Kolory we wnętrzu. To warto wiedzieć o kolorach!

Kolory we wnętrzu. To warto wiedzieć o kolorach!

Autor: Ewa Kozioł
24 cze 2021 13:00

Kolory ścian i sufitu nadają kształt naszym wnętrzom. Dzięki nim możemy nadać wnętrzu bardziej przytulny charakter lub je optycznie powiększyć. Jak to zrobić? Sprawdź, co można osiągnąć we wnętrzu dzięki użyciu kolorów.

Odpowiednie użycie kolorów na ścianach i suficie zmienia postrzeganie danego wnętrza bez wyburzania i przesuwania ścian. Dzięki ich umiejętnemu zastosowaniu możemy poprawić proporcje pomieszczenia, sprawić, że będzie ono robić wrażenie większego lub mniejszego niż w rzeczywistości, szerszego lub węższego, wyższego lub niższego. Kolory doskonale podkreślają elementy, które chcemy wyróżnić, co pozwala stworzyć odpowiednią atmosferę.

Ogólna zasada mówi, że jaśniejsze i chłodniejsze kolory wydają się nam bardziej oddalone, co optycznie powiększa przestrzeń. Z kolei ciemniejsze barwy wydają się niejako przybliżać do nas, co sprawia, że wnętrze staje się dla oka bardziej zamknięte i mniejsze. Wykorzystując te właściwości kolorów stworzono zasady, którymi powinniśmy się kierować, dobierając kolory ścian i sufitów.

Jakie kolory we wnętrzach?

Jeśli pokój jest zbyt mały i zależy nam na uzyskaniu wrażenia większej przestrzeni, najlepszym wyjściem będzie użycie jasnych kolorów odbijających światło dzienne. Sprawi to, że pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne i otwarte.

Jeżeli zbyt duże pomieszczenia wydaje się nam mało przyjazne, a chcielibyśmy stworzyć wnętrze bardziej przytulne, powinniśmy zastosować barwy ciemniejsze i bardziej zdecydowane. Dzięki nim uzyskamy poczucie bardziej zamkniętej przestrzeni.

Aby wnętrze wydawało się mniej ciasne, można użyć jaśniejszych kolorów lub bieli na suficie i uzupełnić całość kolorowymi ścianami. Pozwoli to uzyskać wrażenie mniej klaustrofobicznej przestrzeni i sprawi, że sufit będzie wydawał się wyższy.

Jeżeli chcemy obniżyć wysokość pomieszczenia, gdyż sprawia ono wrażenie studni, warto wypróbować mocniejsze kolory na suficie. W przypadku niektórych projektów efekt niższego sufitu może stworzyć przyjemniejsze i bardziej zapraszające wnętrze.

Aby uzyskać efekt poszerzenia zbyt wąskich korytarzy, można użyć na suficie i tylnej ścianie ciemniejszego koloru niż na ścianach bocznych. Ta technika jest często wykorzystywana przez projektantów, którzy chcą zmienić sposób, w jaki postrzegane są bardzo wąskie pomieszczenia – np. pokoje, kuchnie czy korytarze.

Czasami zależy nam na tym, by pomieszczenie wydawało się krótsze niż w jest rzeczywistości, aby tylna ściana przybliżyła się do nas optycznie. Taki efekt uzyskamy stosując ciemniejsze kolory na tylnej ścianie a żywsze barwy na suficie i pozostałych ścianach.

Wreszcie można skupić całą uwagę na ścianach, tworząc kontrast pomiędzy jasnymi ścianami i ciemniejszymi barwami na syficie, podłodze i innych powierzchniach.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także