×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Pomysł na dekorację wielkanocnego stołu: szydełkowa podkładka ze sznurka. Zrób ją sam!

Pomysł na dekorację wielkanocnego stołu: szydełkowa podkładka ze sznurka. Zrób ją sam!

Autor: Ewa Kozioł
15 marz 2021 13:53
Aktualizacja: 17 marz 2021 10:51

Szydełkowa podkładka ze sznurka to świetny pomysł na dekorację wielkanocnego stołu. Ale nie tylko! Doskonale ozdobi stół przy każdej innej okazji. Jak w prosty sposób wykonać podkładkę ze sznurka? Pokazuje Agnieszka Gaczkowska, promotorka rękodzieła i założycielka inicjatywy Oplotki.

Jeśli należysz do grona osób, które nigdy w życiu nie trzymały w ręku szydełka, a samodzielne wykonanie podkładki wydaje Ci się czystą abstrakcją, krótka instrukcja jak ją zrobić samodzielnie, pokaże Ci jak łatwo możesz wejść do świata rękodzieła.

– W rękodziele nie chodzi o efekt. Celem jest proces twórczy, który pozwala zanurzyć się
w innym świecie. Dodatkowo tworzysz własnoręcznie, wysokiej jakości dekoracje, które będą cieszyć oko i służyć na lata – opowiada Agnieszka Gaczkowska.

Co przygotować?

• ok. 40 m bawełnianego sznurka o grubości 5 mm - tyle potrzeba na 1 szt.
• szydełko grubości 8-10 mm
• nożyczki
• ewentualnie igła i nitka w kolorze sznurka

Podana ilość jest orientacyjna, ponieważ w zależności od sznurka, szydełka, których użyjesz, ale również indywidualnych preferencji czy nawyków, ilość zużytego sznurka może być mniejsza bądź większa.

Instrukcja krok po kroku

Zacznij od magic ring.

Pierwszy rząd: w magic ring zrób 3 oczka łańcuszka oraz 12 słupków, zakończ oczkiem ścisłym.

Drugi rząd: zacznij od 3 oczek łańcuszka. Następnie w każdym oczku poprzedniego rzędu zrób 2 słupki. Zakończ rząd oczkiem ścisłym (24s) .

Trzeci rząd: wykonaj 3 oczka łańcuszka. W następnym oczku zrób 2 słupki (2w1). Wykonaj pojedynczy słupek w kolejnym oczku, powtórz to jeszcze 11 razy pracując dookoła (powtarzaj sekwencję 2w1 – 1, 2w1-1, itd.) Zakończ rząd oczkiem ścisłym (36s).

Czwarty rząd: zacznij od 3 oczek łańcuszka. W następnym oczku zrób 2 słupki (2w1). Wykonaj po jednym słupku w dwóch kolejnych oczkach, powtarzając sekwencję 2w1 – 1 -1 pracuj do końca okręgu. Zakończ rząd oczkiem ścisłym (48s).

Po zrobieniu 4 rzędów podkładka powinna mieć ok 25-27 cm średnicy.

Jeżeli uznasz, że rozmiar jest za mały, możesz dorobić 5 rząd, analogicznie do poprzedniego wykonując sekwencję 2 słupki w jedno oczko oraz pojedyncze słupki w 3 kolejne oczka (2w1-1-1-1).

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także