Z loftowym akcentem

Z loftowym akcentem

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
03 lis 2016 15:27

Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych już w połowie XX wieku, kiedy artyści upodobali sobie stare, ogromne przestrzenie opuszczonych fabryk, magazynów, poddaszy i zaczęli je adoptować na wnętrza mieszkalne.

Czym bardziej surowy klimat z zachowaną historią miejsca tym lepiej dla miłośników kreatywnych rozwiązań i ludzi szukających inspiracji. Architektom coraz bardziej spodobały się wnętrza loftowe i zaczęli szukać kompromisu pomiędzy surowym wnętrzem, a komfortem jego mieszkańców. I tak zaczęła się nie tylko moda na mieszkania loft, ale również na styl industrialny w urządzaniu wnętrz.

Surowy styl od lat dziewięćdziesiątych rozwija się w bardzo szybkim tempie. Głównym założeniem stylu industrialnego jest już nie tylko renowacja i łączenie starych mebli z nowymi, ale również tworzenie nowoczesnych połączeń we wzornictwie z materiałami w klimacie przemysłowym.
Stawiamy na maksymalną prostotę. Meble stylizowane na wyposażenie starych zakładów przemysłowych i fabryk to najczęściej stoliki z palet na kółkach od starego wózka z fabryki lub drewniana skrzynia z transportu lub po amunicji.

Minimalizm i eklektyzm

Stół do jadalni wybieramy najczęściej drewniany ze względu na jego ponadczasowości, ale możemy się zdecydować na przełamanie ciepłego, naturalnego drewna metalową podstawą. Krzesła są idealnym pomysłem na kreatywne szaleństwa. Bardzo modnym i pasującym do loftów rozwiązaniem jest łączenie różnych krzeseł. Tu możemy postawić na totalny eklektyzm i połączyć krzesło metalowe z ciepłym tapicerowanym, które spokojnie możemy postawić obok krzesła w barokowym klimacie. Takie połączenia nadadzą nietuzinkowy charakter jadalni.
Kuchnia otwarta na salon, przypominająca kuchenne zaplecze restauracji, lub bardzo minimalistyczna zabudowa szaf kuchennych to dwa sposoby na wprowadzenie loftowego klimatu w kuchni.

W loftowym salonie królują retro kanapy i tak jak w przypadku krzeseł do jadalni eklektyzm bez ograniczeń. Fotele w wyrazistych kolorach, które swoim ludwikańskim stylem przełamują nowoczesną kanapę i nadają kontrast dla nowoczesnych kanap i odwrotnie. Sofy pokryte tkaniną patchwork lub skórzane kanapy w stylu Chesterfield w charakterystycznych pikowaniach.

Kolorystyka i wzory

W wnętrzu industrialnym powinny dominować kolory stonowane i neutralne odcienie . Możemy odsłonić oryginalną cegłę, wykorzystać dekoracyjne płyty betonowe oraz zachować np. stare filary i słupy. Czym więcej oryginalnych elementów budynku tym bardziej surowy i loftowy klimat uda nam się stworzyć. Cały wystrój dobrze jest uzupełnić kontrastem takim jak kolorowa ściana, dekory o mocnych barwach.

Najlepszymi materiałami, które nadadzą lekkości surowemu wnętrzu wypełnionego betonem, metalem czy ciężkim drewnem będzie szkło, i plastik. Kilka permanentnych krzeseł, ogromne, szklane butle na stole, poduszki o przytulnej tkaninie. Lofty lubią lustra, ogromne dominujące lampy jak np. lampy niczym z głównej hali produkcyjnej.

Ważnym elementem każdego industrialnego wystroju są proporcje. Mieszkanie zachowane w duchu nowoczesności i minimalizmu to dobra podstawa dla naszych loftowych mebli, które dzięki stonowanej bazie wnętrza uwydatnimy i swoim nietuzinkowym wyglądem będą odgrywać w mieszkaniu główną rolę.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także