PARTNER PORTALU
Trendy wnętrzarskie: moda na naturę

Trendy wnętrzarskie: moda na naturę

Autor: Anna Sołomiewicz
15 cze 2016 15:26

Moda na naturę we wnętrzach towarzyszy nam od kilku sezonów. W tym jednak jest szczególnie widoczna. Przeczytajcie, jak urządzić naturalne wnętrze na czasie.

Jak wprowadzić do wnętrza powiew natury? Obraz z żywych kwiatów, wiszące wiklinowe fotele czy oryginalne grafiki na meblach to tylko kilka możliwości, które odświeżą surową aranżację i zaproszą do środka odrobinę przyrody. Sprawdź jak otworzyć swoje mieszkanie na świat pełen „zieleni”.

Motyw natury to ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu, począwszy od stylu minimalistycznego na glamour kończąc – komentuje Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć można wykorzystać takie elementy aranżacji, które uwydatnią dekoracje nawiązujące do przyrody, np. w postaci unikalnych mebli lub dopasują się do ogólnej stylistyki pomieszczenia poprzez lekkie, subtelne dodatki.

Urządzając mieszkanie w stylu naturalnym niekiedy wystarczą najprostsze rozwiązania.

Wnętrze usłane kwiatami

Kwiaty we wnętrzu to uniwersalne rozwiązanie, które zawsze jest w modzie. Nic tak bardzo nie ożywi wnętrza jak prawdziwe kwiaty doniczkowe i bukiety ustawione na komodzie, stoliku w salonie lub na oknie w jadalni. W odważniejszych stylizacjach można postawić na obraz, a nawet ścianę z żywych roślin. Ten tzw. pionowy ogród otoczony delikatną ramą, stworzy prawdziwą enklawę zieleni w mieszkaniu. „Żywy obraz” mogą tworzyć równego rodzaju kwiaty, a nawet zioła np. mięta, bazylia czy oregano.

Motyw roślinny można również wykorzystać na różnego rodzaju przedmiotach, np. poduszkach, zasłonkach, narzutkach na łóżko. Cały sekret tkwi w dobraniu odpowiedniego wzoru i kolorystki. Dlatego też jeśli w domu dominuje minimalizm lub styl klasyczny warto postawić na delikatne wzory o lekkiej, nienarzucającej się tonacji. W tym przypadku świetnie sprawdzą się subtelne pastele, błękity czy róże. Natomiast we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, rustykalnym czy art deco można zdecydować się na bardziej śmiałe aranżacje.

Dobrym rozwiązaniem będą wzory z wykorzystaniem chabru, maków, czerwonych róż. Aby wnętrze nie było przesadzone należy umiejętnie łączyć różne kompozycje roślinne. Warto zastosować zasadę jednego, spójnego motywu, który będzie stosowany w danym pomieszczeniu, a nawet całym mieszkaniu, np. wykorzystując dekoracyjną tapetę na jednej ze ścian lub jej fragmencie zarówno w korytarzu, jak i salonie oraz sypialni.

Wiszące fotele i nowoczesna grafika

Motyw natury jest również szeroko wykorzystywany w meblarstwie. W tym przypadku dużą rolę odgrywa materiał, z którego meble są wykonane oraz fason. Ciekawym rozwiązaniem będą podwieszane fotele z drewna bambusowego lub wikliny, których forma przypomina huśtawki w ogrodzie. Dobrym pomysłem będą także płócienne obicia na sofie czy lniane tkaniny na krzesłach.

Skórzany wypoczynek czy drewniany stół to klasyki, które w lekki i nienarzucający się sposób podkreślają naturalny charakter mieszkania. Chcąc jednak uzyskać oryginalne wnętrze warto pokusić się o nowoczesne rozwiązania tj. grafiki nadrukowane na szkle. Piękne pejzaże na frontach szaf w salonie ożywią stylizację, a kolorowe nadruki, np. owoców na meblach kuchennych wprowadzą odrobinę świeżości i pozytywnej energii w jadalni czy kuchni – radzi projektantka.

W mieszkaniu tradycjonalistów świetnie odnajdą się meble drewniane, a uzupełnieniem aranżacji mogą być obrazy przedstawiające motyw natury.

Kolorystyka, która relaksuje

Przyroda to również szeroka gama kolorów, które warto wykorzystać w swoich przysłowiowych czterech kątach. Aby wnętrze sprzyjało wypoczynkowi warto postawić na tzw. barwy ziemi, dzięki którym człowiek czuje się stabilnie i bezpiecznie. Dlatego też oprócz bieli, na ścianach sprawdzą się szarości lub beże o jasnej tonacji. Na powierzchni w takich kolorach dobrze będą się prezentowały meble w odcieniach brązu. Barwą, która ożywi mieszkanie w stylu naturalnym jest zieleń. Odcieniem przyrody jest również niebieski, który sprawdzi się w różnego rodzaju dodatkach.

Kolory we wnętrzu wpływają nie tylko na samopoczucie mieszkańców. Właściwie z nich korzystając można odpowiednio „wymodelować” przestrzeń. W małych mieszkaniach ściany i meble powinny zostać utrzymane w takiej samej, jasnej kolorystce.. co sprawi, że pomieszczenie wyda się optycznie większe. Jeśli jednak mamy do dyspozycji większą przestrzeń warto dobrać wypoczynek do ogólnej stylistyki wnętrza na zasadzie kontrastu, np. komponując kremową ścianę z kawową sofą – konkluduje Anna Wróbel.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także