PARTNER PORTALU
Czerń we wnętrzach: jak nie przytłoczyć wystroju?

Czerń we wnętrzach: jak nie przytłoczyć wystroju?

Autor: Anna Sołomiewicz
09 cze 2016 10:11

Czerń to kolor bardzo elegancki, dodający wnętrzom szyku. W nadmiarze może jednak przytłaczać wnętrze i pomniejszać je wizualnie. Jak umiejętnie korzystać z czerni?

Sięgając po czerń w aranżacji wnętrz decydujemy się na jeden z ponadczasowych kolorów, które nigdy nie wychodzą z mody - podobnie, jak biel czy szarość oraz kolory drewna. Czerń jest przy tym bardzo elegancka i sprawia, że mieszkanie nabiera szykownego wyglądu.

Często jednak boimy się czarnej barwy urządzając mieszkanie czy dom. Ciemny kolor może bowiem optycznie pomniejszyć wnętrze, sprawić, że będzie ono wyglądać przygnębiająco oraz ponuro. Może, ale nie musi. Umiejętne korzystanie z czerni sprawi, że stanie się ona wdzięcznym elementem aranżacji pięknego wnętrza. 

Najważniejsza jest równowaga. Z czernią (jak z resztą z większością kolorów) nie powinniśmy przesadzać. Dobrze jest zestawiać ją z innymi kolorami. Najpopularniejszy jest duet czerni z bielą, ale świetnie prezentuje się również czerń w towarzystwie kolorów drewna. Zastosowanie innych barw zbalansuje czerń i ją ożywi. 

Ważna jest również faktura czarnych elementów. Jeśli decydujemy się na dużą powierzchnię wykończoną w czarnym kolorze, warto wykończyć ją na wysoki połysk. Wówczas czerń zyska właściwość, o którą nawet byśmy jej nie podejrzewali - zacznie optycznie powiększać wnętrze, za sprawą tafli połyskującego lakieru, który odbija otoczenie niczym lustro.

Jeśli zależy nam na tym, aby wnętrze było całe skąpane w czerni, wówczas właśnie lustra (już te prawdziwe) sprawią, że mimo dominacji ciemnej barwy, wnętrze nie będzie sprawiało wrażenie małego, a wręcz może wydać się większe niż jest w rzeczywistości. 

W naszej galerii prezentujemy 12 zdjęć z polskich domów, w których czerń odgrywa ważną rolę. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także