Trendy 2022. Natura we wnętrzu. Piękne, spokojne i modne!

Trendy 2022. Natura we wnętrzu. Piękne, spokojne i modne!

Autor: Ewa Kozioł
14 marz 2022 15:00

Wiosna to idealny czas, aby zmienić swoje wnętrze, zgodnie z modnym trendem biophilic design. Zaproś do salonu, kuchni, sypialni rośliny, drewno, kwiaty, kolory obecne w naturze. Będzie pięknie!

Nie ma lepszego sposobu na oczyszczenie umysłu niż wędrówka po lesie lub długi spacer po pustej plaży. W obecnych czasach coraz częściej uciekamy do natury, gdyż to ona pomaga nam się w pełni zrelaksować. Także do naszych domów i mieszkań chcielibyśmy wprowadzić harmonię i spokój, które odczuwamy obcując z przyrodą. Dlatego coraz więcej architektów i projektantów urządza wnętrza zgodnie z założeniami trendu biophilic design. Termin ten został ukuty w latach 70. XX wieku przez amerykańsko-niemieckiego psychologa Ericha Fromma i oznacza miłość do życia.

Postępująca w ostatnich dziesięcioleciach urbanizacja sprawiła, że coraz trudniej uciec od betonu i hałasu. Najnowsze badania tymczasem potwierdzają, że czas spędzony w otwartych przestrzeniach, gdzie dominuje naturalne oświetlenie i wentylacja najlepiej wpływa na nasze samopoczucie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nieprzypadkowo więc biophilic design stanowi podstawę holistycznej filozofii projektowania, której celem jest przywrócenie więzi z naturą.

Natura wchodzi do wnętrz

Najprostszym sposobem na wprowadzenie elementów natury do mieszkania są dekoracje roślinne. Niezwykle popularne są na przykład domowe ogrody wertykalne, czyli ściany porośnięte roślinnością. Podobny efekt – ale mniejszym nakładem pracy – można osiągnąć za pomocą kwiatów. Już nawet bukiet w wazonie może przynieść ukojenie, a ponieważ każdy gatunek kwiatów ma inne znaczenie emocjonalne, dekorowanie nimi mieszkania pozwala wyrazić własną osobowość. Nic dziwnego, że floroterapia, czyli terapia kwiatowa, cieszy się ostatnio taką popularnością.

W kontekście biophilic design znaczącym źródłem inspiracji jest bogata paleta barw obecnych w naturze. Szeroka gama odcieni zieleni idzie w parze z kolorami ziemi, które kontrastują z eksplozją barw świata kwiatów. Kolory mają również znaczący wpływ na nastrój każdego z nas. Do sypialni na przykład najlepiej wybrać neutralne odcienie szarości lub uspokajające odcienie niebieskiego. Z kolei do kącika śniadaniowego można wprowadzić słońce, stosując elementy w kolorze żółtym i pomarańczowym.

Choć w kontekście biophilic design każde wnętrze wymaga nieco innego podejścia, dość uniwersalne zastosowanie ma drewno. Modnym elementem dekoracyjnym z tego surowca może być choćby stolik kawowy ze zwietrzałego pnia, meble o organicznych formach czy okładziny ścienne z motywami liści i dekoracje z muszli lub mchów. Kolejnym tego typu rozwiązaniem jest właściwie dobrana podłoga. Quick-Step oferuje bogatą kolekcję laminatów ze wzorami oddającymi piękno naturalnego drewna, które powstały w zrównoważony sposób, bez szkody dla środowiska.

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do dogmatycznych trendów urządzania wnętrz, biophilic design nie narzuca żadnych zasad. Podobnie jak w japońskim wabi-sabi, chodzi tu o piękno, które wyraża się poprzez niedoskonałości.

Z szacunkiem do przyrody

Projektanci podłóg Quick-Step zawsze czerpali inspirację z natury, równocześnie tworząc innowacyjne rozwiązanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednym z nich jest podłoga laminowana będąca idealnym sposobem na wprowadzenie natury do wnętrza przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody. Quick-Step opracował technologię, dzięki której kolor i struktura wykończeń są widoczne także na łączeniach, a to sprawia, że podłoga laminowana wygląda hiperrealistycznie. Co więcej, struktura powierzchni i dodatkowe matowe warstwy wierzchnie, sprawiają, że laminat w dotyku przypomina autentyczne drewno.

Konserwacja tego typu podłogi jest niezwykle prosta, ponieważ jest ona odporna na uderzenia za sprawą niezwykle wytrzymałej warstwy wierzchniej i twardego rdzenia z płyty HDF. Składa się ona w całości z drewna pochodzącego z recyklingu, zebranego na przykład z tartaków, gdzie w przeciwnym razie zostałoby ono spalone lub zniszczone. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także