×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Urządzenia AGD. Jak dobrze oszczędzać energię? Praktyczny poradnik!

Urządzenia AGD. Jak dobrze oszczędzać energię? Praktyczny poradnik!

Autor: Ewa Kozioł
17 lis 2022 12:46
Aktualizacja: 22 lis 2022 13:10

Jak ograniczyć zużycie energii przez urządzenia AGD? Jak świadomie korzystać z urządzeń AGD, aby w dobie kryzysu energetycznego i wzrostu cen obniżyć wysokość rachunków? Mamy dla ciebie praktyczny poradnik. Sprawdź, jak skutecznie obniżyć zużycie energii.


  • Wybierając odpowiednie urządzenia AGD oraz świadomie z nich korzystając, możemy przyczynić się do obniżenia wysokości naszych rachunków.
  • Wśród trzech najbardziej zużywających prąd sprzętów znajduje się płyta indukcyjna, piekarnik oraz lodówka. Zaraz za nimi – czajnik elektryczny oraz zmywarka.
  • Poznaj sposoby na ograniczenie niepotrzebnego zużycia energii w domu.

Chociaż o kryzysie energetycznym najwięcej słyszymy od kilku miesięcy, jego początku należy szukać już w 2020 roku i pandemii koronowirusa, która przyczyniła się do zwiększenia popytu na energię. Rok 2021 to pogłębienie kryzysu na skutek rosnącej inflacji, natomiast jego nagłe pogorszenie nastąpiło z początkiem roku 2022 i rosyjską inwazją na Ukrainę. Obecnie wojnę w Ukrainie oraz pogorszenie stosunków politycznych z Rosją jako dostawcą źródeł energii do Europy uważa się za główne przyczyny trwającego kryzysu energetycznego.

Fot. Gorenje

Czy wybór urządzeń AGD ma znaczenie?

Coraz bardziej odczuwalny jest wzrost kosztów energii w gospodarstwach domowych. W celu złagodzenia ponoszonych przez obywateli skutków kryzysu energetycznego rządy wielu państw wprowadzają zmiany w rozliczeniach za zużycie energii. Wśród nich możemy spotkać wprowadzenie stałej ceny energii dla wszystkich gospodarstw domowych czy zwiększenie limitów. Pomoc państwa w trudnej sytuacji jest niezwykle istotna, ale warto zastanowić się, co możemy zrobić jako jednostka, aby zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć wysokość naszych rachunków.

Fot. Gorenje

– Wzrost kosztów energii to wyzwanie, przed którym obecnie staje każdy z nas. Prąd, który zużywamy do zasilania dużego AGD to ok. 40% całej energii zużywanej przez gospodarstwa domowe. Pomimo rosnącej świadomości na temat energooszczędnych rozwiązań, nadal ponad 2 miliony polskich gospodarstw wykorzystuje sprzęty starej generacji. Jest to o tyle problematyczne, iż nowe urządzenia AGD zużywają między 50 a 70% mniej energii – mówi Małgorzata Wawrzyniak, Head of Sales Cooling & Laundry Poland w Gorenje Polska.

Zużycie energii elektrycznej przez urządzenia AGD

Wybierając odpowiednie urządzenia AGD oraz świadomie z nich korzystając, możemy przyczynić się do obniżenia wysokości naszych rachunków. Aby to zrobić, należy szczegółowo przyjrzeć się zużyciu energii – jakie urządzenia pochłaniają jej najwięcej i z jakich najczęściej korzystamy. Wśród trzech najbardziej zużywających prąd sprzętów znajduje się płyta indukcyjna, piekarnik oraz lodówka. Zaraz za nimi – czajnik elektryczny oraz zmywarka z równie wysokim wynikiem zużycia energii. Niższe od poprzedników zużycie energii generuje odkurzacz czy pralka. Świadomość wysokości zużycia energii poszczególnych urządzeń AGD to punkt wyjścia do przemyślanego z nich korzystania.

Fot. Gorenje 

Przyjrzyj się wskazanym sprzętom w twoim domu i sprawdź, czy są to produkty energooszczędne. Wybór urządzeń AGD, z których korzystamy na co dzień, odgrywa obecnie jeszcze większą rolę niż wcześniej. Postawienie na urządzenia energooszczędne oraz te z najwyższej dostępnej klasy energetycznej to krok do oszczędzania energii i twoich pieniędzy. Jak pokazują dane, urządzenia AGD nowej generacji zużywają znacznie mniej energii. Według analiz APPLiA:
• nowoczesna lodówka lub zamrażarka zużywa nawet o 50-70% mniej energii;
• w przypadku pralek oszczędność może wynieść 30-50% energii;
• a wymieniając zmywarkę na nową, możemy zaoszczędzić 20-40%.

