×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Świąteczne porządki w kuchni i łazience. Od czego zacząć?

Świąteczne porządki w kuchni i łazience. Od czego zacząć?

Autor: Justyna Łotowska
14 kwi 2022 11:54

Jednym z elementów przygotowań do świąt jest zawsze sprzątanie domu. Aby przebiegło bez problemów i nie zaburzyło świątecznej atmosfery, należy się do niego odpowiednio przygotować. Pomóc mogą w tym dobry plan i sprawdzone środki czystości.

Odkładanie obowiązków na później sprawia, że cały czas rośnie ich ilość, co może być przytłaczające, gdy w końcu znajdziemy w sobie motywację do działania. Dlatego dobrze jest podejść do sprzątania metodycznie i dokładnie je zaplanować.

Właściwa organizacja pracy

Każdą czynność można podzielić na mniejsze, co ułatwia ich wykonanie i przyspiesza cały proces – dzięki temu posprzątamy szybko i efektywnie. Podział całego sprzątania na mniejsze części pozwoli nam też lepiej zaplanować ilość potrzebnego czasu.

Pamiętajmy też, że sprzątanie zaczynamy od góry i powoli zmierzamy do dołu, więc rozpocznijmy od najwyżej położonych pomieszczeń. To samo tyczy się sprzętów i mebli znajdujących się w poszczególnych pokojach. Najważniejsze jest jednak podejście. Sprzątanie, szczególnie w okresie przedświątecznej gorączki, może być stresujące. Dlatego najważniejsze jest zachowanie spokoju – metodyczne i skrupulatne wykonywanie kolejnych czynności przybliża nas do celu, którym jest czyste i wysprzątane mieszkanie!

Świąteczne sprzątanie - czego będziesz potrzebować?

Przed rozpoczęciem sprzątania, należy upewnić się, że posiadamy wszystkie niezbędne akcesoria. Dobrze jest przygotować ich listę, gdyż brak nawet jednej rzeczy może opóźnić cały proces. Powinniśmy wyposażyć się w:
• gumowe rękawice,
• gąbkę,
• szczotkę,
• papierowe ręczniki,
• worki na śmieci.

Trzeba również sprawdzić zapełnienie worka do odkurzacza, a także wyposażyć się w wiadro lub miskę z ciepłą wodą. I co najważniejsze musimy zaopatrzyć się w środki czystości dostosowane do powierzchni i sprzętów, które zamierzamy czyścić.

Na pierwszy ogień – łazienka!

Osad z kamienia na armaturze lub szybie prysznicowej może być trudny do usunięcia. Problematyczne jest również czyszczenie zacieków, które pogarszają wygląd kabiny prysznicowej. Aby skutecznie pozbyć się nalotów, osadów i śladów po wodzie, warto zastosować odpowiedni preparat czyszczący (np. jak Clean Czysta Kabina prysznicowa i armatura łazienkowa firmy Jurga).  Wystarczy rozpylić go na zabrudzonej powierzchni, przetrzeć i spłukać, żeby cieszyć się czystością.
Kolejnym problematycznym do usunięcia zabrudzeniem może być osad w fugach. W tej sytuacji nie warto stosować półśrodków i lepiej od razu użyć sprawdzonego środka czyszczącego. Skutecznie wyeliminuje on wszystkie zanieczyszczenia oraz drobnoustroje z fug i nada im świeży wygląd.

Czysta kuchnia – jak wyczyścić serce domu?

Przed świętami w kuchni powstaje mnóstwo zabrudzeń. To tutaj przygotowujemy świąteczne potrawy, a gotowanie może być źródłem uciążliwych plam. Wiele zanieczyszczeń można usunąć za pomocą roztworu wody i octu albo pasty z sody oczyszczonej, ale nie zawsze będą one wystarczająco mocne, żeby usunąć najsilniejsze zabrudzenia.

W tym wypadku dobrze jest zastosować specjalistyczny środek czyszczący (taki jak CLEAN Czysta kuchnia). Zawarte w nim anionowe i niejonowe środki powierzchniowo czynne skutecznie zwalczą kurz, zaschnięte resztki i tłuste plamy.

Świąteczne porządki - okazja, żeby usunąć to, co zalega w szafach

Przedświąteczne porządki to również dobra okazja, żeby przejrzeć szafy i szuflady w poszukiwaniu nieużywanych przedmiotów. W trakcie sprzątania na pewno natrafimy na przedmioty, o których kiedyś myśleliśmy, że mogą się przydać. Jeśli nie użyliśmy ich przez ostatnie dwa lata, to jasny sygnał, że powinniśmy je wyrzucić, oddać lub sprzedać.

Kiedy uporządkujesz swój dom, możesz zacząć naprawdę żyć albo naprawdę świętować – przekładając myśl Marie Kondo na potrzeby wielkanocnych przygotowań, postawmy na dobry plan, systematyczność i „skutecznych” pomocników, a wszystko powinno się udać w terminie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także