, mieliśmy przed oczami produkt w tradycyjnych odcieniach czerwieni, który jest obecny w domach i mieszkaniach od dziesiątek lat. To jeden z najbardziej charakterystycznych elementów stylu klasycznego, retro i rustykalnego - obok stylizowanych mebli, tapicerowanych kanap, mosiężnych żyrandoli czy luster w zdobionych ramach.

Obecnie jednak prym wiedzie cegła w kolorze białym. Przyczyną tego jest m.in. wzrost zainteresowania stylem industrialnym i skandynawskim. Biała cegła stanowi znakomite tło dla obrazów, telewizora czy ciemnego grzejnika.

Betonowa podłoga

Jednym z najbardziej popularnych motywów stylu loftowego jest betonowa podłoga, która wprowadza do wnętrza surową strukturę miasta. Możemy zakupić płyty z betonu architektonicznego, czyli gotowe, prefabrykowane elementy. Są one mniej trwałe i odporne na obciążenia niż tradycyjny beton, a także podobnie jak kafelki - wiążą się z widocznymi fugami.

Alternatywą jest droższa wylewka betonowa, dzięki której stworzymy podłogę „bez kafelków”, która będzie wyglądała jak w starej fabryce. Dzięki jednolitemu podłożu, bez spoin, powiększymy optycznie nasz pokój. Podłoga betonowa może być wykończona na różne sposoby - z powłoką matową, satynową lub błyszczącą.

Meble i wyposażenie z metalu

We wnętrzach, których wygląd nawiązuje do pomieszczeń przemysłowych nie może zabraknąć metalu. Najczęściej występuje pod postacią mebli, dodatków i dekoracji. Meble metalowe są odporne na uszkodzenia, łatwe w utrzymaniu czystości, a korzystać z nich można również na tarasie czy w ogrodzie.

Jedną z propozycji jest minimalistyczny stolik kawowy z metalu przypominający sześcian, którego blat wykonano ze szkła. Możemy kupić metalową, wysoką lampę stojącą, którą pomalowano na czarno. Jej klosz powinien nawiązywać do fabrycznego oświetlenia.

Antracytowy grzejnik

Na ścianie pokrytej białą cegłą kontrastował będzie grzejnik Oniris od Atlantic Polska, który ma kolor antracytowy. Antracyt to skała będąca odmianą węgla kamiennego. Urządzenie to wpasuje się do stylu industrialnego również dlatego, że wykonano je z aluminium. Grzejnik dostępny jest zarówno w klasycznym kształcie, jak i podłużnym. Posiada energooszczędne czujniki (ruchu, światła, otwartych okien), a także możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także