×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Szybki remont - skorzystaj z porady architekta

Szybki remont - skorzystaj z porady architekta

Autor: Anna Usakiewicz
06 wrz 2019 15:01
Aktualizacja: 09 wrz 2019 10:25

Najczęściej remont to proces czasochłonny i stosunkowo drogi. Z łatwością możemy jednak odnowić design naszych mieszkań, bez konieczności generalnej rearanżacji wnętrz. Na jakich elementach należy się skoncentrować?

Do wystroju naszych domów i mieszkań przykładamy szczególną uwagę. Staramy się urządzić je w zgodzie z panującymi w architekturze wnętrz trendami, a także sprawić, aby gotowa aranżacja odzwierciedlała nasz charakter. Łączymy różne kolory i faktury, wykorzystujemy pewne dodatki, które wspólnie tworzą nasz ukochany dom. Bywa, że z czasem niektóre elementy wystroju mogą nam się znudzić bądź wymagają odświeżenia. Pojawia się wtedy myśl o przeprowadzeniu remontu. 

Mieć w głowie plan

Remont, który zostanie przeprowadzony szybko i stosunkowo niewielkim kosztem należy rozpocząć od przygotowania dokładnego planu. Jednym z jego elementów może być „domowa inwentaryzacja”. Na początek, zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej” najlepiej przeanalizować co w naszym wnętrzu jest zupełnie zbędne i po prostu się tego pozbyć – radzi Architekt Joanna Sokołowska, właścicielka JnK-Studio, współpracująca z marką Laveo. Może się bowiem okazać, że mamy kilka w rzeczywistości niepotrzebnych mebli bądź dekoracji. Bez nich wnętrze zyska na lekkości i przestrzeni. W których pomieszczeniach najłatwiej jest zmienić design? Najłatwiej jest przearanżować pokoje – salon, czy sypialnię – mówi Joanna Sokołowska – Jeśli chcemy całkowicie zmienić wystrój wnętrza, najbardziej pracochłonne okażą się kuchnie i łazienki. Możemy im dodać jednak świeżości, zmieniając armaturę sanitarną. W tym przypadku nie będzie to ani problematyczne, ani czasochłonne – dodaje.

Akcenty, które wpływają na całość aranżacji

Jeśli nie dysponujemy odpowiednimi zasobami czasu, bądź finansów, powinniśmy skoncentrować się na zmianie pewnych detali aranżacyjnych, których wpływ na wizualny odbiór wnętrza jest bardzo istotny. – Doskonałe efekty daje zmiana dekoracji okiennych oraz innych dodatków, takich jak poduszki, obrazy, czy inne drobne elementy wyposażenia wnętrza – tłumaczy Joanna Sokołowska – Doskonałym pomysłem jest także zmiana oświetlenia. Ma ono duże znaczenie dla całości aranżacji. Niezależnie od tego, czy bierzemy pod uwagę salon, kuchnię lub łazienkę. Gra świateł przewidziana w jednym pomieszczeniu daje ogromne możliwości aranżacyjne – wnętrze będzie zmieniać się w zależności od natężenia oświetlenia, a także jego umiejscowienia.

Poza oświetleniem i niewielkimi dekoracjami, dobrym pomysłem na odświeżenie wnętrza łazienek i kuchni będzie zmiana armatury sanitarnej. Z mojego punktu widzenia armatura sanitarna, w kontekście aranżacji wnętrza spełnia bardzo istotne zadanie – mówi Joanna Sokołowska – Obok niepodważalnej funkcji użytkowej jest biżuterią w kuchni i łazience. Jej kształt wydobywa i podkreśla charakter przestrzeni. Jej odpowiedni dobór jest kluczowy – armatura musi jednocześnie wyróżniać się oraz harmonizować z całą kompozycją – podsumowuje.

Zmiana wystroju wnętrz nie musi być równoważna z koniecznością przeprowadzenia kapitalnego remontu. Korzystając z odpowiednich trików, czy koncentrując się na kluczowych elementach wykończeniowych, z łatwością będziemy w stanie nadać aranżacjom naszych mieszkań świeżości. Wymiana oświetlenia, zainstalowanie nowej armatury sanitarnej lub wprowadzenie akcentów aranżacyjnych jest bardzo łatwa i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na przeprowadzenie prac remontowych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także