Fot. Gorenje

– Wymiana starego sprzętu AGD na nowy to jeden z najbardziej skutecznych sposobów radzenia sobie ze wzrostem cen energii. Urządzenia starej generacji pobierają znacznie więcej energii, przez co ich praca jest o wiele mniej efektywna. Warto postawić na urządzenia najwyższej dostępnej klasy energetycznej – mówi Małgorzata Wawrzyniak z Gorenje Polska. – Klasa energetyczna to ustandaryzowany przez UE parametr, który określa zużycie prądu przez dane urządzenie w ciągu roku. Klasy określa się za pomocą skali od A do G. Wybierając zatem wyroby z oznaczeniem C, D lub E, mamy zagwarantowane znaczne oszczędności w budżecie domowym i korzyści dla środowiska – dodaje Małgorzata Wawrzyniak.

Siła zdrowych nawyków

Oczywiście, wymiana urządzeń AGD w domu na bardziej energooszczędne to nie jedyny sposób na obniżenie zużycia energii. Nawet jeśli z dnia na dzień wymienimy wszystkie nasze urządzenia na te ekologiczne i energooszczędne, zmniejszenie kosztów energii nie jest gwarantowane, jeśli będziemy powielać złe nawyki. Dzięki ograniczeniu niepotrzebnego zużycia energii możemy realnie wpłynąć na obniżenie kosztów. Nie chodzi o zaprzestanie używania urządzeń, których potrzebujemy, ale o świadome korzystanie z nich. Oto nasze rady:

Płyta indukcyjna – najwięcej energii pobiera podczas wykorzystania wszystkich pól grzewczych na najwyższych poziomach mocy. Aby zmniejszyć zużycie energii, wystarczy ograniczyć użycie pól grzewczych. Możesz np. ugotować warzywa w jednym garnku, zamiast w dwóch bądź przygotować dania jednogarnkowe. Dodatkowo, używając pokrywek – o wiele szybciej osiągniesz wysoką temperaturę, dzięki czemu posiłek przygotujesz w krótszym czasie.

Piekarnik elektryczny – główne zużycie energii generowane jest podczas nagrzewania jego komory. Pamiętaj, aby jak najrzadziej otwierać piekarnik podczas pieczenia, aby nie utracić temperatury. A jeśli możesz, piecz kilka rzeczy za jednym razem. Nowe piekarniki pozwalają przygotować kilka dań jednocześnie na kilku poziomach.

Lodówka – najwięcej energii zużywa podczas chłodzenia. Dlatego staraj się otwierać lodówkę, jak najrzadziej i trzymaj ją otwartą jak najkrócej. Zapobiegnie to wzrostowi temperatury wewnątrz. Aby tego uniknąć, nie wkładaj również do lodówki gorących i ciepłych dań – aby je schłodzić, urządzenie pobierze o wiele więcej energii.

Czajnik elektryczny – im więcej wody nalejesz, tym więcej czasu urządzenie będzie potrzebować na jej zagotowanie, a co za tym idzie – pobierze więcej energii. Każdorazowo gotuj dokładnie tyle wody, ile potrzebujesz.

Zmywarka oraz pralka – tu polecamy stosowanie tych samych zasad. Po pierwsze korzystaj z nich, kiedy będziesz miał pełen komplet naczyń do mycia. Dzięki temu ich praca będzie najbardziej wydajna w stosunku do zużytej energii. Po drugie, wybieraj tryby ekologiczne bądź energooszczędne, które zużywają znacznie mniej energii i wody.

Kryzys energetyczny i wysokie ceny energii będą towarzyszyć nam jeszcze przez wiele miesięcy. Aby zminimalizować ich skutki, należy świadomie korzystać z energii. Wybieraj urządzenia, które pomogą ci w oszczędzaniu energii i zmień nawyki. Ostatecznie – po zakończeniu kryzysu zostaną one z tobą, na czym skorzysta twój portfel oraz środowisko naturalne.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także