Wykończenie mieszkania pod klucz  - jakie zalety?

Wykończenie mieszkania pod klucz - jakie zalety?

Autor: Justyna Łotowska
21 marz 2022 09:50

Zastanawiasz się, czy wykańczać mieszkanie samodzielnie, czy kupić je w opcji pod klucz? Piszemy o zaletach tego rozwiązania.

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim wiąże się z koniecznością jego wykończenia, umeblowania i wyposażenia. Wiele osób, które zdecydowało się na zakup własnego M, zastanawia się jak sprawnie i niedużym kosztem je wykończyć.

Wojna w Ukrainie mocno uderzyła w polską gospodarkę. Ceny materiałów budowlanych, już i tak wysokie, jeszcze bardziej poszły w górę. Duży problem jest także z ich dostępnością. Brakuje ekip remontowych, które często składały się z pracowników z Ukrainy. Wielu z nich wyjechało, walczyć o swój kraj. Do tego dochodzi niepewna sytuacja na rynku walutowym. Uleganie emocjom nigdy nie jest dobrym doradcą.

Dlatego jeśli klucze do swojego wymarzonego M odbieramy za kilkanaście miesięcy, warto zastanowić już teraz jak je wykończyć i ile będzie to kosztowało, bez konieczności podejmowania decyzji już dziś. 

W 2021 r. na sześciu największych rynkach nieruchomości w Polsce, deweloperzy sprzedali łącznie ponad 64,5 tys. lokali, wprowadzając jednocześnie ok. 59 tys. nowych mieszkań. Mimo wysokich cen, mieszkania na rynku pierwotnym sprzedawały się w bardzo szybkim tempie. Część osób, które w zeszłym roku kupiły wymarzone M, będzie je odbierać teraz lub za kilkanaście miesięcy. Będą one podejmować decyzję, w jaki sposób je wyremontować i urządzić.

- Ostatni raz takie wyniki sprzedażowe można było zaobserwować 20 lat temu. Popyt znacząco wyprzedził podaż. Według naszych danych nastąpił wzrost sprzedaży aż o 27,7%. Teraz te zakupione nieruchomości właściciele będą wykańczać. Zarówno ceny materiałów oraz siły roboczej bardzo mocno poszły w górę, dlatego remonty powinno się mądrze zaplanować – zauważa Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl.

Zakup mieszkania pod klucz - zalety 

Szczególnie teraz, gdy ceny towarów i usług poszły tak mocno w górę, nie możemy pozwolić sobie na żadną pomyłkę, ponieważ może nas ona drogo kosztować. Decydując się na remont czy wykończenie mieszkania na własną rękę, trudno jest nam określić dokładne ramy czasowe i fundusze. Wynika to z tego, że nie mamy fachowej wiedzy i doświadczenia. Zaangażowanie ekipy remontowej z polecenia, np. od znajomych, również nie daje nam gwarancji, że jakość i czas wykończenia będzie zgodny z założonym planem.

Dodatkowo ze względu na rosnące koszty, wielu fachowców nie chce podpisywać z klientami umów z określonym budżetem, co później może owocować w nieprzyjemne sytuacje. Podpisanie umowy z profesjonalną firmą daje nam poczucie bezpieczeństwa, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. To także duża oszczędność na podatku VAT, ponieważ usługi remontowe opodatkowane są jedynie na 8%.

- Przygotowujemy projekty wnętrz w oparciu o indywidualne potrzeby, budżet i oczekiwania klientów. Stworzyliśmy w tym celu pakiety wykończeniowe, różniące się między sobą zakresem prac, a także rodzajem zastosowanych materiałów, aby każdy klient miał możliwość wyboru usługi dostosowanej do jego własnych potrzeb i oczekiwań. Zapewniamy dwuletnią gwarancję na nasze usługi. Daje to przewagę w podjęciu decyzji, czy robić remont na własną rękę, czy zaufać profesjonalnej firmie – zauważa Katarzyna Karcz, wiceprezes redNet Dom, firmy specjalizującej się w kompleksowym projektowaniu oraz wykańczaniu wnętrz.

Układ funkcjonalny i odpowiednia aranżacja mieszkania

Układ funkcjonalny mieszkania to najprościej mówiąc, rzut mieszkania z góry, z rozlokowanymi najważniejszymi elementami architektury i wyposażenia, w odpowiedniej skali, dopasowany do indywidualnych potrzeb jego domowników. Jest to jeden z najważniejszych elementów, na samym początku projektu. Odpowiedni rozkład pomieszczeń, wpływa na wygodę i ergonomię mieszkania, a aranżacja nadaje im stylu i designu. Czym innym jest zaprojektowanie małej kawalerki dla singla, a czym innym dużego domu dla całej rodziny.

- Projektowanie wnętrz to nie tylko rysunek z ułożeniem ścian, ale również kosztorys, projekt, zaaranżowanie przestrzeni i dobór odpowiednich materiałów czy oświetlenia. Często klienci, zanim przyjdą do nas, sądzą, że sami zaprojektują i urządzą sobie mieszkanie, jednak nie zawsze im to wychodzi. Dobry architekt ma wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Musi ciągle śledzić nowe trendy, ale też wykazywać się kreatywnością w tworzeniu własnych niepowtarzalnych projektów. Dlatego warto korzystać z pracy profesjonalistów – podkreśla Katarzyna Karcz.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także