PARTNER PORTALU
Trendy wnętrzarskie: natura i dżungla

Trendy wnętrzarskie: natura i dżungla

Autor: Anna Sołomiewicz
17 cze 2016 12:30

Natura i zieleń we wnętrzach to najgorętszy trend aranżacyjny 2016 roku. Przeczytajcie, jak go wykorzystać.

Fascynacja naturą sięga zarania dziejów. Współcześnie dla mieszkańców dużych, ruchliwych miastach nabrała ona szczególnego charakteru. Ucieczki od betonowej rzeczywistości szukamy nie tylko na łonie natury. Za pomocą̨ egzotycznych roślin i kwiecistych nadruków zaczęliśmy tworzyć́ małe zielone oazy, także we własnych domach.

Witaj w dżungli

Śpiew ptaków, ogrody pełne kolorowych kwiatów i egzotyczne krajobrazy: potrzeba kontaktu z naturą to uczucie znane każdemu z nas. Wraz z modą na kaktusy w domach na nowo pojawiły się̨ rośliny doniczkowe. A w 2016 roku możemy już̇ nawet mówić́ o wielkim powrocie zieleni, ponownie zaczęła wypełniać́ zamieszkiwane przez nas wnętrza. Dlaczego by nie porzucić́ na chwilę betonowej miejskiej dżungli i zmienić́ swój dom zgodnie z obowiązującymi trendami? Wykorzystując naturalne rośliny pnące, palmy i paprocie oraz tropikalne nadruki można przekształcić́ wnętrza w domowy ogród.

Naturalne czy krzykliwe?

Królestwo roślin może poszczycić́ się̨ ogromną gamą kolorów, łatwo więc zielony trend dopasować́ używając różnych kształtów i rozmiarów. Zielony we wszystkich swoich odmianach jest najbardziej oczywistym wyborem. Także intensywne barwy, takie jak indygo, czy słoneczna żółć́ mocno kojarzą̨ się̨ z Matką Naturą. A naturalnym tłem dla nich są odcienie bieli i kolory ziemi - beze i brązy.
Jasne kolory i nadruki są̨ bardzo popularne w świecie mody.

Projektanci proponują̨ śmiałe i przyciągające uwagę̨ stroje, obuwie i akcesoria, których desenie nie stronią̨ od tropikalnych pnączy, kiczowatych drzew palmowych i uciesznych paproci. Zarówno na wybiegach, jak i na ulicach, można wypatrzeć́ niezliczoną ilość́ kolorowych kwiatów, flamingów, papug i ananasów. Równocześnie warto zwrócić́ uwagę̨ na bardziej romantyczne i klasyczne podejście do tematu egzotyki, które wiąże się̨ z użyciem bardziej subtelnych kwiecistych wzorów - choćby w biało-czarnych tonacjach. Gama różnorakich pomysłów zaspokoi absolutnie każdy gust. 

Tapety z motywami roślinnymi

Dżungla nie tylko stanowi inspirację dla świata mody, ale także niepostrzeżenie wdziera się do zamieszkiwanych przez nas wnętrz. Intensywne nadruki inspirowane tropikami lub minimalistyczne, abstrakcyjne wzory kojarzące się̨ roślinnością̨ leśną spotykane na meblach i dodatkach mają ponadczasowy charakter - mówi Oke Nollet Dyrektor Artystyczna Quick-Step.
Nawet tapety z agresywnymi motywami roślinnymi nie są̨ już̇ postrzegane jako staroświeckie lub kiczowate. Wręcz przeciwnie - doskonale wpisały się w obowiązujący trend. Przez nałożenie na jedną ze ścian rzucającej się̨ w oczy tapety z botanicznym nadrukiem można przywołać́ klimat dżungli w swoim domu. Nieco subtelniejsze okazją się̨ z kolei dodatki w stylu vintage, takie jak stare książki do biologii, butle z kolorowego szkła i meble z wyblakłego drewna.

Natura w każdym kształcie i rozmiarze

Obowiązujący trend nie możne obejść́ się̨ bez wykorzystania we wnętrzach kilku prawdziwych roślin. Jedna roślina skromnie stojąca w kacie to zdecydowanie za mało. Każdy, komu zależy na uzyskaniu efektu autentyczności, może wybierać́ spośród całego wachlarza gatunków roślin egzotycznych. Dziś́ nawet najmniejsze kwiaciarnie sprzedają̨ różne oryginalne gatunki. W sumie dlaczego nie pójść́ na całość́ i nie zafundować́ sobie prawdziwej palmy lub bluszczu, który pokryje całą ścianę̨ pomieszczenia? Ci, którzy cenią̨ minimalizm, mogą̨ pomyśleć́ o roślinach pływających w przezroczystych wazonach, hodowli mini-kaktusów lub krytej uprawie ziół. Nie ma wątpliwości, że wprowadzenie do wystroju roślin to widoczny zastrzyk świeżości. Nie tylko wnoszą̨ one do domu powiew lata, ale także oczyszczają̨ powietrze.

Autentycznie naturalne

Roślinny trend wiąże się̨ z powrotem do korzeni w każdym aspekcie, choćby w kwestii wykorzystania materiałów takich jak rattan, (egzotyczne) drewno, korek, płótno i bambus. Innymi słowy, chodzi o wykorzystanie naturalnych zasobów, nawet tak luksusowych jak skóra i marmur.
Niekłamane piękno wspomnianych materiałów wydobędzie odpowiednio dobrana do wnętrza podłoga. Najlepsza będzie taka o naturalnym wyglądzie, gdyż̇ to ona uczyni przestrzeń́ bardziej przyjazną w odbiorze.

Kamienna posadzka emanuje sielskością̨ i bezpieczeństwem, z kolei doskonale widoczne słoje drzewa w prawdziwej drewnianej podłodze nadadzą̨ nienachalnej autentyczności. Dla tych, którzy uważają̨, że utrzymanie takiej podłogi jest czasochłonne, na rynku dostępne są pomysłowe imitacje jak najnowsza podłoga winylowa Pulse marki Quick-Step. Jej zaletą jest autentyczny trójwymiarowy wygląd oraz bezproblemowe użytkowanie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także