PARTNER PORTALU
Zielony we wnętrzu. Styl urban jungle wciąż modny!

Zielony we wnętrzu. Styl urban jungle wciąż modny!

Autor: Ewa Kozioł
14 wrz 2022 12:24

Jak urządzić wnętrze w stylu urban jungle? Jak połączyć światło i styl urban jungle, aby wydobyć z aranżacji jak najwięcej? Radzimy i podpowiadamy. Koniecznie zobacz i przeczytaj.

  • Styl urban jungle jest połączeniem roślinnych, egzotycznych motywów z industrialnym klimatem miasta.
  • Charakterystyczna dla tego stylu jest jasna kolorystyka. Zazwyczaj w takich wnętrzach królują barwy ziemi, takie jak brązy, beże, zielenie oraz biel.
  • W mieszkaniu urządzonym w stylu urban jungle, najlepiej sprawdza się oświetlenie ciepłe. Zwłaszcza w salonie, gdzie znajduje się najwięcej roślin oraz dodatków.

Styl urban jungle to połączenie roślinnych, egzotycznych motywów z industrialnym klimatem miasta. Aranżacja opiera się na stworzeniu we własnym mieszkaniu prywatnej dżungli, która składa się z tropikalnych roślin doniczkowych, surowych wykończeń i naturalnych materiałów czy też dodatków. Charakterystyczna dla tego stylu jest jasna kolorystyka. Zazwyczaj w takich wnętrzach królują barwy ziemi, takie jak brązy, beże, zielenie oraz biel.

788384.jpg
788384.jpg
Projekt wnętrza: Szalbierz Design. Fot. Maja Musznicka Shine Studio

Urban jungle podkreśl światłem

Skoro urban jungle opiera się na kolorach ziemi, warto podkreślić obecność tych kolorów światłem. Wyróżnia się trzy podstawowe temperatury barwowe: zimne, neutralne i ciepłe, które są określane w jednostce Kelwin [K]. – Im więcej kelwinów ma światło, tym jest ono chłodniejsze i bardziej zbliżone do białego. Najniższą wartość kelwinów mają ciepłe barwy – żółte, pomarańczowe i czerwone – wyjaśnia Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia z firmy Häfele.

Projekt wnętrza: MoodWorks. Fot. Tom Kurek

W mieszkaniu urządzonym w stylu urban jungle, najlepiej sprawdza się oświetlenie ciepłe. Zwłaszcza w salonie, gdzie znajduje się najwięcej roślin oraz dodatków. Żółte lub pomarańczowe światło nada pomieszczeniu przyjemnego, relaksacyjnego klimatu. W mieszkaniach, gdzie królują rośliny znajduje się wiele doniczek i kwietników. Są to ozdoby, które warto podkreślić punktowym oświetleniem montowanym w płycie meblowej. Za pomocą neutralnego lub zimnego światła można wydobyć przedmiot lub mebel na pierwszy plan. Chłodne odcienie wyróżnią dane elementy na tle całej przestrzeni dodatkowo urozmaicając wnętrze. 

Projekt wnętrza i zdjęcie: Pura Design

Światło ma wiele form

Decydując się na oświetlenie, powinno się wybierać wygodne i praktyczne rozwiązania, które dodatkowo ozdobią pomieszczenie. Warto zdecydować się na rozwiązania LED, które można dostosować do własnych potrzeb. – Możliwość zmiany natężenia światła oraz temperatury barwowej to zaleta, która wpływa na nasz komfort – dodaje Wojciech Olchówka.

W stylu urban jungle popularne są kolory ziemi, dlatego warto uzupełnić spokojne odcienie o dodatkowe podświetlenie. Oświetlenie typu RGB pozwala na uzyskaniu oświetlenia o praktycznie dowolnej barwie, które w różnych kombinacjach manipulują nastrojem we wnętrzu. – Ciepła czerwień nada pomieszczeniu wyjątkową, ciepłą atmosferę, która będzie kojarzyć się z relaksem. Zieleń podkreśli roślinne elementy, a zimny niebieski, który ochłodzi temperaturę, wyróżni to co najważniejsze – podpowiada Wojciech Olchówka.

Światło RGB można zastosować nie tylko w przestrzeniach między półkami, ale także podświetlić sufit w każdym pomieszczeniu. Szczególnie modne jest ozdabianie wielokolorowymi taśmami LED sypialni, wprowadzając do wnętrza wyjątkowy klimat.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także