Szafa idealna. Jak dobrze zaprojektować szafę?

Szafa idealna. Jak dobrze zaprojektować szafę?

Autor: Ewa Kozioł
23 lis 2022 09:27

Jak dopasować szafę do naszych potrzeb? Czy wybrać półki, drążki, a może szuflady, czy ruchome kosze? Co z frontami? Podpowiadamy, jak zaprojektować szafę idealną, w której łatwo będzie zachować porządek.

Garderoba to bardzo istotny element każdego domu. Jeśli szukamy idealnego rozwiązania, nawet do najbardziej wymagających wnętrz, warto sprawdzić ofertę szaf modułowych Adbox, które dostępne są w Salonach Agata. Dzięki wygodnemu konfiguratorowi możemy zaprojektować mebel, w którym zagospodarowany zostanie każdy centymetr powierzchni. Ale od czego zacząć?

Zacznij od podstaw

Jeśli podjęliśmy już decyzję o zakupie nowej garderoby, czas rozpocząć od skonfigurowania jej według własnych potrzeb. Takie działanie umożliwia system szaf modułowych Adbox, które tworzone są nie tylko pod wymiar pomieszczenia, lecz także pod indywidualny projekt klienta.

Fot. Salony Agata

– Elementy szaf można łączyć w różnych konfiguracjach, co umożliwia stworzenie zarówno pojedynczej szafy, jak i rozbudowanej garderoby. Dzięki dostępnemu na stronie www.agatameble.pl planerowi, w pełni kontrolujemy styl, kolorystykę, rozkład półek, szuflad, drążków czy oświetlenia – mówi Anna Chudy, ekspertka Salonów Agata ds. szaf modułowych.

Projektowanie szafy jest niezwykle intuicyjne. Można to zrobić całkowicie samodzielnie lub skorzystać z pomocy projektanta. W obu przypadkach proces należy zacząć od zwymiarowania pomieszczenia oraz rozmieszczenia w nim korpusów. Następnym krokiem jest wybranie pasujących do stylu pokoju frontów. Na koniec wystarczy dobrać wyposażenie wnętrza mebla, według własnych potrzeb. I gotowe! Od teraz możemy cieszyć się idealnie dopasowaną szafą.

Fot. Salony Agata

Wyposażenie szyte na miarę

Wśród dostępnych opcji wyposażenia wnętrza szaf Adbox, znajdują się elementy takie jak półki, drążki, szuflady, ruchome kosze oraz oświetlenie. Półki to najlepsze rozwiązanie do przechowywania złożonych ubrań. To właśnie na nich, najlepiej umieścić ciepłe swetry, golfy czy kardigany. Dlaczego złożenie tego rodzaju tekstyliów w kostkę jest korzystniejsze niż ulokowanie ich na wieszaku? Zazwyczaj materiały, z których się je wykonuje, są ciężkie i podatne na rozciąganie czy odkształcanie. Umieszczając je na półce, zapobiega się więc ich niszczeniu.

Fot. Salony Agata

Drążki przeznaczone na wieszaki, doskonale sprawdzą się za to przy elementach wierzchnich – kurtkach oraz płaszczach, a także ubraniach casualowych i biznesowych – koszulach, marynarkach czy kompletach. Takie rozwiązanie zaoszczędzi wiele miejsca w szafie i sprawi, że o wiele łatwiej będzie można odnaleźć poszczególne ubrania. Dla dodatkowej ochrony można schować je w specjalne pokrowce, chroniące przed kurzem i brudem.

A na co przeznaczyć głębokie, pojemne szuflady? Bardzo dobrze przechowuje się w nich bieliznę oraz akcesoria. Dodatkową opcją jest wyłożenie ich wnętrza specjalnymi przegródkami, które odegrają rolę organizerów. Wtedy można trzymać w nich również drobniejszą biżuterię, apaszki, opaski i inne dodatki.

Fot. Salony Agata

Pozostały jeszcze wysuwane kosze. Ich metalowa konstrukcja doskonale sprawdzi się jako półka na obuwie. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu, buty będą dobrze wyeksponowane, dzięki czemu z łatwością znajdziemy parę, którą właśnie tego dnia chcemy założyć.

Mówiąc o odpowiedniej organizacji, warto wspomnieć również o organizerach, czy półkach tekstylnych, które stworzą dodatkową przestrzeń do przechowywania oraz pozwolą zachować porządek.

Czas pozbyć się niepotrzebnych rzeczy

Co poza doborem odpowiedniej szafy może jeszcze pomóc przy porządkowaniu i przygotowywaniu garderoby? Wielu z nas ma skłonności do nadmiernego gromadzenia rzeczy. Dlatego przy sezonowych porządkach, dobrze jest pozbyć się nieużywanej czy niepotrzebnej odzieży, a także akcesoriów. Zniszczone, pobrudzone ubrania, jeśli nie nadają się do uratowania, najlepiej oddać do punktu zajmującego się recyklingiem tekstyliów – znajdziemy je w wielu popularnych sieciówkach odzieżowych. Tym, które są w świetnym stanie, ale już ich nie używamy, warto dać drugie życie – oddać potrzebującym lub sprzedać, wystawiając je na przeznaczonych do tego portalach lub aplikacjach. To praktyczne i ekologiczne podejście pozwoli zaoszczędzić przestrzeń w szafie.

Posegregowanie ubrań, odpowiednie uporządkowanie szafy oraz pozbycie się nieużywanych rzeczy, pozwoli obiektywnie spojrzeć na naszą garderobę. Dopiero po gruntowych porządkach będzie można ocenić faktyczne potrzeby i braki odzieżowe.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także