Jakie domy budują Polacy – zobacz wyniki raportu

Jakie domy budują Polacy – zobacz wyniki raportu

Autor: Anna Usakiewicz
22 lis 2016 11:36

Polacy nie decydują się na ekstrawaganckie rozwiązania architektoniczne, a wybór pada najczęściej na średniej wielkości inwestycje do 150 metrów kwadratowych.

Dom musi być funkcjonalny, wygodny, ale też niedrogi w utrzymaniu. Najpopularniejsze projekty domów jednorodzinnych są tradycyjne i ponadczasowe. Firma Extradom opracowała raport*, który ukazuje, jakie domy najchętniej budują Polacy. Analiza obejmuje blisko 7 tysięcy projektów zakupionych od początku 2016 roku.

Cztery pokoje najpopularniejsze

Zebrane przez Extradom dane pokazują, że Polacy najczęściej budują dom z czterema pokojami (42%). Niewiele mniej kupujących zdecydowało się na trzy pokoje (39%). Na kolejnym miejscu najpopularniejszych pod względem liczby pokoi domów znalazły się nieruchomości z pięcioma pokojami (10%). Domy małe, dwupokojowe, są wybierane sporadycznie (6%), a wille to wybór najrzadszy. Nikt z blisko 7 tysięcy badanych nie zakupił projektu z siedmioma, ośmioma czy jeszcze większą liczbą pokoi.

62% Polaków wybiera dom do 150 m kw.

Spośród analizowanej grupy, aż 62% kupujących projekt domu zdecydowało się na powierzchnię sięgającą 100-150 mkw. Wedle preferencji, nieruchomość uwzględniała potrzeby wszystkich domowników, przewidując zaaranżowanie przestrzeni dla każdego członka rodziny. Parter to najczęściej kuchnia połączona z salonem, łazienka, pokój, który może być przeznaczony na sypialnię lub gabinet oraz korytarz, wiatrołap, kotłownia i schody prowadzące na poddasze lub piętro budynku.

Na drugim miejscu wśród wyborów Polaków znalazł się dom do 100 mkw. (25%), czyli powierzchni, która pozwala na funkcjonalny układ, wciąż spełniający oczekiwania rodziny w modelu 2+1 lub 2+2. 11% inwestorów zdecydowało się na dużą posiadłość, której powierzchnia użytkowa sięgała 150-200 mkw. W odniesieniu do wcześniej analizowanych danych, są to domy pięcio- i sześciopokojowe, dla większej rodziny lub osób szczególnie ceniących przestrzeń. 2% klientów Extradomu wybrało nieruchomość powyżej 200 mkw.

Polacy w swoich wyborach stawiają na wygodę – popularny model rodziny 2+2 decyduje się na dom z czterema pokojami. Wybór pada najczęściej na nieruchomość do 150 mkw. Taka inwestycja gwarantuje swobodę i optymalnie wykorzystaną przestrzeń. Projekty średnich domów cieszą się największym zainteresowaniem, ponieważ budowle nie generują zbędnych kosztów, a jednocześnie spełniają oczekiwania osób, które szukają czegoś większego niż mieszkanie – komentuje Agnieszka Łozińska, Project Manager w firmie Extradom.

Dom w stylu tradycyjnym

Aż 72% badanych zdecydowało się na budowę domu tradycyjnego, zazwyczaj z dwuspadowym dachem, o klasycznej bryle. Domy te sprawiają wrażenie przytulnych, nie wyróżniają się spośród otaczającego sąsiedztwa. Budynek jest symetryczny, okna ze szprosami znajdują się w równych odległościach od krawędzi elewacji. To wciąż najpopularniejszy wybór Polaków, którzy lubią to, co znają. Niechętnie stosują odważne rozwiązania, które często kojarzą im się nie z oryginalnością, a z dziwactwem i ekstrawagancją.

Osoby, które szukają czegoś unikatowego i chcą odejść od popularnej architektury, stanowią 25% wśród wszystkich badanych. 1/4 spośród prawie 7 tys. badanych wyborów to dom nowoczesny – modny, o surowym wyglądzie, z przeszkleniami. Projekty domów nowoczesnych wybierane są przez indywidualistów, designerów, osoby, które chcą się wyróżnić, a jednocześnie które mają dość monotonnych rozwiązań. To również ludzie odważni, lubiący oryginalność. Małe zainteresowanie, sięgające maksymalnie 3%, budzą domy budowane w stylu dworkowym, willowym, góralskim czy muru pruskiego.

Polacy lubią klasykę, dobrze czują się w tym, co znają. Z naszej analizy wynika, że choć zainteresowanie projektami nowoczesnymi jest duże, ostateczny wybór najczęściej pada na dom mieszczący się w grupie projektów tradycyjnych – podkreśla Agnieszka Łozińska z firmy Extradom. Odważna forma jest opcją dla osób ceniących oryginalność, ale też takich, które po prostu lubią się wyróżniać. Nie każdy jest gotowy na dokonanie takiego wyboru, mając na uwadze, że w danej przestrzeni przyjdzie spędzić kilkadziesiąt lat.

Miejsce garażowe to nie konieczność

Zaskakujący może okazać się wybór w kontekście garażu. Choć zdawać by się mogło, że jest to nieodłączny element budowanego domu, 40% wybiera opcję z jednym miejscem garażowym, a 32% budujących dom nie uważa go za konieczny. 1/3 kupujących projekt domu po prostu rezygnuje z garażu – z różnych względów. Dla jednych psuje on wygląd domu, który przez „doczepioną” część traci na atrakcyjności, inni nie potrzebują go ze względu na brak samochodu lub po prostu ograniczają w ten sposób koszty budowy. Ewentualnym kompromisem może się okazać garaż wolno stojący lub wiata.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także