PARTNER PORTALU
Top trendy na 2023 rok. To będzie modne we wnętrzach!

Top trendy na 2023 rok. To będzie modne we wnętrzach!

Autor: Ewa Kozioł
27 wrz 2022 10:09

Wnętrza inspirowane naturą. Miękkie łuki i obłe kształty. Eko rozwiązania. To będzie modne we wnętrzach w 2023 roku. Co jeszcze zostanie z nami na dłużej? Sprawdź co przewidują architekci i deweloperzy. 

  • W 2023 roku jeszcze bardziej popularność zyskają miękkie łuki i obły kształt.
  • W nadchodzącym roku na topie będzie drewno, marmur, granit czy szkło. Nowoczesne pomieszczenia są i będą inspirowane naturą oraz barwami z naszego otoczenia.
  • Jeszcze więcej osób w 2023 roku postawi na eko rozwiązania.

Miękkie łuki i obły kształt

W nadchodzącym roku jeszcze bardziej popularność zyskają miękkie łuki i obły kształt. Trend ten będzie widoczny nie tylko w dodatkach, ale też pojawi się w stałych elementach konstrukcyjnych wnętrza – np. pojawią się ściany w kształcie łuku. – Dom w stanie deweloperskim musi być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zgodny z wymaganiami oraz standardami budowlanymi. Inwestycje wielorodzinne, jak domy szeregowe czy bliźniaki muszą mieć powtarzalne formy i kształty. Słuchając jednak głosów naszych klientów, często wychodzimy naprzeciw ich potrzebom, jeszcze na etapie budowy, możemy zaplanować łuki nad drzwiami czy wnęki w nieregularnych kształtach – komentuje Martyna Budziszewska specjalista ds. sprzedaży RealCo.

Łuki będzie można także dostrzec na meblach i w postaci innych dodatków. Zdaniem ekspertów w branży wnętrzarskiej, okrągłe kształty zbliżają do… natury.

– Organiczne i płynne kształty oraz formy zastosowane we wnętrzu domu to nawiązanie do natury. Takie same kształty mają kokony owadów, jamy zwierząt czy dziuple – wyjaśnia architekt wnętrz Magdalena Miśkiewicz. – Chętniej też będziemy wybierać miękkie i ciepłe tkaniny, tak by wnętrze było ciepłe i przytulne. Postawimy też na naturalne materiały, jak kamień, drewno czy rattan. W projektowaniu bliźniaka należy zwrócić uwagę także na ergonomiczne i ekologiczne rozwiązania – dodaje właściciela studia Miśkiewicz Design.

W nadchodzącym roku jeszcze więcej osób postawi na eko rozwiązania. Polski deweloper RealCo, bierze to pod uwagę przy realizowanej obecnie inwestycji Michałowice Parkowa. Mieszkańcy tamtejszych domów w zabudowie bliźniaczej znajdą w nich m.in. ogrzewanie podłogowe. Inwestycja powstaje także z myślą o tych osobach, które planują montaż instalacji fotowoltaicznej i klimatyzacji.

– W ostatnich latach zauważamy nowy trend wśród klientów – odejście od dużych mieszkań na rzecz bliźniaka pod miastem. Już nie apartamentowce z widokiem na oświetlone wieżowce, ale dom z widokiem na zieleń. W Michałowicach, które znajdują się 2,5 kilometra od Warszawy domy spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Inwestycja jest w bezpośrednim sąsiedztwie z naturą oraz posiada nowoczesne rozwiązania. Zaplanowaliśmy instalacje pod fotowoltaikę czy przygotowaliśmy instalację pod rekuperację. Tego oczekuje klient już teraz i będzie wymagał w 2023 roku – dodaje Martyna Budziszewska z RealCo. 

