×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Małe mieszkanie. 10 pomysłów na kawalerkę. 20 zdjęć małych wnętrz!

Małe mieszkanie. 10 pomysłów na kawalerkę. 20 zdjęć małych wnętrz!

Autor: Ewa Kozioł
03 lut 2023 09:40
Aktualizacja: 03 lut 2023 12:37

Urządzenie małego mieszkanie może być trudnym zadaniem. Jak sobie z nim poradzić? Warto skorzystać z pomysłów architektów i projektantów. Zobacz, jak wygodnie, funkcjonalnie i pięknie urządzić kawalerkę.

  • W małym mieszkaniu idealnie sprawdzą się jasne kolory. Optycznie powiększą one wnętrze i sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne.
  • W kawalerce, gdzie cenny jest każdy centymetr przestrzeni, warto pomyśleć o meblach na wymiar lub zestawie mebli modułowych.
  • We wnętrzu o niedużym metrażu dobrze wybrać nie jedno, a kilka źródeł światła, które pozwolą na stworzenie ciepłego i przytulnego klimatu, a jednocześnie zapewnią odpowiednie oświetlenie do pracy czy też relaksu.

Małe mieszkanie może być trudnym wyzwaniem pod względem aranżacji wnętrza. Dzięki prostym rozwiązaniom niewielka przestrzeń może stać się przestronna i funkcjonalna, a jednocześnie spełniać indywidualne potrzeby i preferencje mieszkańców.

Jasne kolory – biel, beże i pastele

Kolor ścian ma duże znaczenie dla komfortu i atmosfery panującej we wnętrzu. Jasne barwy takie jak biel, beże i pastele mogą optycznie powiększyć przestrzeń i sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne. Ciemne odcienie – czerń, granat czy szarość – mogą natomiast nadać pomieszczeniu elegancji i wyrafinowania. Ważne, aby pamiętać, że kolor ścian może mieć również wpływ na nasze samopoczucie, dlatego warto wybrać taki, który nam się podoba i w otoczeniu którego czujemy się dobrze. 

Mieszkanie o powierzchni 33 metrów. Projekt wnętrz i stylizacja: Ula Schönhofer. Fot. Beata Sikora

Meble na wymiar i wielofunkcyjne 

Jednym z najważniejszych aspektów przy urządzaniu kawalerki jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Aby optymalnie wykorzystać każdy centymetr powierzchni, warto pomyśleć o meblach na wymiar, np. wykonanych przez stolarza, czy też zestawie mebli modułowych, które pozwolą na elastyczne dostosowanie do potrzeb mieszkańca. Wybierając meble do kawalerki, pamiętaj o tym, by były one funkcjonalne, estetyczne oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Mieszkanie o powierzchni 30 metrów. Projekt wnętrza: Monika Pniewska. Fot. Marta Behling / Pion Poziom

Dobrze oświetlone wnętrze

Kolejnym ważnym elementem w małym mieszkaniu jest odpowiednie oświetlenie. W kawalerce warto postawić na kilka źródeł światła, które pozwolą na stworzenie ciepłego i przytulnego klimatu, a jednocześnie zapewnią odpowiednie oświetlenie do pracy czy też relaksu. Warto także rozważyć zastosowanie światła LED, które jest energooszczędne i dostępne w różnych kolorach.

Mieszkanie o powierzchni 32 metrów w Warszawie. Projekt wnętrza i zdjęcia: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

– Skutecznym sposobem na dekorację kawalerki oraz na zwiększenie prywatności i zaciemnienie pomieszczenia mogą być zasłony. W przypadku kawalerki dobrze wybrać zasłony lekkie, przepuszczające światło, aby nie zaciemniać zbytnio pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem jest także zastosowanie rolet, które pozwolą na regulowanie ilości światła wpadającego do pokoju – mówi Emil Basta z biura sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom”. 

Lustra na ścianie

Dekoracja ścian za pomocą luster może być skutecznym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni oraz na rozjaśnienie pomieszczenia. Lustra mogą również pomóc w rozpraszaniu światła naturalnego, co może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się jaśniejsze i przytulniejsze.

To jeszcze warto wiedzieć urządzają kawalerkę

• Personalizacja. Mieszkanie powinno odzwierciedlać indywidualny styl i gust właściciela. Warto dodać osobiste akcenty, takie jak zdjęcia czy pamiątki.

Mieszkanie o powierzchni 30 metrów. Projekt wnętrza: Jacek Kamiński. Fot. Jakub Nicieja

• Zielone rozwiązania. Rośliny są nie tylko piękne, ale także pozytywnie wpływają na jakość powietrza w mieszkaniu.

• Nowoczesne technologie: Można zainwestować w nowoczesne rozwiązania, takie jak system smart home, który pozwoli na zwiększenie komfortu mieszkania.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także