×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Trendy 2020: biophilic design

Trendy 2020: biophilic design

Autor: Urszula Tatur
01 wrz 2020 11:15
Aktualizacja: 01 wrz 2020 13:27

Miłość do życia – tak dosłownie tłumaczy się nazwę przybierającego na sile trendu biophilic design. Jest on odpowiedzią na potrzebę spokoju i harmonii płynących z natury, a jednocześnie wyraża dążenie do stworzenia bezpiecznego azylu we własnych czterech kątach.

Design, który wprawia w dobry nastrój

Ciężko przecenić korzystny wpływ natury na samopoczucie. W czasach, gdy coraz więcej czasu spędzamy w domu, zależy nam, żeby także w nim cieszyć się dobrym stanem ducha. To wyjaśnia również, dlaczego biophilic design stał się ostatnimi czasy tak istotnym trendem. Powściągliwość, ekologia, zrównoważony rozwój i rzemiosło – to kluczowe terminy przewijające się we współczesnej architekturze. Z kolei w projektowaniu i urządzaniu domu zwracamy uwagę na ilość światła dziennego, widok z okien na zieleń oraz naturalną wentylację. Coraz więcej architektów zdaje sobie sprawę z tego, że samopoczucie poprawia się poprzez wzmacnianie więzi między człowiekiem a naturą. Dlatego szukają oni rozwiązań, które domownikom z jednej strony zapewnią ochronę przed światem zewnętrznym, a jednocześnie umożliwią kontakt z naturą. Wśród nich można wyróżnić wprowadzenie do wnętrz roślinności, drewnianych podłóg oraz przeszklonych ścian, które w naturalny sposób łączą wnętrza z ogrodem. W środowisku miejskim, dom staje się oazą, a granice między wnętrzem a naturą coraz bardziej się zacierają.

Natura we wnętrzach

Biophilic design zaczyna dominować nie tylko w architekturze, ale również w sposobie urządzania wnętrz. Sekwencje i wzory nawiązujące do świata przyrody pojawiają się choćby na tapetach czy tynkach. Innym rozwiązaniem są meble i dodatki z naturalnych materiałów, na przykład chropowaty pień drzewa może służyć jako stolik kawowy. Jeśli chodzi o kolorystykę, to zieleń we wszystkich swoich odcieniach jest oczywistym wyborem do wnętrz urządzonych zgodnie z biophilic design. Również ziemiste barwy, miękkie pastele i bogate zestawienie odcieni (od ochry do słonecznikowej żółci) nieodparcie będą kojarzyć się z Matką Naturą. Kolory ziemi można zestawić z materiałami takimi jak len, wełna, rattan i drewno. Idealnie pasować będzie także rękodzieło, choćby makrama lub ceramika. Prostym sposobem na aranżacje w zgodzie z trendem jest wprowadzenie do domu roślinności. Można nawet zdecydować się na ozdobienie nią całej ściany tworząc wertykalny ogród.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także