Inspirowane naturą

Mając na uwadze coraz bardziej świadome podejście Polaków do konsumpcjonizmu, wiodącym trendem jest ekologiczna filozofia designu. Głównym celem jest zmniejszenie zużycia plastiku na rzecz naturalnych materiałów. Ich żywotność jest znacznie większa i może służyć przez długie lata.

Na co więc warto zwrócić uwagę wybierając meble i dodatki w 2023 roku?

– Wielu klientów stawia na minimalistyczną elegancję, tym samym wybierają nowoczesne meble wykonane z wysokiej klasy materiałów. Na topie jest drewno, marmur, granit czy szkło. Nowoczesne pomieszczenia są inspirowane naturą i barwami z naszego otoczenia. I tak na przykład w bliźniakach świetnie sprawdzają się kuchnie z wyspą. Dają poczucie przestrzeni, a także posiadają dodatkowe funkcjonalności. Stanowią również integralną część z salonem. Modne są ruchome blaty czy mobilne barki, a także wszelkie rozwiązania, które pomagają oszczędzić miejsce i sprawiają, że domownicy mają więcej przestrzeni – wyjaśnia architekt wnętrz Magdalena Miśkiewicz współpracująca z firmą RealCo.

Ergonomiczne wnętrze

Coraz częściej spotkać się można ze strefowaniem wnętrz z wykorzystaniem lekkich stalowo-szklanych konstrukcji. Gabinet czy biblioteczka można zaplanować w “szklanym” pokoju, a dla zachowania intymnego klimatu, wprowadzić zasłony zaciemniające. Innym sprytnym sposobem na planowanie wnętrz od dewelopera jest zamiana pomieszczeń. – Coraz częściej spotykamy się z sytuacjami, gdzie klient zmienia całkowicie plan funkcjonalny zaproponowanej przestrzeni. Często to wynika ze stylu życia, jaki prowadzi lub wcześniejszych doświadczeń. I tak pralnia czy garderoba, staje się dodatkową spiżarnią lub niepozorna wnęka na szafę – ukrytym gabinetem – komentuje przedstawiciel inwestycji Michałowice Parkowa.

Wnętrza ergonomiczne to coś więcej niż sama przestrzeń. To także rodzaj zastosowanego oświetlenia. Należy pamiętać o oświetleniu funkcjonalnym, które ułatwia nasze codzienne czynności. W tym celu zaleca się dobranie odpowiednich źródeł światła. Na rynku pojawiają się nowoczesne rozwiązania i systemy. Coraz bardziej popularne staje się planowanie inteligentnych rozwiązań oświetleniowych. Jednym z najnowszych trendów w oświetleniu wnętrz są czujniki obecności. Polegają one na tym, że światło pali się tylko wtedy, kiedy osoba jest w pomieszczeniu. W przeciwieństwie do opcji czujników na ruch niewymagana jest tutaj żadna aktywność. 

Prywatność na pierwszym miejscu

W przypadku popularnych szeregowców, niektórych martwi brak prywatności. Warto wybrać więc inwestycję, która zadba o to już na etapie projektu. To pomoże uniknąć stresów związanych ze słuchaniem odgłosów dobiegających zza ścian oraz tego, że jesteśmy “podsłuchiwani”.

– Jeszcze kilka lat temu, klienci sceptycznie oceniali domy w zabudowie bliźniaczej. Ten trend jednak się zmienił, ale wymagał od deweloperów nowych rozwiązań. Kluczowe jest planowanie przestrzeni wokół inwestycji oraz bliskość domów. W Michałowice Parkowa problem intymności rozwiązaliśmy projektem. Domy połączone są jedynie garażami – zachowują więc wszystkie cechy domu wolnostojącego. Jako deweloper mamy większą decyzyjność na zaplanowanie roślinności kompleksu inwestycji. Dzięki współpracy z architektami krajobrazu możemy zaproponować nasadzenia wokół domów. Te zaś pozytywnie wpływają na komfort przyszłych mieszkańców – podsumowuje Martyna Budziszewska z RealCo. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także