×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Styl loft - drewno podkreśli charakter wnętrza

Styl loft - drewno podkreśli charakter wnętrza

Autor: Anna Usakiewicz
26 lis 2018 15:05

Mieszkanie w stylu loftowym to jeden z hitów aranżacyjnych ostatnich lat. Ujmuje użytkowników takimi atutami jak prostota, minimalizm, funkcjonalność, otwarta przestrzeń.

Nie bez znaczenia są też skojarzenia z artystyczną bohemą. Rzeczywiście to artyści jako pierwsi zaadaptowali opuszczone budynki pofabryczne na pracownie malarskie i rzeźbiarskie oraz na cele mieszkalne. Działo się to w Paryżu u schyłku XIX wieku. Moda ta objęła później USA, a pod koniec ubiegłego stulecia wróciła do Europy. W Polsce natrafiła na podatny grunt – okres licznych inwestycji na rynku mieszkaniowym, przy jednoczesnej dostępności obiektów poprzemysłowych opustoszałych wskutek przemian gospodarczych. Styl ten okazał się na tyle popularny, że zaczęto wznosić nowe obiekty z zachowaniem jego podstawowych wyznaczników, czyli wysokich ścian i okien, dużych, niepodzielonych powierzchni, widocznych elementów konstrukcyjnych i kabli oraz odsłoniętych cegieł. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że lofty cechuje swego rodzaju nonszalancja aranżacyjna i nieprzywiązywanie wagi do detali. Bardzo łatwo jednak zniwelować wrażenie spójności i jednorodności nawet jednym niepasującym dodatkiem.

Wnętrze w stylu loft to często jedno duże pomieszczenie ze strefami wydzielonymi w sposób symboliczny lub przy pomocy przesuwnych drzwi, będących ważnym elementem industrialnych aranżacji. Skrzydło z surowego drewna sosnowego z widocznymi sękami i innymi niedoskonałościami przesuwane wzdłuż metalowej szyny, poprzez skojarzenia z obiektami przemysłowymi i pomieszczeniami gospodarczymi znakomicie wpisuje się w ich charakter. Patent ten pozwala, zależnie od okoliczności, zachować przestronność wnętrza przy rozsuniętych drzwiach lub przez ich zasunięcie oddzielić od salonu strefę prywatną, np. sypialnię czy gabinet. Ukośnie i poprzecznie przybite deski oraz specjalna technika olejowania dająca efekt postarzenia podkreślają stylizację.

Drewniany sufit wzmocniony ułożonymi równolegle belkami to wspólny element stylów rustykalnego i industrialnego. We wnętrzu o charakterze loftu świetnie komponuje się z surowymi, sosnowymi drzwiami, zarówno otwieranymi tradycyjnie klamką, jak i przesuwnymi. Loftowy styl przedstawionej kuchni definiują białe, proste meble z metalowymi uchwytami, blat w odcieniach szarości oraz brak ozdób. W przypadku jadalni są to wyłożone kamienną okładziną ściany, posadzka w kolorze stali, metalowe krzesła i zwisająca na kablach minimalistyczna lampa. Sięgające podłogi okno zapewnia maksymalny dopływ naturalnego światła, które, podobnie jak widok przyrody za oknem, ociepla i ożywia surowy wystrój.

Drzwi w stylu loft osadzone na metalowej prowadnicy to także dobre rozwiązanie do domku letniskowego na działce lub – bardzo ostatnio popularnych – całorocznych niewielkich domów. Drzwi przesuwne nie zajmują przestrzeni potrzebnej do tradycyjnego otwarcia skrzydła, a skutecznie odgradzają od siebie różne strefy w domu. Okrągły otwór w ich górnej części nadaje wnętrzu charakteru i oryginalności.

Sypialnia we wnętrzu loft to miejsce, w którym mamy efektywnie wypocząć – funkcjonalne i nie rozpraszające nadmiarem ozdób, chociaż estetyczna kompozycja z gałązek i suszonych kwiatów oraz aromatyczne świece zapachowe na pewno pomogą się zrelaksować i wyciszyć. Jej podstawowe wyposażenie to proste, ale wygodne łóżko z narzutą z naturalnych materiałów, okrągły stolik i metalowa lampka.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także